Ezért mi is aranyásónak állnánk - Golflabda méretű aranyrögöt tessék

Az ötvenezer font értékű, hatalmas aranyrög, melyet egy skóciai folyóban találtak 85,7 grammos, és a hírek szerint ötszáz éve a legnagyobb az Egyesült Királyságban. A lelőhelyet titokban tartják, nehogy aranyásók árasszák el a környéket.

A Douglas Nugget nevű, golflabda nagyságú rögöt két éve találták, de egészen eddig titokban tartották. Egy negyvenes éveiben járó könnyűbúvár bukkant rá, miután órákig hasalt a folyóban. A névtelenséget kérő férfi hobbiból több mint 20 éve keres aranyat. Amikor a rekordméretű fogásra lelt, először azt hitte, csupán egy 5-7 grammos követ lát. Csak akkor lett világos számára, hogy mekkora kincset talált, amikor kiemelte a rögöt a folyó medréből. "Kiugrottam a vízből, és azt kiabáltam: bingó!" Mint mondta, barátjával együtt, aki segítségére volt, alig hittek a szemüknek. "Soha nem láttam ehhez foghatót" - idézte őt a The Daily Telegraph című lap.

A kép csak illusztrációForrás: Pixabay.com / PIX1861

Mint mondta, nem tudta, mihez kezdjen a páratlan kinccsel, azóta is egy széfben őrzi. Előfordulhat, hogy a királyi birtokokat, kereskedelmi ingatlanokat és egyéb befektetéseket kezelő független holding, a Crown Estate igényt tarthat a pénzre, ha eladja. A törvény szerint ugyanis az arany és az ezüst uralkodói monopóliumnak számít, így a legtöbb esetben a koronát illeti.

Az aranyrög értékét legkevesebb 50 ezer fontra (18,2 millió forint) becsülik, tekintettel azonban arra, hogy ritkább, mint egy Fabergé-tojás vagy egy Aston Martin autó, könnyen lehet, hogy jóval magasabb árat is megadnának érte. Skóciában egyébként három úgynevezett aranyövet tartanak számon: egyet Galloway, egyet Perthshire, egyet pedig Sutherland vidékén. A Skóciában fellelhető arany nagy része pedig kiváló, hozzávetőleg 22 karát minőségű.

Az aranymosás egyre népszerűbb Nagy-Britanniában, a közelmúltban Gallowayben, Wanlockhead környékén rendezett brit és skót aranymosó bajnokságon százak indultak. 2016-ban találtak egy 97 grammos rögöt Walesben, de kiderült róla, hogy valójában Ausztráliából, egy az Ír-tengeren szerencsétlenül járt hajóról származik. Brit vizekben legutóbb 1808-ban, Cornwallban találtak egy 59 grammos aranyrögöt.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek