1 millió dollárt kapsz, ha megfejted ezt az ősi szöveget

A világ egyik legkorábbi városi társadalma által kifejlesztett írásrendszer komoly fejtörést okozott a nyelvészeknek, mióta 150 évvel ezelőtt először felfedezték egy kőpecséten a mai Pakisztán területén fekvő Harappa ősi városában. Abban a reményben, hogy végre sikerül feltörni a kódot, a hatóságok most 1 millió dolláros jutalmat hirdettek meg bárki számára, akinek sikerül megfejteni az úgynevezett Indus Valley Scriptet (IVS).

Ha meg tudod fejteni az ősi szöveget, amelyet az Indus-völgyi civilizáció hagyott ránk, 1 millió dollárt kapszForrás: Wikimedia Commons/Ismoon

1 millió dollárt kapsz, ha megfejted ezt az ősi szöveget

A Harappan Script néven is ismert IVS-t az Indus-völgyi civilizáció találta fel, amely mintegy 5300 évvel ezelőtt alakult ki az Észak-India és Pakisztán által felölelt régióban. A fallal körülvett városairól ismert bronzkori kultúra több évszázadon át virágzott, mielőtt titokzatosan eltűnt, így a régészek számára kevés nyom maradt az ősi emberek életéről.

Az első IVS-t tartalmazó pecsétet Sir Alexander Cunningham – az Indiai Régészeti Felügyelet alapítója – találta meg 1875-ben. A kőlapra egy bika képe volt vésve, amelyet két csillag kísér, és hat olvashatatlan karakter, amelyeket Cunningham „bizonyára nem indiai betűk "-ként jellemez.
Azóta több ezer példány került elő, mindegyikben egy központi állat és egy rövid karaktersorozat szerepel. A jellemzően négy-hat jelből álló forgatókönyvek értelmezését megnehezíti a rövidségük, és eddig nem is találtak hosszabb feliratokat.

Más ősi írásrendszerekkel, például az egyiptomi hieroglifákkal ellentétben az IVS nem szerepel egyetlen ismert többnyelvű műtárgyon sem, mint például a Rosetta-kő, amely felhasználható lenne az írás és más ismert nyelvek kereszthivatkozására. Mivel azonban az eddig talált példák mindegyike kisméretű kerámiákon vagy kereskedelemben használt kőpecséteken található, ésszerűnek tűnik feltételezni, hogy tartalmuk inkább hétköznapi tevékenységekhez és ügyletekhez kapcsolódik, semmint spirituális fogalmakhoz.

Magas pénzjutalom a megfejtőnek

Az indiai Tamil Nadu állam főminisztere bejelentette, hogy „1 millió dolláros pénzjutalomban részesülnek olyan személyek vagy szervezetek, akik megfejtik a nyelvet a régészeti szakértők megelégedésére".

Megfejthetetlen talányok

Amennyiben a verseny győztest hoz, akkor más polgári tudományos kezdeményezéseket is ösztönözhet, amelyek a hasonlóan ősi, megfejtetlen írások dekódolását célozzák, beleértve a minósziak által mintegy 5000 évvel ezelőtt kidolgozott, rejtélyes „ Lineáris A " írásrendszert. A Kréta szigetén épült legendás bronzkori civilizációt gyakran emlegetik Európa első írástudó társadalmának, de az általa kitalált szöveget a kutatóknak még nem sikerült feltárniuk.

Másutt a Húsvét-szigeten található fából készült tárgyakon található Rongorongo-glifák előtt is értetlenül állnak a nyelvészek, mert egyáltalán nem hasonlítanak semmilyen ismert írásrendszerhez, míg a 240 oldalas Voynich-kézirat a megfejtetlen szöveg egyik leghíresebb példája a világon. A titokzatos könyvről azt gondolják, hogy valahol Európában írták körülbelül 500 évvel ezelőtt, és úgy tűnik, hogy a csillagászattól a botanikáig mindent lefed, de senki nem tudja, hogy miről szól valójában - írja az Iflscience.

A Voynich-kéziratról még többet tudhatsz meg az alábbi videóból:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek