Későn érkezett a jó idő, gyorsan a július, és az időjósok szerint a hét közepére a hőmérők higanyszálai is a tomboló nyárnak megfelelően kúsznak majd vissza. Így aztán erre a hónapra is két olyan úti tippet ajánlunk, amelyek bár a nagy balatoni és a tengerparti lázban égve biztosan nincsenek az első gondolataink között, egy kis csobbanással egybekötve gazdag pihenést ígérnek.
Párizs
Párizst ajánlani úti célként szinte lehetetlen vállalkozás, hiszen bármikor könyvet lehetne róla írni – és meg is teszik ezt sokan. A látnivalók tengeréből ezért most inkább három olyan programot hoztunk, amelyeknek aktualitása van.
Mennyire modern lehetett 40 éve, ha még most is az: Pompidou központ
Idén 40 éves a Centre Georges-Pompidou, azaz a Pompidou központ, Párizs egyik legmegosztóbb épülete – a másik minden bizonnyal a Louvre üvegpiramisa. Már négy évtizede nyűgözi le a modernista építészet rajongóit, vagy vált ki gúnyos megjegyzéseket a látogatókból. Az egyik gyakran elhangzó gúnynév az olajfinomító.
De hagyjuk a külcsínt, hiszen mégiscsak a bent található művészeti gyűjtemények, színház- és koncerttermek, könyvtár és a könyvesbolt a lényeg. A Pompidou központ kiállításai kapcsán mindenkinek van egy közös élménye, érkezzen a világ bármely tájáról is: bevehetetlenül sok, amit kínál. Még az időszaki kiállításokat sem lehet egy alkalommal végignézni – hacsak nem szaladunk végig rajtuk –, az állandó kiállítás pedig egy folyamatosan változó, óriási anyagot ölel fel. Érdemes tehát konkrét elképzeléssel érkezni, hogy mit szeretnénk látni a gyűjteményből. A központ jól átlátható honlapján fel is tudunk készülni.
Ismerjük meg jobban Párizs nagy szülöttét: Rodin-emlékév
Pontosan egy évszázad telt el azóta, hogy François-Auguste-René Rodin, a valaha élt egyik legjelentősebb szobrász meghalt. A modern szobrászat egyik előfutárának tartott alkotó emlékére önálló múzeumot is létrehoztak Párizsban, amelyet már csak a kerek évforduló miatt is érdemes felkeresni. A francia főváros most egy picit Rodin-lázban ég, kortárs művészek reflektálnak a nagy szobrász munkásságára, és még az év elején kiadott, friss kéteurós érméken is találkozhatunk Rodinnel.
Itt szemezgethetünk a centenárium alkalmából rendezett események között. De legyünk figyelmesek, mert a honlap több, nem franciaországi, illetve nem párizsi eseményt is ajánl!
A hercegnő felnőtt: 25 éves a párizsi Disneyland
A The Walt Disney Company 1992-ben nyitotta meg a szivárvány minden színében ragyogó meseországát, amely hivatalos besorolása szerint vidámpark, de minden kis és nagy hercegnő tudja, hogy Disneyland sokkal több annál. Ha sikerült a család férfitagjait is rábeszélni, irány a park! (A rábeszélésben egyébként sokat segíthet a számos Stars Wars program és tematikus látnivaló.)
Párizs belvárosától körülbelül 30 km-t kell utaznunk Disneylandig. A legegyszerűbb kötött pályán menni, és azért fogalmazunk így, mert a TGV, a RER és az Eurostar járatai egyaránt szóba jöhetnek - de bármelyikkel is megyünk, a Gare de Marne-la-Vallée-Chessy állomásnál kell leszállni. Ott már elszakadhatunk tértől és időtől, hogy aztán egy intergalaktikus sétát tegyünk 3D-ben a Star Wars univerzumban, vagy a jubileum alkalmából megújult Disney Stars of Parade felvonulásán az egész Disney all-starst csodálhassuk meg szintén 3D-s valójukban – és állítólag nem kevésbé csillogóan, mint ahogyan a mozivásznon találkozhatunk velük.
Ha már ott vagyunk, minden okunk megvan sötétedésig maradni, mert a Disney Illuminations nevű fény- és hangjáték a hírek szerint egészen káprázatos. Csipkerózsika kastélyára lézerfényeket vetítenek, és megelevenednek A kis hableány vagy az utóbbi években szinte azonnal klasszikussá vált Jégvarázs hősei is.
