II. Ramszesz fáraó óriás szobrára bukkantak Kairóban

II. Ramszesz fáraó óriás szobrára bukkantak Kairóban

 Egy kairói szegénynegyed talajvizébe süllyedve bukkantak rá archeológusok egy nyolc méter magas szoborra, amely a tudósok szerint a több mint háromezer évvel ezelőtt uralkodó II. Ramszesz fáraót ábrázolja - olvasható az MTI hírei között.

Az egyiptomi műemlékvédelmi minisztérium az eddigi egyik legnagyobb jelentőségű felfedezésnek nevezte a szobor megtalálását. A leletet II. Ramszesz héliopoliszi temploma mellett fedezték fel, a modern Kairó keleti részén, Matariában. Háled al-Anani miniszter csütörtökön a feltárás helyszínén elmondta: múlt kedden értesítették a kolosszus felfedezéséről, amely nagy valószínűséggel II. Ramszeszt ábrázolja, és kvarcit kőből faragták.

A Nagy Templom elvileg Ptah, Ámon és Ré-Harahti tiszteletére épült, de valójában Ramszesz nagyságát volt hivatott jelképezni. A templom bejáratát két oldalról Ramszesz négy hatalmas ülőszobra veszi körül. Ramszesz szobrainak lábainál családtagjai jóval kisebb szobrai láthatóakFotó: Blueshade / Wikipedia

 Az ókori Egyiptom leghatalmasabb uralkodójának tartott II. Ramszesz Kr. e. 1279 és 1213 között ült a birodalom trónján. Számos hadjáratot vezetett, birodalmának határai Szíriától Núbiáig nyúltak. A feltáráson dolgozó egyiptomi és német kutatók a szobor felsőtestét és fejének egyes részeit találták meg darabokban a mocsaras területen. A talajvízben lévő szobor fejét csütörtökön emelték ki.

A kutatócsoport egy 80 centiméter magas mészkőszobrot is talált, amely II. Ramszesz unokájáról, Széthi fáraóról készülhetett. A héliopoliszi Nap templomot II. Ramszesz alapította, a tudósok szerint ezért valószínű, hogy az ő szobrát találták meg. A maga idejében ez volt a legnagyobb egyiptomi templom, kétszer akkora, mint a luxori Karnak templom, ám a görög-római időkben lerombolták. Sok obeliszket Alexandriába vagy Európába szállítottak, a templom köveit pedig kairói építkezésekhez használták fel.

Az archeológusok most azon dolgoznak, hogy megtalálják a két szobor többi részét is, mielőtt restaurálni kezdenék. Ha igazolódik, hogy a szobor II. Ramszeszt ábrázolja, akkor a 2018-ban megnyíló Nagy Egyiptomi Múzeum bejáratánál fogják felállítani.

A felfedezés lendületet adhat a visszaesett egyiptomi turizmusnak is. 2010-ben ugyanis még 14,7 millió látogató érkezett az országba, ám számuk 2011-re, miután a felkelők Hoszni Mubarak államfőt eltávolították a hatalomból, 9,8 millióra esett vissza. A 2015 októberében egy Vörös-tengeri üdülőhelyről felszállt és 224 utassal a fedélzetén lezuhant orosz gép katasztrófája után ismét csökkent az idegenforgalom. 2016 első negyedévében csak 1,2 millióan érkeztek Egyiptomba, míg egy évvel korábban az év azonos időszakában 2,2 millióan.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek