5 elképesztő ókori római rejtély, amelyeket még mindig nem fejtettek meg

Különös temetési rituálék, megmagyarázhatatlan tárgyak és rejtélyes eltűnések egy ősi civilizáció képét festik le, amely minden kutatásunk ellenére még mindig tartogat titkokat. 5 elképesztő ókori római rejtélyt mutatunk be, amelyeket még mindig nem fejtettek meg.

Az ókori Róma számos titok őriz, amelyekre nem tudjuk a magyarázatotForrás: Shutterstock/ Yu Xichao

5 elképesztő ókori római rejtély

A rejtélyes római dodekaéderek

Kisméretű bronz geometriai tárgyak, amelyek rendeltetése ismeretlen annak ellenére, hogy több százat találtak belőlük

Az ókori római rejtélyek közé tartoznak a különös, tizenkét oldalú fémtárgyak, amelyek az első, 1739-es felfedezésük óta zavarba ejtik a régészeket, és továbbra is a valaha talált legfurcsább ősi leletek közé tartoznak.
Az egykori római területeken, különösen Galliában és Nagy-Britanniában találhatók meg ezek az üreges geometriai formák, amelyek mindegyik oldalán különböző méretű kör alakú lyukak, sarkaikon pedig kis gombok találhatók.

Annak ellenére, hogy több mint 100 darabot találtak, a kutatók még nem határozták meg a céljukat. Az elméletek a földmérő műszerektől a vallási tárgyakig terjednek, de a korabeli római szövegek nem említik őket.

Az ókori római dodekaéderek funkciója még mindig ismeretlenForrás: Norton Disney History and Archaeology Group

A Kilencedik Légió eltűnése

Az elit római katonai egység, amely magyarázat nélkül eltűnt a történelmi feljegyzésekből

Róma egyik legrangosabb katonai egysége, a Legio IX Hispana a Kr.u. 2. század környékén látszólag eltűnt a történelemből.

Utoljára i.sz. 108 körül Nagy-Britanniában rögzítették hivatalosan a rejtélyt, a légió végső sorsa továbbra is Róma egyik legnagyobb katonai rejtélye. A bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy lehetséges áthelyezésüket a keleti birodalomba vonták, megkérdőjelezték az északi brit törzsek általi elpusztításukra vonatkozó hagyományos elméletet.

A Kilencedik Légió eltűnése máig az ókori Róma egyik legnagyobb talányaForrás: Shutterstock/ VicVa

A misztériumok villája Pompejiben

Rejtélyes freskók, amelyek ismeretlen rituálékat vagy szertartásokat ábrázolnak

A legtöbb ember figyelmen kívül hagyja ezt, de ez az egyik legjobb hely Pompejiben, még ha nem is egy megfejthetetlen rejtély. Ez a Pompeji mellett található, jól megőrzött római villa látványos freskókat tartalmaz, amelyek valódi jelentését továbbra is elkerülik a tudósok.

A főteremben egy sor titokzatos jelenet látható élénkvörös háttérre festve, amelyek potenciálisan egy titkos kultuszba való beavatási rítusokat ábrázolnak. Ma a látogatók bejárhatják ezt a figyelemre méltó helyet, bár a műalkotások pontos értelmezése továbbra is vitatott.

Pompeji romjai a mai napig tartogatnak meglepetéseketForrás: Shutterstock/ BBA Photography

A Baiae alagúthálózat

Megmagyarázhatatlan célú földalatti járatok egy római üdülőváros alatt

Az egykor fényűző római üdülőváros, Baiae részben víz alá merült romjai titokzatos alagutak hálózatát rejtik, amelyek célja továbbra is tisztázatlan. Ezek a sötét, keskeny részek kifinomult tervezést mutatnak be, de tervezett felhasználásuk – legyen az ünnepi, gyakorlati vagy vallásos – továbbra is zavarba ejti a szakértőket. Míg a búvárok meglátogathatják Baiae víz alatti részeit, sok alagútszakasz továbbra is megközelíthetetlen.

Az „Elsüllyedt Nymphaeum" különösen látványos, megőrzött szobrai láthatók a hullámok alatt. A szárazföldön a látogatók felfedezhetik a Merkúr-templom hatalmas kupoláját és az alagúthálózat fennmaradó látható részeit. A mélyebb átjárók közül azonban sok továbbra is zárva marad a nyilvánosság elől biztonsági okokból.

A borostyánkoronás Dionüszosz a víz alattForrás: AFP/Andreas Solaro

A vegyi hadviselés rejtélye a Dura-Europosnál

Bizonyítékok az ősi vegyi fegyverek lehetséges használatáról

A történelemnek vannak nem hízelgő részei, különösen a más emberek elleni erőszakkal kapcsolatban, és a legrosszabb lista élén a vegyi hadviselés áll. A szíriai Dura-Europos ostromából származó régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy ez lehetett a legkorábbi dokumentált vegyi háborús eset.

Úgy tűnik, hogy az alagútban talált római katonák mérgező gőzöktől haltak meg, de továbbra is vita folyik arról, hogy ez szándékos taktikai újítás volt-e, vagy a szokásos ostromháború véletlen következménye.

Az alábbi videó a Kilencedik Légió rejtélyes eltűnésével foglalkozik:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek