Egy csillagászati obszervatórium, múmiákban talált arany nyelvek, II. Ramszesz fáraó nevével ellátott kard és egy 4500 éves kísérlet a rák kezelésére – csak néhány a 2024-ben tett érdekes ókori egyiptomi felfedezések közül.
Íme, a 10 legnagyobb felfedezés az ókori Egyiptomból tavalyról:
Az első csillagászati obszervatórium
A régészek felfedezték az első csillagászati megfigyelőt, amelyet az ókori Egyiptomban azonosítottak. Az időszámításunk előtti hatodik századból származó L-alakú építmény 850 négyzetméter kiterjedésű, és van egy keleti átjárója, ahonnan a megfigyelő követheti a Napot és a csillagokat. A régészek egy nagy kőből készült napórát és egy, a Napot figyelő megfigyelőt ábrázoló faragványt is találtak.
A kormányzó lánya
Asyutban találták meg Idinek, a kormányzó lányának a sírját, aki I. Senwosret uralkodása alatt élt (kb. i. e. 1961-1917). Két koporsóban temették el – egyik a másikban volt. A koporsókat bonyolult szövegek borítják, amelyek célja az volt, hogy segítsenek az elhunytnak eligazodni az alvilágban. Nagyon ritkán találni ép koporsókat, amelyek ebből az időszakból származnak, jegyezték meg a régészek. Míg a sírját az ókorban kirabolták, csontvázának egy része megmaradt.
Arany nyelvek
Oxyrhynchus helyén számos arany nyelvet találtak, amelyek körülbelül 2000 évesek. 2024 januárjában a régészek bejelentették két arany nyelv felfedezését; majd 2024 decemberében megállapították, hogy további 13-at találtak a helyszínen. Ha ezt hozzáadjuk a korábbi években a helyszínen talált arany nyelvekkel, eddig összesen 29-t találtak. Az ókori egyiptomiak úgy gondolták, hogy az arany nyelvek segíthetnek az elhunytnak beszélni a túlvilágon.
II. Ramszesz fáraó kardja
II. Ramszesz fáraó nevével (i.e. 1279 és 1213 között uralkodott) ellátott aranyozott bronz kardot fedeztek fel egy katonai laktanya maradványaiban a Nílus északnyugati deltájában. A kardot valószínűleg egy magas rangú tiszt kapta királyi jutalomként. Az a tény, hogy egy kis szobában találták egy olyan terület közelében, ahová az ellenség beszivároghat, arra utal, hogy ezt a kardot harcra szánták, nem csak dísznek.
A 4300 éves falfestmények a mindennapi életet mutatják be
A mindennapi élet jeleneteit ábrázoló falfestményekkel díszített, 4300 éves sírra bukkantak Dahshurban. Ezek a jelenetek azt mutatják be, ahogy szamarak csépelnek gabonát úgy, hogy áttapossák azt, a Níluson vitorlázó hajókat is megjelenít és árusokat a piacon. A sír egy Seneb-Neb-Af nevű tisztviselőhöz és feleségéhez, Idethez tartozott, aki Hathor istennő papnője volt.
Rézszennyezés a gízai nagy piramis kikötőjében
A tudósok súlyos rézszennyezés nyomait találták a gízai nagy piramis melletti kikötőben, amelyet anyagok és munkások behozatalára használtak. A kikötő mára kiszáradt, de a csapat elemezte az üledékeit. Megállapították, hogy a szennyeződés körülbelül 4500 évvel ezelőtt tetőzött, amikor a gízai piramisokat építették, és a réz szintje elérte a természetes háttérszint öt-hatszorosát.
30 ókori egyiptomi sír Asszuánban
A régészek több mint 30 sírt fedeztek fel Asszuán egyik domboldalában. A sírokat az időszámításunk előtti hatodik század és az időszámításunk előtti második vagy harmadik század között használták. A sírokban lévő múmiák 30-40%-a gyermek és újszülött volt. A tudósok azt is megállapították, hogy a vérszegénység és a fertőző betegségek a leggyakoribb halálokok.
2200 éves hallucinogén rituálé bizonyítéka egy törpe istent ábrázoló bögrében
A tudósok vérrel elkészített hallucinogén főzetet találtak egy 2200 éves bögrét, amely Bész törpeistent ábrázolja. Ez a bizonyíték arra, hogy az egyiptomiak hallucinogénekkel mágikus szertartást folytathattak, amely segített egy mitikus történet újrajátszásában. Ebben a történetben Bész törpe isten becsapja Hathor égistennőt. Hathor vérszomjas hangulatban volt, de Bész alkoholos italt adott Hathornak, vérnek álcázott növényi alapú droggal megspékelve, amitől a feledékenység mély álmába merült.
Az ókori egyiptomiak 4500 évvel ezelőtt megpróbálták kezelni a rákot
A tudósok bizonyítékot találtak arra, hogy az ókori egyiptomiak megpróbáltak daganatot eltávolítani egy körülbelül 4500 évvel ezelőtt élt férfi koponyájából. A koponya egy nagy primer daganatra, valamint kisebb daganatokra utalt. A bizonyítékok arra utalnak, hogy valaki fémsebészeti eszközökkel próbálta eltávolítani a rákot. Noha a kísérlet sikertelen volt, ez azt mutatja, hogy az ókori egyiptomiak a gízai piramisok építése körüli időszakban próbáltak rákkezeléseket kifejleszteni.
2100 éves templomot fedeztek fel a sziklafalban rejtve
Egy 2100 éves templomot találtak egy sziklafalban elrejtve Athribis-nél. A templomot feltáró régészek találtak egy domborművet, amelyen VIII. Ptolemaiosz király (uralkodása i. e. 170-116 körül) látható, amint áldozatokat mutatott be Repit oroszlánfejű istennőnek és fiának, Kolanthesnek. Csillagászati szimbólumokat is találtak, például két dekánt vagy csillagokat, amelyek lehetővé teszik az emberek számára az éjszakai idő mérését. Ezeket a dekánokat humanoid testekkel és állatfejekkel ábrázolták – írja Livescience.