A felnőtt napijegy 16 000 forint körül indul, gyerekeknek körülbelül 13 800 forintra jön ki az alapjegy (12 éves korig). De akár a kétszeresére is drágulhat a belépő, ha a Disneyland Parkba és a Walt Disney Studio Parkba is be szeretnénk menni főszezonban. És hát ugye főszezon van. További részletek itt.
Ahol szintén nem fogunk unatkozni: Sopron
Fürdők: kedvünkre válogathatunk
Mi most három fürdőt ajánlunk. Találunk fürdőt például a Lővérek területén, ahol kültéri csúszdák, élménymedencék, strandröplabda-pálya és strandfoci lehetőség várja a csobbanni vágyókat, és egy aranyos kis játszótér fa játékokkal a kiskorúakat. Ugyanakkor a nagyobbak már az ingyen használható napozóágyaknak fognak majd örülni. A jegyárakat hosszasan tudnánk csak taglalni, de itt utána nézhetnek.
Másik irányban, Sopron belvárosától északkeletre kell indulni a Tómalom fürdőhöz. A barátságos kis tóparti strandon napozómólók és napozóteraszok várnak, és egy gyermekmedence csúszdával. Vízibiciklizhetünk, kajakozhatunk, csónakot bérelhetünk, egyszóval az aktív pihenésre vágyóknak is bőséggel tartogat programokat. Felnőtt belépő: 850, családi belépő 1950 forint.
És persze ott a Fertő-tó. Közép-Európa legnagyobb állóvizén az osztrákokkal osztozunk, de érdemes tudni róla azt is, hogy a leggyorsabban felmelegedő tavakhoz tartozik, így aztán nem ritka, hogy nyáron akár 30 fokos is lehet a víz hőmérséklete. Egészen baráti áron strandolhatunk, a jegyekről bővebben itt olvashatnak.
Egy tökéletes nap : Fertőrákos és sétahajózás a Fertő-tavon
Fertőrákost Soprontól hét kilométerre találjuk. A Fertő-tó partján épült falu egy sor érdekességgel várja a látogatókat: egy kőfejtő a római korból, középkori pellengér (más néven szégyenfa, szégyenoszlop), püspöki kastély és templom, de a Fertő-Hanság Nemzeti Park is sokszínű programot ígér egy teljes napra. Sopron szinte bármelyik utazási irodájában becsekkolhatunk egy ilyen kirándulásra, és még a transzfert is biztosítani fogják Sopron és Fertőrákos között.
A gyerekek imádni fogják: dottó
Dottó becenéven is ismert Sopron kisvasútja, pedig már a kisvasút elnevezés is mókás - tekintve, hogy ez nem egy kötött pályás jármű. Többféle színben és méretben közlekedik a városban: a piros húsz-, a kék negyven-, a fehér színű hatvanszemélyes. A kocsikázás közben Sopron, Fertőrákos és a Fertő-Hanság Nemzeti Park történetéről hallgathatunk hangfelvételt, a háromféle útvonal pedig a belvárosban, Sopron városában, illetve Fertőrákoson vezet. Az egyórás alapprogram ára felnőtteknek 1100, diákoknak 900, óvodás korúaknak 450 forint.
Bobozni mindig jó!
És bobpálya Sopron mellett is működik! Egyre kell csak ügyelni, hogy kanyarban nem fékezünk –; de tény, hogy ez az egyik legjobb muri. Ha autóval megyünk, a Sopron melletti Bécsi-domb Természetvédelmi területet a 84-es útról tudjuk megközelíteni. Csak nyáron tartanak nyitva, akkor is hétköznapokon 10-18 óra, hétvégén pedig 10-19 óra között. A bobra egy menetjegy a felnőtteknek 450, a gyerekeknek 350 forintba kerül, a hat menetes bérletért pedig felnőtteknek 2200, gyerekeknek 1700 forintot kell fizetni (gyerekjegy 14 éves korig váltható).
Aki táncra perdülne: Soproni Ünnepi Hetek
Aki szívesen mulatozna egy kicsit, az július 16-ig bármikor megteheti a Soproni Ünnepi Hetek programjain. Fellép többek között a népzenéből mindig óriási partit csapó Cimbaliband, a Kónyai Gipsy Band, a zárónapon pedig a Lajkó Félix Produkció ad koncertet. Jóval természetközelibb programnak ígérkezik a Soproni Parkerdőben július 8-ra szervezett Kelta Ünnep, amely már a kelták misztikus hitvilágát eleveníti meg Várhelyen.