Nem Atlantisz az egyetlen elveszett város – Ezeket a településeket is elnyelte a föld, vagy a víz

Amikor az ember az „elveszett város" kifejezésre gondol, általában egyetlen hely jut eszébe: a görög mitológiából ismert Atlantisz. Noha Atlantisz mítosza valóban érdekes, sajnos azonban semmi történeti bizonyíték nem támasztja alá egykori létezését. Az alábbi helyszínekét – legalábbis, amikor még élettel teli, nyüzsgő városok voltak - igen. De aztán jött a katasztrófa: földregés, vulkánkitörés, és elnyelte őket a föld, vagy a tenger.

Platón Atlantisza évezredek óta foglalkoztatja az emberiség fantáziáját, de ezen kívül is számos elveszett város létezik - illusztrációForrás: Schutterstock/Shutterstock AI

Platón Atlantisza, az elveszett város, amely feltehetőleg sosem létezett

Jóllehet, Atlantisz az idő és a tenger homályába vész, és feltehetőleg soha nem fogunk nyomára lelni – már csak azért sem, mert maga Platón is leginkább politikai utópiaként tekintett rá –, bőven akadnak még olyan elveszett városok, melyek komoly érdeklődésre tarthatnak számot, melyekből tanulhatunk, melyeket felfedezhetünk. A következő nyolc valós alternatíva ugyanolyan (ha nem sokkal) érdekesebb, mint Platón legendás szigete, a maga fejlett civilizációjával és ideális politikai berendezkedésével.

Lothal, India

Ezt az Indus-völgyi várost egy katasztrofális árvíz törölte le a térképről Kr. e. 2000-ben. Lothal városa, amely a mai Gujaratban, Indiában található, egykor virágzó hely volt, tele ügyes kézművesekkel, kereskedelemmel és fejlett technológiával. A város virágkorában, Kr. e. 2200-ban a legmodernebb utakkal, kikötőkkel és csatornarendszerrel rendelkezett. Egy szörnyű vihar és folyó áradása után azonban a város katasztrofális károkat szenvedett, és már soha nem tért magához a különösen pusztító árvíz után. Más elveszett városokkal ellentétben Lohalt a régészek megtalálták!

Az indiai Lothal romvárosát 1954-ben fedezték fel, 1955 és 1960 között végeztek benne ásatásokatForrás: Schutterstock/DARSHAN KUMAR

Akrotiri, Görögország

A görögországi Santorini szigetén található, hamu alá temetett város felfedezése sok mindenre rávilágított a minószi kultúrával kapcsolatban. A bronzkor egyik leglátványosabb régészeti lelete az egykor a minószi népesség által lakott Akrotiri hamu alá temetett városa. A görögországi Santorini szigetén található romvárosban egykor nyüzsgő élet volt. 1600 körül azonban kitört a helyi Thera nevű vulkán, és hamu és törmelék alá temette a várost. Akrotiri ezt követően több ezer évre eltűnt a föld alatt. Romjait csak a XIX. század végén fedezték fel. Amikor végre napvilágra került, ez lett az egyik leghihetetlenebb régészeti felfedezés, amely megváltoztatta a világot.

Az Akrotiri ókori városa már a XX. század elején ismert volt, de a régészeti feltárások csak az 1960-as években kezdődtek elForrás: Schutterstock/Lefteris Papaulakis

A régészek úgy gondolják, hogy Akrotiri lakosságának nagy része el tudott menekülni a kitörés elől. Sőt, nemcsak az életüket mentették meg, de úgy tűnik, volt elég idejük értéktárgyaik összeszedésére is. A lelőhelyen talált aranytárgyak szűkössége ugyanis arra utal, hogy amit érdemes volt elvinni, a menekülő lakosság vitte is magával.

Ai, Izrael

Józsué bibliai könyvében a zsidók sok kánaáni várost elpusztítottak. Ezek egy részét, például Jerikót már feltárták. Egy nevezetes helyet azonban máig nem sikerült bizonyíthatóan azonosítani.

Ez Ai városa. A történet legendás hőse, Józsué kétszer is megpróbálta megszerezni a várost. Miután meghódította, királyát kivégeztette, az összes jószágot elvitte, a várost pedig felégette, és romhalmazként hagyta maga mögött. A kronológiától függően (a különböző régészeti források más és más időpontra datálják az eseményeket) a pusztulás Kr. e. 1200 és 1100 között történt, a bronzkori összeomlás idején.

Et-Tell romterületéről feltételezik, hogy a máig azonosítatlan Ai város lehetForrás: Wikipedia/Bukvoed

A régészek azóta nem találják ezt a bibliai várost. Egy Et-Tell nevű helyet ugyan potenciális helyszínként jelöltek meg, melyet a XIX. században feltehetően Ai-ként azonosítottak. Ez a város azonban nem illik a kronológiába.

A hely ugyanis Kr. e. 3100 és 2400 között lakott volt, de az I. vaskorszakig (Kr. e. 1200-1100) nem népesítették be újra. Ebben a rétegben nem találtak honfoglalásra utaló bizonyítékot.

