A szóban forgó épület Spanyolországban – amelynek épp úgy vallási funkciója van, mint az ikonikus La Sagrada Familia templomnak – 1984-ben az UNESCO Világörökség része lett, és évente több mint kétmillió látogatót fogad. A gyönyörű épület Cordóbában található, és egykor keresztény bazilika, majd iszlám mecset is volt, ma pedig katedrális.
Melyik Spanyolország legszebb műemléke?
Ha Spanyolország leghíresebb látványosságaira gondolsz, valószínűleg először a barcelonai Sagrada Familia, a sevillai Plaza de España vagy a grenadai Alhambra jut eszedbe, de mégsem ezek az ikonikus épületek nyerték el az ország legjobb látnivalójának járó kitüntetést.
Sokak meglepetésére ez a cordóbai Mezquita-katedrális lett az Iglu Cruises brit utazási iroda tanulmánya szerint, amely több ezer turisztikai értékelést elemzett az építészeti látványosságokról egész Spanyolország-szerte.
Nem csak Spanyolországban, de egész Európában is a legjobb!
A cordóbai Mezquita-katedrális az ötcsillagos értékelések 86,3 százalékos arányával büszkélkedhet, így nemcsak Spanyolországban, hanem tulajdonképpen egész Európában is a legmagasabban értékelt műemlék.
De mégis mitől lett ilyen magasan értékelt ez a Sagrada Familiánál kevésbé ismert katedrális? Nos, az épület ősi szerkezete az iszlám és a keresztény építészet egyedülálló keveréke, így egészen magával ragadó látványt nyújt.
Az építészeti jegyek harmóniája
Amikor megépült, San Vicente vizigót bazilikájaként ismerték (a Mezquita alagsorában máig láthatók az ősi bazilika maradványai), de 786-ban, a mór hódítás után nagymecsetté alakították át. Évekkel később, 1236-ban, Cordoba keresztény meghódítása (a spanyol reconquista) után az épületet katedrálissá szentelték fel, ezért gótikus, reneszánsz és barokk részleteket is tartalmaz.
Elég pompásan hangzik, nem igaz? Nem csoda hát, hogy a cordóbai Mezquita-katedrális 1984-ben az UNESCO Világörökség része lett, és az Olive Press szerint „a nyugati világ legjelentősebb iszlám építészeti alkotásaként" jellemezték – ez pedig nyilvánvalóan eléggé komoly elismerés.