Új díszkaput kap a Múzeumok és galériák éjszakáján a füleki vár

A második világháború füleki eseményeit, a gésák és a szamurájok mindennapi életét is megismerhetik a látogatók a Múzeumok és galériák éjszakáján a szlovákiai Füleken szombaton; ezen a napon új díszkaput kap a vár, és megnyitják a légoltalmi óvóhelyeket is.

A vármúzeum immár 11. alkalommal csatlakozik a Múzeumok és galériák éjszakája elnevezésű rendezvényhez. 

Az események sora a hagyományokhoz hűen a Városi Honismeret Múzeumban kezdődik. Délután nyitják meg a Schnelczer Zoltán fotógyűjteményéből összeállított, második világháborús tematikájú időszaki kiállítást, majd a városról készült archív felvételeket vetítik le.

A füleki vár naplementekorForrás: Shutterstock

A füleki vár, a város legfőbb nevezetessége ezen a napon új, történelmi eseményeket ábrázoló bejárati díszkapuval gazdagodik. Fél hatkor lesz a kapu ünnepélyes átadása, ezzel veszi kezdetét a várban zajló műsorsorozat. A legizgalmasabb programpontnak a várhegy oldalában található földalatti légoltalmi óvóhelyek megnyitása ígérkezik, melyeket 2017 őszén tisztítottak meg.

A Füleki Vármúzeum új, Fülek 1938-1945 című kiállításának köszönhetően az érdeklődők betekintést nyerhetnek a második világháború helyi történéseibe. A régi fotók, katonai egyenruhák és a háború tanúinak emlékei segítségével idézik fel a 20. század első felének embert próbáló eseményeit.

A Bebek-toronyban a prágai Nemzeti Múzeumhoz tartozó Náprstek Múzeumtól kölcsönzött tárlatot nyitják meg, amely először látogat Szlovákiába. A Gésa és szamuráj című egyedi kiállítás a szamurájok és gésák mindennapi és közösségi életét, valamint a korabeli japán harcművészetet mutatja be, a tárlaton egyedülálló fegyvergyűjtemény, katonai fejfedők, nyergek és különböző dísztárgyak is láthatóak lesznek.

A kiállított tárgyaknak és szöveges ismertetőnek köszönhetően az érdeklődők betekintést nyerhetnek Japán történelmének 1185 és 1868 közötti korszakába, amikor a szamurájok alapvető befolyással bírtak a társadalomra és a kultúrára. A gésák életét többek között selyem kimonók, ruhakiegészítők és használati tárgyak szemléltetik.

Este különleges ütőhangszeres (handpan) előadás, japán harcművészeti bemutató, és a Slovak Tango zenekar koncertje színesíti a műsort a Füleki Vármúzeumban.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek