A Basra Múzeum célja, hogy segítse az irakiakat megérteni saját történelmüket, és hogy a külföldiek felé más képet fessen az országról.
Az olajban gazdag dél-iraki Basra városban, amely telis-tele az ország gazdag történelmét idéző antikvitásokkal, évtizedek óta első múzeumként nyitotta meg kapuit a Basra Múzeum szeptember 27-én, írja a BBC Travelre hivatkozva a turizmus.com.
Qahtan al-Obaid, a múzeum igazgatója elmondta, hogy a helyszín kiválasztásával azt kívánták szimbolizálni, ahogyan a diktatúra és zsarnokság helyét átveszi a civilizáció és az emberség.
A pénzhiányra való tekintettel egyelőre csak egy kiállítást tudtak megnyitni: ez 2000 évre mutat vissza Basrában vert ezüst érmékkel, cserépedényekkel, burkolatokkal és koporsókkal. Terveik szerint a múzeumban további három kiállítást nyitnak majd körülbelül 3500-4000 tárgyat bemutatva Irak babiloni, asszír, sumér és iszlám idejéből.
Al-Obaid számos nehézségről mesélt, amivel a nyitásig szembe kellett nézniük. Áprilisban például siíta erők azzal fenyegettek, hogy elfoglalják a Lakeside Palotát, mely a mai napig viseli a britek után autóbombák nyomait. A több évtizedes önkényuralom, idegen megszállások, hadviselés és az Iszlám Állam felemelkedése rányomta a bélyegét a területre. Az erőszak értékes antikvitások eltűnését, az infrastruktúra összeomlását és civil szervezetek megszűnését eredményezte.
A britek 2008-as távozását követően al-Obaid több iraki lakossal összefogva kampányolt és szervezett gyűjtéseket a palota múzeummá válásáért.