Az emberi temetkezések a legmegrendítőbb és leghíresebb régészeti maradványok közé tartoznak, amelyek az ókori világból fennmaradtak. Az embereket különféle, elképesztő módon temették el. Egyeseket több ezer fős agyaghadsereggel, a fáraókat hatalmas piramisokba, másokat ezüst szarkofágba, míg voltak olyanok, akiket vámpíroknak hittek, és inkább lefejeztek. Összeállításunkban 8 elképesztő ősi temetkezést mutatunk be.
Elképesztő ősi temetkezések
„Vámpír" lefejezések Lengyelországban
2013-ban a lengyelországi Gliwice építőmunkásai egy temetőt tártak fel, amely tele volt lefejezett egyénekkel, akiknek levágták a fejét és a térdük közé helyezték. A média "vámpírlefejezésként" emlegette őket. A holttestek a 15. vagy a 16. századból származnak – mondta Jacek Pierzak, a temető feltáró régésze. Eltemetésük módjáról azt mondta, hogy „azt kellett volna megakadályoznia, hogy vámpírként feltámadjanak a halálból, és gonosz dolgokat cselekedjenek".
Vigyázat, a videó felkavaró képsorokat tartalmaz!
Tutanhamon fáraó aranykoporsója
Tutanhamon tinédzser korában halt meg, és egy pazar sírba temették a Királyok Völgyében. Tutanhamon főként aranyból készült halotti maszkja és koporsója az egyik leghíresebb régészeti lelet, amelyet valaha felfedeztek. Tutanhamon arany trónja, a belső szervek tárolására készült kanópusz edények és a meteoritvasból készült tőr a számos egyéb hihetetlen lelet között szerepelt. Tutanhamon múmiáját sértetlenül találták meg, és azóta több tanulmány is megpróbálta kideríteni, mi ölte meg. A szekérről való leesés jelenleg az egyik vezető elmélet, és valószínűleg a malária is közrejátszott a halálában.
Kína első császárának sírja, a kínai agyaghadsereg
Kr.e. 221-ben a Qin-dinasztia, Qin Shi Huang császár vezetésével, elsőként egyesítette Kínát. Az első császár számára egy piramis alatti, bonyolult sírt építettek. A régészek eddig nem tárták fel azt a helyet, ahol a császár holtteste található, néhány közeli területet viszont igen, például a kínai agyaghadsereget is, amely több ezer életnagyságú, fegyverekkel felfegyverzett katona, ló és szekér szobrából áll. De találtak terrakottából készült tisztviselőket és akrobatákat is.
Kheopsz fáraó sírhelye, a gízai nagy piramis
Kheopsz, az ókori Egyiptom fáraója Gízában építtette meg a nagy piramist, az ókori világ egyetlen fennmaradt csodáját. Körülbelül 146 méter magasra emelkedett, és a valaha épített legmagasabb piramis. Kheopszot a piramis belsejébe temették volna el, de ma már csak egy gránit szarkofág része maradt meg. A szarkofág maradványai a mai „királykamrának" nevezett helyen találhatók, amely a piramis megmászása után érhető el.
I. Paszebahaenniut (görögösen Pszuszennész) fáraó ezüst szarkofágja
I. Paszebahaenniut fáraó az ókori Egyiptom 21. dinasztiája idején uralkodott, körülbelül 3100 évvel ezelőtt. 1940-ben az ősi Tanis városában tárták fel a sírját. Aranyból készült temetési maszkkal temették el. Szarkofágjának legbelső koporsója ezüstből készült, így egyes modern szerzők „ezüst fáraónak" nevezték. A sírban nemesfémekből és drágakövekből készült nyakláncokat és karkötőket is találtak. E hihetetlen leletek ellenére a sír nem kapott olyan népszerűséget, mint Tutanhamon fáraó, részben azért, mert felfedezésekor még zajlott a második világháború.
Szent Péter sírja a Vatikánban
Szent Péter sírja a vatikáni Szent Péter-bazilika oltára alatt található, közel egy olyan területhez, ahol a szentet feltehetően keresztre feszítették az időszámításunk előtti első században. A csontokból, amelyekről egyesek úgy vélik, hogy magához Szent Péterhez tartozhattak. Feltételezhető, hogy a hely legkorábbi temploma I. Konstantin római császár uralkodása idején épülhetett, aki áttért a kereszténységre és legalizálta a vallást.
Angyalvár (Hadrianus mauzóleuma) Rómában
A római Angyalvár egy mauzóleum, amelyet Hadrianus római császár (uralkodás Kr. u. 117-138 között) épített, amelyben a császár, a felesége és számos utóda elhamvasztott maradványait tartalmazó urnák voltak. A hengeres épület alig 50 méter magas, és később erőddé alakították át, amelyet néha a pápa is használt. Katonai laktanyának és börtönnek is használták, ma pedig múzeumnak ad otthont.
„Vámpír" sír Bulgáriából
2014-ben a bulgáriai Perperikon lelőhelyén a régészek egy sírt fedeztek fel, amelyben egy olyan személy maradványai voltak, akinek vasrudat szúrtak át a szívén. Nyikolaj Ovcsarov régész a The Telegraph brit lapnak elmondta, hogy a temetés a 13. század elejére datálható, és azért szúrták át a szívét, hogy megvédjék az elhunyt vámpírrá válását. Hasonló temetkezéseket találtak Bulgária más részein is.
Vigyázat, a videó felkavaró képsorokat tartalmaz!