Dinoszauruszkülsejű recepciós, futószalag mellől szabadult ruhatáros és játékbabaszerű ügyintéző várja a vendégeket a világ első robotszemélyzettel működő hotelében, amely pénteken nyitotta meg kapuit a Japán délnyugati részén található Nagaszaki prefektúra Szaszebo településén.
Szavada Hideo egy élménypark részeként működteti a Henn na Hotelt, amelynek robotszemélyzete - mint fogalmazott - nem üzleti fogás, hanem a technológia hasznosítására, a hatékonyságnövelésre és a munkabérek megtakarítására irányuló komoly erőfeszítés.
A szállodába belépve angolul beszélő dinoszauruszrobot és japánul csevegő női humanoid robot fogadja a recepción a vendégeket, akiknek egy érintőképernyő is segít a bejelentkezésben. A csomagokat automata teherkocsi viszi fel a szobákba, amelyek a hagyományos elektromos kulcsok helyett arcfelismerő technológiára épülve nyílnak. Szavada szerint ennek az az oka, hogy a robotok nem túl jók az elveszett kulcsok megkeresésében, és mint hozzátette, az ágyazás is a gyenge pontjaik közé tartozik.
A szálloda előterében egy üveg mögé zárt hatalmas - leginkább gyárakból ismerős - robotkar pakolgatja a vendégek csomagjait a "robotruhatárra" keresztelt sarokban. Arra a kérdésre, hogy miért nem elegendő egy egyszerű érmés csomagmegőrző, Szavada elmondta, hogy a technológiai újításokra szeretné felhívni a figyelmet, és persze alternatívát akar kínálni az egyre emelkedő szállodaárakkal szemben - írja az mti a Telegraph cikkére hivatkozva.
Egy éjszaka a Henn na Hotelben 9000 jennél (21 ezer forint) kezdődik, ami alacsony összegnek számít Japánban, ahol egy minőségibb szállodában kétszer-háromszor ennyibe kerül egy szoba. A bizarr hotelben egy játékbabára hasonlító kopasz robot látja el az ügyintézői feladatokat, amelyek jelenleg a reggeli menü és a programkínálat felsorolására korlátozódnak. A szobákban egy pufi rózsaszín tulipánra emlékeztető robot felel a lámpák fel- és lekapcsolásáért, illetve a pontos időről és az időjárásról is lehet tőle érdeklődni.
A szállodavendégek és persze a méregdrága robotok biztonságáért ugyanakkor hús-vér emberek felelnek: ők nézik a biztonsági kamerák felvételeit. Szavada hamarosan egy másik robothotelt is akar nyitni Japánban és később külföldre is terjeszkedne. Ezen kívül kínai és koreai nyelvvel bővítené a robotok szókincsét. Az első pár hétben még nem működik teljes kapacitással a szálloda, hogy meggyőződjenek róla, minden rendben megy.
Kapcsolódó anyagok:
Kis japán illemtankönyv: mit együnk, és hogyan?
Maszkot hordanánk, és nem adnánk borravalót