Lekopizták Ozirisz mitikus sírját
Ókori temetkezési helyet tártak fel Luxorban, amely az ásatásokat végző régészek szerint Ozirisz mitikus sírjának kicsinyített mása lehet - közölte az MTI.
A holtak és a túlvilág istenének tiszteletére több mitikus sírhelyet is építettek az ókorban, ezek közül is a leghíresebb az abüdoszi Ozireion.
A Nílus nyugati partján, a Nemesek Völgyében felfedezett befejezetlen sír belsejében megtalálható Ozirisz sírjának az óegyiptomi leírásokban szereplő összes jelképe. Ennek alapján a szakemberek úgy vélik, hogy a síremlék a Kr.e. 752 és a Kr.e. 525 közötti időszakban épülhetett, mert kizárólag ebben a korban jelent meg az Ozirisz-szimbolika a magánsírokban.
Az építmény egy nagy keresztirányú oszlopcsarnokból áll, melynek északi falától lépcső vezet az istennek szentelt terembe. Ozirisz szobra egy boltíves szentélyben ül, amit folyosó vesz körül, mintegy elszigetelve és védelmezve őt.
A szoborral szemben kezdődik az a lépcső, amely egy kilenc méter mély aknába vezet. Itt újabb csarnok található, ahonnan egy hat méteres akna nyílik, ez a temetkezési komplexum legmélyebb része. A sírkamra a feltételezések szerint a szobor alatt lehet.
Az Ozirisz-szobrot körülölelő folyosó nyugati oldalán újabb terem található. Innen egy hét méter mély akna nyílik, melynek alján északi, déli, keleti és nyugati irányban egy-egy terem található. Utóbbi falait domborművek díszítik: rohanó démonok és késekkel felfegyverkezett istenségek, akik az elhunyt földi maradványait őrzik.