Aarhus és Páfosz egy éven át kulturális fesztivált tart, Lyonban a világ legrangosabb szakácsversenyén nem csak az egyik versenyző, de még a ceremóniamester is magyar lesz, a Balkánt pedig végre nem maratoni autózással, hanem egy röpke repülőúttal is felfedezhetjük magunknak. De új mediterrán és északi fapados járatok is indulnak 2017-ben, és a világ legpompásabb virágoskertjét is könnyebb és olcsóbb lesz elérni idén.
Egy északi és egy déli kulturális főváros, és megannyi új fapados célpont várja, hogy 2017-ben felfedezzük őket. Mutatjuk az újévben hova, miért érdemes utazást szervezni.
Aarhus és Páfosz – Európa kulturális fővárosai
2017-ben Európa kulturális fővárosa a dán Aarhus és a ciprusi Páfosz lesznek. A dánoknál január 21-én látványos nyitóceremóniával veszi kezdetét a kulturális év, melynek folyamán különféle kiállítások (a témák egészen változatosak, lesz itt minden a kortárs képzőművészettől a néprajzon és az építészeten át az ékszerekig), jazz és komolyzenei koncertek várják a látogatókat.
Különleges installációkkal is készülnek: egy norvég művész hatalmas szobrai lebegnek be a vízen különböző kikötőkbe, és fel is lehet majd rájuk szállni, az erdőben pedig óriásmegafonokkal találják szembe magukat a kirándulók. De lesz például egy olyan, kétszáz eseményből álló fesztiválsorozat is, ami Európa közelmúltjára tekint vissza 1950 és 2000 között. Ennek hetvenes évek tematikájú nyitóbulija március 3-án lesz Aarhusban a Stakladenben. Az összes programot ez a remek programfüzet tartalmazza, érdemes végiglapozni.
De Aarhusban nem csak az időszaki kiállítások és a kulturális fővárosi cím miatt szervezett események az érdekesek, hanem az állandó látnivalók is. Ilyen a Den Gamla By, vagyis a régi város múzeuma. A szabadtéri múzeum 1914-ben nyitotta meg kapuit, különlegessége, hogy nem a régi falusi élettel, hanem - ahogyan azt a nevéből is ki lehet találni - a városok életével foglalkozik. Évente több mint négyszázezren látogatják, az ország egyik legkedveltebb múzeuma. A 16. és 19. század között épült házakból összeálló városkát színészek népesítik be, így játszanak rá még jobban az időutazás-hangulatra.
Európa másik kulturális fővárosa idén a ciprusi Páfosz lesz. A ciprióták sajnos nem raktak össze olyan informatív honlapot és programfüzetet, mint a dánok, úgyhogy egyelőre leginkább csak az derül ki róla, hogy itt is lesznek változatos kulturális rendezvények helyi művészek kiállításaitól a színházi előadásokig.
De egyébként Páfosz kulturális fővárosi címtől függetlenül is izgalmas célpont, az időszámításunk előtti századokból épen maradt páfoszi mozaikokat egyszer mindenkinek látni kell! A leletek legelső darabját egyébként az ötvenes évek végén egy parasztember szántotta ki a föld alól. Kevesen mondhatják el magukról, hogy háza és gazdasága a Világörökség része, márpedig ez a 96 éves parasztbácsi ma is ott él. Földjét az állam 200 euróért vásárolta meg tőle, hogy köré építhesse a Páfoszi Archeológiai Parkot.
Lyon – a szakácsverseny lázában égve
Idén január 24-én és 25-én egész Lyon a világ legnívósabb szakácsversenyének, a Bocuse d'Or-nak a lázában ég majd. Ha rajong a gasztronómiáért, idén itt a helye! Az Eurexpo területén megrendezett döntőn a világ 24 legjobb séfje között magyar indulónak is szurkolhat, miután Széll Tamás 2016 májusában, a Budapesten rendezett európai döntőn első helyen végzett.
De nem csak ez az egyetlen magyar vonatkozása a fennállásának harmincadik évfordulóját ünneplő csúcsgasztronómiai eseménynek. A verseny történetében először fordul elő, hogy nem francia, hanem külföldi ceremóniamester felel majd a hangulatért a magyar Jókuti András személyében. A francia városba egyébként közvetlen fapadossal el lehet jutni Budapestről, az Easyjet üzemeltet ide járatot. Igaz, a Bocuse d'Or ideje alatt ne számítsanak túl pénztárcabarát árakra.
A Balkán – repülővel
Közeli, balkáni fővárosokba évekig csak átszállással, sok órás repülőutakkal juthattak el azok, akik nem vállalták be, hogy kocsival közelítik meg a térséget. 2017 áprilisától viszont Pristinába, Szarajevóba, Tiranába, Podgoricába és Szkopjébe is lesz közvetlen repülőjárat Budapestről.
