A várható hőmérséklet mellett azt is bemondják a japán időjárás-előrejelzésben, hogy éppen melyik városban virágzanak a cseresznyefák. A virágnézés milliók kedves időtöltése ilyenkor a szigetországban, a piknikező társaságoktól lépni sem lehet a parkokban.
Március végén kezdődött, és még nagyjából egy hónapon át tart a cseresznyevirágzás Japánban. A kedvenc nemzeti időtöltésnek számító virágnézés (hanami) olyannyira nagy fontosságú a szigetországban, hogy külön kitérnek rá az időjárás-előrejelzésben. E szerint a cseresznyevirágzás-front jelenleg Kiotótól északra jár, a következő napokban Niigata és Szendai fái állnak majd teljes virágdíszben.
A cseresznyevirág (japánul szakura) a japán költészetben hagyományosan az élet illékony természetét jelképezi, rövid ideig tartó, fantasztikus szépségük gyakran szolgál a halandóság metaforájaként. A virágok egyébként ehetőek is, Japánban sós ecetben pácolva teszik el, és sütibe sütve, vagy teának megfőzve, ünnepi alkalmakkor fogyasztják.
A hagyomány szerint a virágzó cseresznyefák különösen szépek, ha egy kastély, templom vagy szentély körül állnak, ezért az ilyen helyszínek igen népszerűek a virágzás idején. A nagyobb parkokban esténként ki is világítják a fákat. Van, aki csak végigsétál alattuk, és úgy gyönyörködik a hófehér vagy rózsaszín virágokban, de az igazán lelkes hanamizók pokrócot vagy ponyvát és némi elemózsiát is visznek magukkal, és piknikeznek a hulló szirmok alatt.
A virágnézés kicsit olyan, mint a nagy szabadtéri koncertek: a legjobb helyeket már korán reggel lefoglalják. Van, aki egyszerűen ott hagyja a pokrócát a kiválasztott helyen, nagyobb baráti társaságoknál azonban gyakran az egyik tag üldögél egész nap a földön a többiekre várva.
Képeink javarészt Tokióban készültek, ahol március 25-én tetőzött a front, és a város apraja-nagyja piknikezni indult a parkokba. Nézegessen hófehér virágfelhős fotókat galériánkban!