A velencei Szent Márk székesegyház aranymozaikjai világhírűek, ami nem is csoda, hiszen az alkotók nyolcezer négyzetmétert borítottak be vele az épület belsejében. A 2012-ben kezdődött restaurálás most véget ért, a turisták ismét megcsodálhatják a mozaikokat.
A szakemberek nem az összes mozaikot újították fel az épületben, hanem az előcsarnokban, azaz narthexben található falborítást – írja a Lonely Planet News. A munka elsősorban azokra a darabokra koncentrált, melyeket a templom felszentelése, 1094 és a 16. század között készítettek. A korai darabokat vélhetően görög művészek alkották, a későbbieket pedig helyiek.
A restaurálás mellett strukturális problémák miatt döntöttek a szakemberek, ugyanis félő volt, hogy a szóban forgó mozaikok leválnak a falról. Így először sürgősen meg kellett erősíteniük őket, majd ezután következhetett az alapos tisztogatás.
A helyreállított mozaikok Madonnát ábrázolják gyermekével, valamint a négy evangelistát, nyolc apostolt és magát Szt. Márkot. Mivel az előcsarnokban találhatók, ezek a legelső mozaikok a templomban, mellyel a belépő találkozik, így nem meglepő, hogy a székesegyház névadója is itt kapott helyet. Mint ismeretes, a szent teste az alagsorban nyugszik: állítólag velencei kereskedők csempészték ki Alexandriából 828-ban, ezt követően ő lett Velence védőszentje.
A jövőben a templombelső többi mozaikját is restaurálni fogják. Ha szeretné tudni, mire elég egy nap Velencében, itt elmondjuk.