Idén tehát sok egyéb mellett például háborús hostelben aludhat Szarajevóban, vagy éppen Albánia legszebb homokos partján strandolhat, vagy sokkal kényelmesebben közelítheti meg kedvenc montenegrói üdülővárosát.
Olaszország – türkizkék vizű strandok és gasztro-vidámpark
2017 tavaszától az olasz csizma orra is elérhető fapadossal Budapestől: a Wizz Air gépei Lamezia Termében szállnak majd le. A városban is akadnak látnivalók: várromok, templomok és múzeumok. De tovább is utazhatunk például a Tirrén-tenger partjára, Tropeába – kocsival egy óra, vonattal másfél óra alatt ide érhetünk. Itt sziklára épült festői óváros és türkizkék vizű, sziklás öblök várnak ránk.
Bolognába viszont már régóta van fapados járat, ám 2017 őszétől egy új okunk lesz rá, hogy elrepüljünk ide. Szeptemberben gasztro-vidámpark nyílik itt. Az Eataly World az olasz konyha rajongóit nyolcvanezer négyzetméteren kényezteti majd. A százmillió euróból épülő kajavidámparkban 25 különböző étteremben lehet kóstolni (lesz külön pizzás, húsos, zöldséges, stb.), és lesz három, olasz italoknak szentelt bár is. Az édesszájúaknak szomorú hír, hogy Nutella-bár nem lesz, rengeteg nutellás fogás viszont igen.
A kóstoláson túl lehet majd tészta- és sajtkészítést is tanulni, és a komplexumhoz tartozó ültetvényeket, legelőket és élő állatokat is meg lehet majd ismerni. Az Eataly Worldöt 2018-ban tovább bővítik majd, ekkor egy 200 fős hotelt nyitnak meg mellette. A beruházók évi hatmillió turistára számítanak, ebből kétmillió külföldire.
Bergen – norvég fjordok karnyújtásnyira
2017 tavaszától Norvégia második legnagyobb városába, Bergenbe is eljuthatunk fapadossal. A vikingek alapította Bergen ugyan Norvégiában nagyvárosnak számít, de egyébként egy bájos, hegyoldalba épült kisvárosról van szó színes házikókkal, remek kávézókkal, galériákkal és tengeri panorámával. És ami miatt még imádják a turisták: a város a legjobb bázis a norvég fjordok felfedezéséhez.
Tel-Aviv – közvetlenül Debrecenből
2017 márciusától már nem csak Budapestről lehet Tel-Avivba repülni, hanem már Debrecenből is. Ez lesz a Wizz Air hatodik debreceni útvonala London, Eindhoven, Malmö, Milánó és Párizs mellett.
Izraelről, és második legnagyobb városáról sokszor írtunk már. Például a kezdeti kultúrsokkról, aztán arról, hogy vajon mennyire biztonságos itt nyaralni, béreltünk autót is, hogy magunk járjuk körbe az országot, degeszre ettük magunkat, és teszteltük, hogy tud-e újat mutatni akkor, amikor már sokadszor térnénk vissza.
Amszterdam és Lisse – tulipánszezonban a legszebbek
Eddig sem volt lehetetlen eljutni Amszterdamba, de idén februártól ez még könnyebb és olcsóbb lesz. Az Easyjet ugyanis a város fő repterére, Schipholra indít járatot Budapestről. Nem az Easyjet járata egyébként az első fapados Budapest és Amszterdam között, régebben a holland Transavia is repülte ugyanezt az útvonalat. Egy ideje azonban csak a nemzeti légitársaság, a KLM járt Ferihegyről Schipholra, aki fapadossal akart menni, az vonatozhatott vagy buszozhatott egy jókorát Eindhovenből.
Mivel a Budapest-Amszterdam járat februárban startol, a legszebb, tavaszi, tulipánban gazdag időszakra már pont vehetünk repjegyet. A világ legpompásabb virágoskertje, a Keukenhof – melyről 2015-ös élménybeszámolónkat itt találják – 2017-ben március 23. és május 21. között lesz nyitva, idén a központi témája holland dizájn lesz. A legegyszerűbben pedig úgy juthatnak el ide, ha a Schipholon felszállnak – a tulipánokkal matricázott, így eltéveszthetetlen – Keukenhof Expressz buszra, aminek közvetlenül a park bejáratánál van a végállomása, a menetideje pedig maximum fél óra.
Újabb cikkünk ebben a témában:
Szamártejes falusi romantika a szerelem szigetén
Falusi romantika, hangulatos valódi tavernák, apró falusi templomok, hagyományőrzés szamártejjel – ezek várják, ha a resortokat hátrahagyva utazza be Ciprust.