Baiae, Olaszország

Nem Pompeji a római kor egyetlen elveszett városa! A közeli Nápolyi-öbölben található Baiae városa egykor olyan település volt, ahol az elit rómaiak építették luxusvilláikat. Kr. e. 100-tól kezdve a római társadalom legfelső rétege vásárolt magának itt birtokot, hogy vad tivornyákat rendezhessenek, köztük Julius Caesar, a hírhedt Néró császár és Hadrianus császár.

Míg Pompejit a Vezúv temette el, Baiae-t a tenger nyelte el a szeizmikus tevékenység folytánForrás: Schutterstock/Carismarkus.ch

De mégis hogy veszett el? Pompejihez hasonlóan a válasz a régió viharos geológiai sajátosságában keresendő. Míg Pompeiit eltemette a Vezúv, Baiae-t a tenger nyelte el a szeizmikus tevékenység folytán. A 800-as évekre a város alsó fele teljesen víz alá került. Aztán az évszázadok során a város fokozatosan egyre jobban elmerült, míg végül Kr. u. 1500-ban egy pestisjárvány következtében végleg elhagyták. Ma a lelőhely a víz alatti régészet egyik felkapott helye!

Leptis Magna, Líbia

Líbia partjainál egy régi római település állt elhagyatva, a múlt homokjába temetkezve. A várost még a régi föníciaiak alapították a Kr. e. VII. században, majd Róma legnagyobb ellenségének (Karthágónak) a fennhatósága alá tartozott, míg az Kr. e. I. században elfoglalták a rómaiak.

Az ókori Leptis Magna városában született Septimius Severus császárForrás: Schutterstock/Marie Zedig

Majdnem két évszázaddal később Septimius Severus császár (Kr. u. 193-211) szülővárosaként lett ismert. Amikor császár lett, Septimius Severus komoly vagyont áldozott a városra, és sokat tett azért, hogy a város dicsősége továbbra is fennmaradjon. A IV. századra azonban a római gazdasággal egyszerre Leptis Magna is hanyatlásnak indult.

Sajnálatos módon Kr. u. 365-ben egy szökőár pusztította el a várost, ekkor nagy része elhagyatottá vált. 647-ben végül a várost teljesen elhagyták az arab hódítások miatt. Mára a romokat alaposan feltárták, és népszerű turisztikai célpont.

Tu'am, Egyesült Arab Emirátusok

Ezt a várost luxusgyöngyei és ékszerei tették híressé, majd egy pusztító pestisjárvány következtében elveszett az idők számára. Tu'am a IV. és VII. század között gyöngyhalász közösségének köszönhetően virágzott, híres kereskedelmi központ volt, és értékes drágaköveiről ismerték.

Tu'am városát luxusgyöngyei és ékszerei tették híressé, majd egy pusztító pestisjárvány következtében az idők homályába veszettForrás: Wikipedia/Alexandermcnabb

De az összes gazdagsága sem tudta megmenteni azonban a természet haragjától. Úgy tűnik, hogy a város egy szörnyű pestisjárvány miatt vált elhagyatottá, melyhez a régióban növekvő politikai feszültségek is csatlakoztak.

2024-ben a régészek bejelentették, hogy Tu'am elveszett városát az Egyesült Arab Emírségekhez tartozó Al Sinniyah-szigeten találták meg.

Joya de Cerén, El Salvador

"Amerika Pompeije" egy szörnyű vulkánkitörés után veszett el a múlt ködében. Nem ritka azonban, hogy egy-egy építkezésen történelmi leletek bukkannak, ahogy Joya de Cerén felfedezése során is történt, ahol a munkások nem csak cserépfoszlányokat találtak.

1976-ban, egy építkezésen ugyanis egy csodálatos történelmi helyszínt fedeztek fel El Salvadorban. A felfedezés jelentősége hamar nyilvánvalóvá vált: amit találtak, az nem csak egy műtárgy, hanem egy egész elveszett város volt!

Joya de Cerén 1993 óta az UNESCO kulturális világörökségének részeForrás: Wikipedia/Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz)

A ma Joya de Cerénnek ismert ősi maja települést a helyi vulkán, a Laguna Caldera kitörése nyelte el, Kr. u. 600-ban. A feltárás során a régészek jól megőrződött anyagokat találtak, például kakaót, díszes kerámiát, jádét és még sok mást.

Aztlan, Mexikó

Az aztékok eredeti hazáját még mindig nem találták meg a régészek. Az aztékoknak volt egy legendája, mely szerint ők egy távoli vidékről érkeztek Mexikó völgyeibe. Ezt a földet Aztlannak hívták. A történet szerint ez a föld egy földi paradicsom volt, ahol rengeteg madár, például gémek és kócsagok éltek. Ennek a földnek az urai azonban elnyomóan uralkodtak. Ez elnyomás elől az aztékok elhagyták Aztlant, hogy máshová vándoroljanak.

Az aztékok eredeti hazája, Aztlan - melyet több kódex is szigetként ábrázol - máig nincs megForrás: Wikipedia/Gemelli Careri

A mai napig senki sem tudja, hol található Aztlan... vagy hogy egyáltalán létezett-e! Határozottan ez az egyik legnagyobb indián rejtély, amely még mindig megfejtetlen.

Ismerd meg a legendás El Dorado, vagyis az elveszett Aranyváros történetét:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek