Elképesztő felfedezés: Az ókori egyiptomi Kheopsz-piramis utolsó nagy titkát fejtették meg

A tudósok évek óta tudták, hogy valami rejtőzik az ókori egyiptomi Kheopsz-piramis bejárata felett. Most végre felfedték a gigantikus síremlék utolsó nagy titkát is.

Az ókori egyiptomi piramis, a gízai Nagy Piramis még mindig tartogat meglepetéseketForrás: Shutterstock/ AlexAnton

Az ókori egyiptomi, gízai Kheopsz-piramis titkai

A kozmikus sugarak és az endoszkópos fényképek egy rejtett folyosót tártak fel az ókori egyiptomi gízai nagy piramis északi oldalán, a Kheopsz-piramis ősi bejárata felett – állapította meg új kutatás.

A gízai Nagy Piramis Kheopsz fáraó parancsára épült (i.e. 2551-től 2528-ig uralkodott), és ma körülbelül 139 méter magas. Ez az ókori világ egyetlen fennmaradt csodája, és a Föld legmagasabb épülete volt egészen 1311-ig, amikor elkészült az angliai Lincoln-katedrális 160 méter magas központi tornya.

Egy új tanulmány felfedi, hogy közvetlenül a piramis ősi bejárata fölött van egy vízszintes kamra, amely 9 méter hosszú, és a szélessége 2 × 2 méter. A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány szerint a piramison kívül látható, chevron alakú szerkezet mögött található.
Hogy többet megtudjanak róla, a tudósok endoszkópot helyeztek be a folyosóba, hogy benézzenek. De ez idáig a csapat nem talált leletanyagot a folyosón.

„Az endoszkóppal készített első képek azt mutatják, hogy nincs semmi, de még nem látjuk pontosan az egész helyiséget" - mondta a tanulmány szerzője, Sébastien Procureur, a francia Alternatív Energiák és Atomenergia Bizottság (CEA) fizikusa.

A megbízó cáfolta azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint a csapat közel volt Kheopsz rejtett sírkamrájához, ugyanis a csapat nem talált bizonyítékot titkos sírra.

A fizika segített és a kozmikus sugarak a gízai Nagy Piramis felfedezésében

A tudósok a 4500 éves gízai Nagy Piramis úgynevezett müonfelvételeinek elemzése közben fedezték fel ezt a folyosót. A müonok negatív töltésű elemi részecskék, amelyek akkor keletkeznek, amikor a kozmikus sugarak a Föld légkörében lévő atomokkal ütköznek. Ezek a nagy energiájú részecskék folyamatosan hullanak a Földre, de másképpen lépnek kölcsönhatásba a kővel, mint a levegővel. Az elmúlt évtizedben a tudósok müondetektorokat használtak a Nagy Piramis rejtett kamráinak felkutatására.

„Tudomásunk szerint ez a tanulmány az első olyan vizsgálat volt, melynek során egy helyszín helyzetének és méreteinek meghatározását kozmikus sugárzású müonok észlelésével néhány centiméteres pontossággal meg tudták állapítani."

A tudósok közleményükben hozzátették, hogy a folyosón földradarral is gyűjtöttek információkat.
Reg Clark , az egyesült királyságbeli Swansea Egyetem egyiptológusa, aki nem kapcsolódik a tanulmányhoz, azt mondta, hogy „az a véleményem, hogy a kis nyeregtetős folyosót valószínűleg tehermentesítő kamraként készítették a piramis eredeti, leszálló bejárata fölött. Nem valószínű, hogy a folyosó felfedezése jelentős lelethez vezet."

Az alábbi videóból még többet tudhatsz meg a gízai Nagy Piramisról:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek