Világhírű múzeumok kiállításai Malagában, egy jó paella Valenciában, Gaudí mesterművei Barcelonában, csobbanás a festői Tossa de Marban - a spanyol partok jóval többet tudnak annál, hogy naphosszat a hasunkat süttessük rajtuk.
Nyaraláshoz kedvet csináló sorozatunkban mutattunk már feledhetetlen élményeket Olaszországban, Franciaországban, Horvátországban, Görögországban. Ezúttal a spanyol partok következnek.
Múzeumozás Malagában
Sokféle indokot tudnánk mondani egy malagai nyaralásra, ezúttal a múzeumokra fogjuk a dolgot. Az elmúlt években ugyanis Picasso szülővárosa, a Costa del Sol legnagyobb települése menő művészeti központtá kezd átalakulni: először a szentpétervári Orosz Múzeum jelentette be, hogy fiókmúzeumot nyit Malagában olyan festők műveivel, mint Kandinszkij és Chagall, majd pár héttel később a párizsi Pompidou Központ nyitotta meg első külföldi, kihelyezett részlegét a városban. Itt 19. és 20. századi művészek állandó kiállításával és modern időszaki tárlatokkal várják a látogatókat.
A fentieken túl érdemes még felkeresni a főként spanyol művészek képeinek, és érdekes időszaki tárlatoknak is otthont adó Carmen Thyssen Múzeumot. És persze Picasso múzeum is van a városban, mindjárt kettő: egy a szülőházát mutatja be, egy pedig a művész különböző korszakaiból származó képeit. Ha még ez sem elég, ellátogathatunk az Üveg- és kristálymúzeumba, ahol háromezer kiállítási tárgyat lehet megtekinteni, korabeli enteriőrökben elhelyezve. De van a városban Babaház múzeum, vagy éppen különleges régi autók múzeuma is.
Egy jó paella Valenciában
Paellával a legtöbb nyaralóhely étlapján találkozhatunk, sok turista ezzel a fogással azonosítja a spanyol konyhát. Pedig egyáltalán nem jellemző minden tájegységre – ha autentikus helyen szeretnék kipróbálni, a hosszan elnyúló, homokos strandjairól, hangulatos óvárosáról és a különleges, óriási cetcsontvázakra hasonlító Művészetek és Tudományok Városáról híres Valenciában érdemes próbálkozni.
Nem tudja, mi az paella? "A paella egytálétel, amit fedő nélkül készítenek széles, lapos, kétfülű serpenyőben, amit paellának, vagy paellerának neveznek. Az étel tulajdonképpen erről az edényről kapta a nevét. A hagyomány szerint a Valencia melletti Abufera-tó nevű édesvízi lagúna környékén főztek ilyen ételt először. Eredetileg angolnából, csigából és zöldbabból készítették. Más szakértők szerint a paella eredetileg sózott tőkehalból és rizsből álló böjtös étel volt. Ma a klasszikus paella valenciana alapját főleg a csirke- vagy nyúlhús adja, de létezik tenger gyümölcseivel dúsított változat (paella marinera) is. Az arabok által Valencia környékén meghonosított rizs adja az ételbe belekombinált köretet, amit sáfránnyal színeznek sárgára" – foglalja össze a Wikipedia.
Piacozás szerte az országban
Ha már a finom ételeknél tartunk: Spanyolországban csodálatosak a piacok, ha itt nyaral, feltétlen térjen be minimum egybe! A gyümölcsök, zöldségek és tengeri herkentyűk elképesztő kínálata is rabul ejti az embert, de akkor is érdemes elmenni piacozni, ha eszünk ágában sincs nyaralás közben főzni magunknak. A legtöbb helyen ugyanis a piac területén több étterem és tapas bár működik, ahol megkóstolhatjuk a garantáltan friss alapanyagokból készült fogásokat.
Barcelonában a nagyon turistás, de ezzel együtt még mindig érdekes Boqueríát vegyék célba, Valenciában a Mercado Centrált, Malagában pedig az Atarazanast, ami egykor hajójavító műhelyként működött, és erre emlékeztetnek a színes üvegablakok hajómintái is.
