Strandolni jó, városnézés vagy kirándulás után a habokba vetni magunkat még jobb. Öt sziget, ahol tökéletesen kombinálható az aktív és a passzív nyaralás minden előnye.
Kisebb-nagyobb szigeteken nyaralni nagyon romantikus dolog, a tengerparti semmittevés egy ilyen helyen maga a tökély. Ugyanakkor tény, hogy pár nap után a legparadicsomibb helyen is elunja magát az ember, ha semmi mást nem csinál, csak a hasát sütteti. Ezért olyan szigeteket gyűjtöttünk össze, ahol a csodás strandok mellett rengeteg látnivaló várja, hogy felfedezzük őket. Egy fárasztó városnézéssel töltött nap után pedig még jobban esik a csobbanás.
Ciprus
Mit lehet látni? A sziget egyik legfontosabb és legérdekesebb látnivalói az időszámításunk előtti századokból épen maradt páfoszi mozaikok, melynek legelső darabját az ötvenes évek végén egy parasztember szántotta ki a föld alól. Kevesen mondhatják el magukról, hogy háza és gazdasága a Világörökség része, márpedig ez a 96 éves parasztbácsi ma is ott él. Földjét az állam 200 euróért vásárolta meg tőle, hogy köré építhesse a Páfoszi Archeológiai Parkot. A szabadtéren és fedett épületben látogatható drága gránitból készült mozaikok egykor egy római kormányzó luxusvillájának padlóját alkották. Ha további antik látnivalókra kíváncsi, cikkünkért ide kattintson.
Aki pedig inkább kirándulni szeretne, a sziget tüdejének számító Tróodosz-hegység útvonalain teheti meg. A hegységben található Ciprus leggazdagabb és legismertebb bizánci kolostora, a 11. században alapított Kykkos monostor. Ha pedig már a szigeten vannak, a kettéválasztott fővárost, Nicosiát is érdemes meglátogatni.
Hol a legjobb csobbanni? Aki hófehér homokra, türkizkék vízre és folyamatos bulizásra vágyik, Agia Napa településen a Nissi Beach felé vegye az irányt. Romantikusabb lelkek a mozaikjai miatt emlegetett Páfosz mellett csobbanjanak. A legenda szerint ugyanis itt, a part menti habokban született Afrodité. Az esemény a helyét jelző sziklát körbeúszni borzasztó népszerű tevékenység a turisták kötében. Állítólag, ha mindezt meztelenül, háromszor és teliholdkor teszik, tíz évvel megfiatalodnak. Ám ha ebben nem is hisznek, bízzák magukat nyugodtan pillanatnyi érzéseikre a holdfény alatt, biztosan nem fognak élmény nélkül hazatérni.
Málta
Mit lehet látni? Máltát aranyló erődvárosai, romantikus kikötői, páratalan archeológiai leletei és gyönyörű természeti képződményei teszik ideális aktív nyaralóhellyé. Valletta a Nagy kikötővel és társkatedrálisával, Mdina misztikus hangulatával és panorámás várfalával, Paola az időszámításunk előtti 3600-ból származó föld alatti nekropoliszával mind-mind szuper kirándulócélpontnak számít. A természet szépségeire fogékonyak pedig az Azúr ablakot, a Kék lagúnát és a Kék barlangot fogják nagyon szeretni.
Hol a legjobb csobbanni? A legnagyobb és legnépszerűbb homokos strand a fő szigeten a Mellieha Bay, de hasonló jellemzőkkel bír a Golden Bay is – mindkettőt a sziget Gozóhoz közelebb eső oldalán kell keresni. Gozo szigetén az okkersárga homokkal borított Ramla-öböl, és a lenyűgöző sziklaszirtek közt található Xlendi a legjobb fürdőhelyek.
Szantorini, Görögország
Mit lehet látni? A görögországi képeslapok állandó főszereplőjén, a vulkanikus Szantorinin sem csak lábat lógatni és a tengerben pancsolni lehet. Fehérre meszelt házikóival, kék kupoláival és zegzugos utcácskáival a főváros, Fira, és a világ legszebb naplementéjével büszkélkedő Oia is hosszú esti sétákra csábít. Akinek ez a két település túlságosan turistás lenne, Pyrgos és Megalochori jelenthet alternatívát. Régészeti leletek rajongóinak az Akrotiri múzeumot ajánljuk. Kirándulni például a már emlegetett Firát és Oiát összekötő panorámaösvényen, vagy a hajóval megközleíthető vulkánon lehet.
Hol a legjobb csobbanni? Kamari és Perissa strandját rendezettsége, és fekete homokja miatt, Vlychadáét pedig földöntúli sziklaképződményei miatt tartják a sziget legjobb strandjának.
Dzserba, Tunézia
Mit lehet látni?Dzserbában az a jó, hogy a szép, lassan mélyülő homokos strandok mellett érdekes helytörténeti múzeumot éppúgy találunk itt, mint nyüzsgő óvárost különleges halpiaccal, vagy éppen gyönyörű ősi zsinagógát. A tunéziai emberek életével, népszokásaival a hófehér épületben találató Guellala múzeumban ismerkedhetünk meg. A sziget fővárosától, Humt Szuktól pár kilométerre délnyugatra található az El Ghriba, az ország (és egyben a világ) egyik legrégebbi zsinagógája, a tunéziai zsidóság egyik legfontosabb szent helye. A kulturális helyszínek után pedig irány shoppingolni! Humt Szuk utcáin tengeri herkentyűkre alkudozóktól hangos haltőzsdét, egzotikus fűszereket és teákat kínáló boltokat, ruhaárusokat és ékszerüzleteket is bőven találunk, alkudozni mindenhol kötelező!
Hol a legjobb csobbanni? A sziget egyik legszebb és legnépszerűbb strandja az aranyszínű homokkal borított, nyolc kilométeres, lassan mélyülő, széles Sidi Mahres.
Lido, Velence
Mit lehet látni? A velencei Lido minden városnézésre és strandolásra egyszerre vágyó utazó álma lehet. Ha úgy tartja kedvünk, naphosszat strandolhatunk a homokos partokon. Ha pedig meguntuk, vaporettóval könnyedén a látnivalók – és a turistacsoportok – sűrűjében találhatjuk magunkat. Szép a Szent Márk tér, a Sóhajok Hídja, a Dózse-palota és az összes híres látnivaló. De a város legszimpatikusabb arcát a központtól kicsit odébb, a kis sikátorokon és a romantikus hidakon keresztbe-kasul csatangolva mutatja. A legfontosabb velencei helyszíneket akár egy nap alatt is végiglátogathatja, itt olvashatja el, hogyan.
Hol a legjobb csobbanni? A Lidón a strandok többsége magántulajdonban van, a part menti hotelek vendégei használhatják őket. Ezt érdemes figyelembe venni a szállás kiválasztásakor. Ha saját strand nélküli szállodát választunk, a Gran Viale végén található nyilvános strandot használhatjuk.