Egy máltai hosszú hétvége programjából nem hiányozhatnak a lenyűgöző erődvárosok, a bámulatos természeti képződmények, a türkizkék víz és a helyben termelt finomságok.
Málta tarka ladikjairól, aranyló városairól, piros telefonfülkéiről és türkizkék tengeréről híres szigeteinek felderítésére érdemes egy egész hetet szánni, annyi itt a látni- és tennivaló. Ugyanakkor annak sem kell elkeseredni, akinek csak pár nap szabija van a nyárra, hiszen akár már három nap is elég lehet arra, hogy a legfontosabb látnivalókat megnézzük, és a tenger mellett egy kicsit a helyi életérzésben is megmártózzunk. Mutatjuk mi az, amit semmiképp ne hagyjon ki egy villámlátogatás során.
Aranyló erődvárosok: Valletta és Mdina
A szigettel az ismerkedést érdemes érkezés után az életteli fővárosban, Valettában kezdeni, az estét pedig a titokzatos Mdinára és Rabatra szánni. Valettában kezdjünk a Felső-Barakka kertnél, mert az innen nyíló lélegzetelállító kilátásnak köszönhetően egyből átfogó képet kaphatunk a környékről. Aztán csatangoljunk keresztbe-kasul a hangulatos utcákon, a gyönyörű mór erkélyes házak között! A máltai lovagok fő templomához, a Szent János társkatedrálishoz biztosan szerencsénk lesz séta közben. A társkatedrálistól nem messze található a Nagymesteri Palota, ide is érdemes benézni.
Kedvenc vallettai látnivalónkban, a 16. századi palotában, a Casa Rocca Piccolában pedig bárki körbejárhatja egy vallettai márki lakását. Megnézheti a házi kápolnát, a családi fotókat és a díszvacsorára terített gyönyörű étkezőt. Az üde belső udvarban még az itt lakó nemesi család papagájával is barátkozhatunk, a pincében pedig egy második világháborús bunkerbe is lemehetünk.
Napnyugta környékén aztán irány Mdina, a régi főváros, melynek falain belül szabályos időutazás sétálgatni. És hogy miért pont estére időzítsük a programot? Mert ilyenkor már levonulnak a turistatömegek, és a jóformán kihalt, gyönyörűen kivilágított rejtélyes erődvárosban andaloghatunk, miközben denevérek repkednek a fejünk felett. Mdina egykoron egy település volt a szomszédos Rabattal, ám az arabok elválasztották egymástól, előbbit fallal vették körül, és erődvárossá alakították.
Kiránduljon a többi szigetre!
Máltáról Cirkewwa vadiúj kikötőjéből indulnak a kompok Gozo szigetére. A menetidő körülbelül húsz perc, a kompon bolt, kávézó és mosdók is vannak. Bár általában a tengeren erősen fúj a szél, mégis érdemes kimenni a tetőteraszra és onnan nézelődni.
Gozo legérdekesebb látnivalója Dwerja, a búvárok és fotósok paradicsoma. Az Azúr-ablak névre hallgató hatalmas sziklaképződmény, a tekintélyt parancsoló sziklaszirtek, és a Gomba-szikla lenyűgözik az embert. Ez utóbbinak a sztorija is érdekes: a sziklán növő ritka növényt a lovagok hatalmas becsben tartották, akit pedig rajtakaptak, hogy lopott belőle, háromévi gályarabságra ítélték. A szikla azóta is tiltott területnek számít.
Hajózni kötelező!
Málta tájait hajóról is érdemes szemügyre venni, mert a parti városok – különösen Valletta – , így mutatják meg igazi arcukat. Olyan apróságokat vehetünk észre, mint például a Nagy Kikötő őrtornyát díszítő domborművek, és más építészeti finomságok. De a csodás Kék Barlang felfedezése is kishajóról a legjobb. A szigeteken igényelhető hajókirándulásokról pontos infó és részletek itt.
Csobbanás a türkizkék vízbe
A legnagyobb és legnépszerűbb homokos strand a fő szigeten a Mellieha Bay, de hasonló jellemzőkkel bír a Golden Bay is – mindkettőt a sziget Gozóhoz közelebb eső oldalán kell keresni. Gozo szigetén szintén találni remek fürdőhelyeket. Ilyen például az okkersárga homokkal borított Ramla-öböl, a népszerű üdülőhely, Marsalforn strandja, és a lenyűgöző sziklaszirtek közt található Xlendi.
A hosszú évek óta működő búváripar, a biztonságos, tiszta vízzel párosulva – nincs árapály és ritkák az erős áramlatok – a szigeteket ideális hellyé teszi az első alkalommal merülő, kezdő búvárok számára. A legtöbb központ hosszú hétvégés ízelítő kurzusokat, vagy kezdő merüléseket is kínál. Tapasztalt, képesítéssel rendelkező búvároknak nem szükséges vezetőt fogadniuk, de egyedül szigorúan tilos nekivágni a mélységnek. Rengeteg búvárközpontot találunk a szigeteken elszórtan, gyakorlatilag minden hotel közelében található egy. (Teljes listájukat ide kattintva találja.)
A helyi ízeket vétek kihagyni
Ennyi városnézés és strandolás után garantáltan megkordul az ember gyomra. Tapasztalataink szerint a legfinomabb fogásokra a házias helyeken, kis pékségekben lehet rábukkanni. Nekünk a kedvencünk a Nenu lett Vallettában, és a Ta Rikkardu Victoriában, Gozo szigetén. A máltai ételek érdekes egyvelegét alkotják az olasz és az arab konyha specialitásainak. Mennyei péksüteményeik, zöldségleveseik és tésztaételeik vannak, az édességeik pedig mézesek, olajban sültek. A friss hozzávalók elengedhetetlenek, ezeket többnyire a szigeteken termelik meg. A máltai eper és paradicsom legendás, de finom az olaj- és kapribogyó is. Külön említést érdemel a helyi méz érdekes, fűszeres aromájával. A máltai ételekről itt olvashat tovább.
Ha pedig nemcsak falatozna, de egy autentikus helyi piacot is megnézne, a sziget déli részén fekvő Marsaxlokkban a helye. Az öbölben tarka luzzuk, vagyis hagyományos máltai halászcsónakok százai sorakoznak, a kikötőben pedig napi piacot tartanak. Vasárnap a legjobb, mert ezen a napon nem csak szuveníreket, csecsebecséket és ruhákat, de szezonban édes, mosolygós epret és paradicsomot, valamint frissen fogott halakat is árulnak.