Gaudí nyomában Barcelonában
Ha idén nyáron látogat először Barcelonába, feltétlen járja végig a csodás Gaudí-épületeket, és ne csak a leghíresebbet! A Sagrada Famíliába online foglalja le előre belépőjét, nehogy csalódás érje, amikor meglátja a fantasztikus épület bejáratánál kígyózó sorokat. Ha nincs klausztrofóbiája, érdemes az egyik toronyba is felmenni.
A Sagrada Famíliától könnyedén lesétálhat a Casa Milához. (Út közben van egy tapasztalataink szerint nem túl felkapott, viszont csodás tapas bár, itt írtunk róla). A Casa Milában az egyik legjobb hely a misztikus kéményekkel és szellőzőnyílásokkal díszített tető, ahonnan Barcelona nagy részét belátni.
Az alatta lévő szinten Gaudí munkásságával, inspirációival és munkamódszerével ismerkedhetünk meg. Még egyel lejjebb pedig másik kedvencünk, a maga teljes pompájában látható szecessziós lakásbelső található. Ugyancsak a Passeig de Grácián áll Gaudí másik csodás lakóépülete, a szivárványos tetejű Casa Batlló – ha van rá idejük, ezt a meseházat is érdemes felfedezni.
Ha ez még mindig nem elég, már egészen közel a tengerhez, a Rambláról lekanyarodva, egy kis mellékutcában találjuk a Palau Güell-t. Nem olyan tarka, mint a fent emlegetett épületek, a kovácsoltvas részletek miatt sokkal inkább komornak mondanánk, de ez is egy érdekes hely.
Végezetül a belvárostól kicsit távolabb, de azért megközelíthető helyen találjuk Gaudí legendás, tarka mozaikos ős-lakóparkját, a Güell Parkot. A hosszú évekig ingyenes, sajnos ma már fizetős parkba mindenképpen menjen el, ha végképp bele akar szeretni a katalán építész munkásságába.
Csobbanás a festői Tossa de Marban
A barcelonai városnézés végeztével irány a tengerpart! Ha nem csak egy rövid csobbanásra vágyunk, hanem pár napot laza strandos nyaralóhangulatban töltenénk, érdemes a város strandjainál kicsit távolabbi célpontot keresni. Tossa de Marba, a Costa Brava egyik ékkövére például rendszeres buszjárat közlekedik a Sarfa társaság üzemeltetésében Barcelona Estacio del Nord buszpályaudvaráról, az út egy óra húsz perc hosszú.
A buszról lekászálódva azonnal egy hangulatos tengerparti kisvárosban találjuk magunkat zegzugos utcácskákkal, hívogató kisvendéglőkkel és egy igazán különleges stranddal. Az öböl egyik végét jellegzetes sziklák, a másikat egy kis középkori vár zárja le. A part sajnos ahogyan Barcelonában, úgy itt sem finomhomokos, inkább kagylótörmelékesnek, egészen miniatűr kavicsosnak tudnánk leírni. De ez ne szegje senki kedvét, az öböl látványa és a kisváros kárpótol ezért az apró kényelmetlenségért.
Kulturális ínyencségek San Sebastiánban
A spanyolországi Baszkföld egyik legnagyobb városa eddig sem volt ismeretlen a turisták előtt – korábban főként ínyenceket vonzott, most a kultúrára éhezők is elégedettek lesznek a kínálattal. A spanyolul San Sebastián, baszkul Donostia névre hallgató város viseli ugyanis idén az Európa egyik kulturális fővárosa címet.
Az egész év programkínálata elképesztően gazdag. Volt, és lesz is még itt minden 2016 folyamán – az utcai installációktól kezdve, a vitaesteken, színházi előadásokon, képzőművészeti- és gasztronómiai kiállításokon át, a koncertekig és workshopokig. A teljes programfüzet itt olvasható, indulás előtt érdemes végigböngészni, nagyon jól összerakott kiadvány.