A Mozart-golyó hozzá tartozik egy salzburgi kirándulás lekerekítéséhez, hiszen ez a város a bölcsője a világot meghódító, több rétegű finomságnak. De sajnos, mint a legtöbb híres-neves terméknek, ennek is vannak gyenge utánzatai. És ha nem tudjuk, mit is keresünk pontosan, könnyen ráfázhatunk. Hogyan született a Mozart-golyó, és melyik az eredeti? Most megnézzük.
A salzburgiak a tizenkilencedik század derkán, a százéves Mozart-évforduló ünneplésekor ismerték fel először az üzleti lehetőséget a Mozart, mint márkanév használatában. Többeknek is eszébe jutott, hogy fogyasztási cikket vagy élelmiszert nevezzenek el a nagy zeneszerzőről, a város híres fiáról: az évszázad közepe táján csokoládés Mozart-torta került forgalomba, 1911-ben pedig a „Mozart-krémet", mint „egész Salzburg legjobb cipőkrémét" kínálta a Hladik cég getreidegassei boltjában.
1890-ben történt, hogy a hat évvel korábban Salzburgba települt cukrászmester, Paul Fürst kidolgozta egy praliné receptjét, melyet kezdetben Mozart-bonbonnak, majd Mozart-golyónak nevezett, tisztelgésképpen a salzburgi zeneszerző előtt, akinek népszerűsége akkoriban még nem volt a maihoz fogható. Röviddel 1900 után a salzburgi Schatz cukrászda gyártotta bonbon viselte első ízben a „Mozart-golyó" nevet.
Paul Fürst az 1905-ös Párizsi Világkiállításon is bemutatta a Mozart-golyót, ahol aranyéremmel díjazták a terméket. Ekkortájt azonban már más salzburgi cukrászdák is másolták a Mozart-golyót - Paul Fürst ugyanis elmulasztotta a termék és a csomagolás szabadalmaztatását. Az édességipar már az első világháború előtt megkezdte a nagybani előállítást is. A második világháború után milliós méreteket öltött a gyártás, jelentősen hozzájárulva ezzel a termék világhírének megalapozásához.
A nagybani gyártás elsősorban az osztrák Grödig településen működő Schokolade Salzburg cég nevéhez fűződött, ami sajnos a Covid-járvány miatti korlátozások áldozata lett, és 2021-ben csődöt jelentett.
Salzburgban azonban már korábban is jogi vita robbant ki a Mozart-golyót előállító cukrászdák között. Ez a nézeteltérés ausztriai szintű versengéssé nőtte ki magát, sőt osztrák-bajor gazdasági háborúskodássá. Sosem a recept volt a vita tárgya, hanem az egyedüli forgalmazás és az export joga, a csomagolás jellege és színe, valamint a „Mozart-golyó" elnevezés, illetve a „valódi", az „eredeti" és a „salzburgi" jelzők használatának joga.
Végül Norbert Fürst, a feltaláló dédunokája diadalmaskodott. 1996-ban harmadfokon pernyertes lett a pár utcával arrébb lévő Braun cukrászdával szemben, és azóta ő az egyetlen gyártó, aki "Eredeti salzburgi Mozart-golyó" (Echte Salzburger Mozartkugeln) néven jogosult forgalmazni a termékét.
De ettől még gyártja a golyókat a saját receptje alapján a Braun, ahogy a Josef Holzermayr cukrászda és a Habakuk kávézó is, Bécsben pedig a Victor Schmidt, a Hofbauer és a Heindl cukrászdák. A legtöbb golyó a bajor Reber cég Bad Reichenhallban található gyárából kerül ki, de a Mirabell márka ezüst-piros korongja is a piacon van.
Norbert Fürst felfogása szerint „az Eredeti salzburgi Mozart-golyó nem szuvenír, hanem bonbon, melyet nem szabadna arra alkalmatlan és napsütötte standokon árusítani." Ha egyetértesz a feltaláló dédunokájával, keresd az eredetiségre vonatkozó feliratot, így garantáltan nem fogsz ócska utánzatokba belefutni.