Isztambul kiterjedt víztározó-rendszerét még a negyedik, ötödik században kezdték el építeni, amely még ma is ott lapul Isztambul alatt. Ezek közül az 1600 éves Theodosius ciszternáját április végén nyitották meg a látogatók előtt - írja a Lonely Planet.
A Theodosius-palotát, amelyet még II. Theodosius bizánci császár uralkodása alatt (428-43) építettek, egy 1920-ban épült 20. század eleji kúria és egy 1950-ben épült önkormányzati épület alatt fedezték fel. Az utóbbit nyolc éve lebontották, és meg is kezdték az alatta található ciszterna helyreállítási munkálatait Isztambul városának önkormányzata és a Török Kulturális és Turisztikai Minisztérium támogatásával.
Az 1125 négyzetméteres és kilenc méteres belmagasságú terem mennyezetét 32 márványoszlop tartja. És bár kisebb, mint a közelében 532-ben épült Elsüllyedt Palotaként ismert Bazilika-ciszterna (Yerebatan Sarnıcı), annál nagyjából száz évvel idősebb. Ugyanazon a területen egyébként van egy harmadik földalatti víztározó is, a Philoxenos ciszternája, amelynek keletkezési idejét a negyedik századra teszik, és ma múzeumként látogatható.
Mindhárom tározó annak a 250 kilométer hosszú vízhálózatnak a része, amely a belgrádi erdőtől eredve szállította az ivóvizet a városba az akvadukton keresztül azokba a kutakba, amelyeket szobrokkal díszített formában még ma is láthatunk Isztambul számos pontján.
A néhány napja megnyílt Theodosius-palota a Fatih városrészben, Piyer Loti Caddesi 23. szám alatt, minden nap 10-től este 7-ig ingyenesen látogatható.