A rejtélyes folyosó egyfajta titkos átjáróként épült Firenze elitje számára, hogy azon észrevétlenül közlekedhessenek, távol az egyszerű polgárok fürkész tekinteteitől. A történelem során most először nyílt meg a nagyközönség számára is a Corridoio Vasariano, vagyis a Vasari-folyosó.
A Mediciek titkos folyosója
A 750 méter hosszú folyosót Giorgio Vasari építész tervezte az uralkodó Medici-dinasztia számára 1565-ben.
A Cosimo de' Medici számára, mindössze öt hónap alatt elkészült folyosó Firenze három leghíresebb helyszínét köti össze: a Palazzo Vecchiot (amely a város politikai központja volt), az Uffizi Galériát (amely egykor az uralkodók hivatalaként szolgált) valamint a Palazzo Pittit, ahol a nemesi család élt. A folyosó lehetővé tette számukra, hogy az otthonuk és hivataluk között anélkül közlekedhessenek, hogy az átlag emberek megzavarták, vagy ellenségeik megtámadhatták volna őket.
A Corridoio Vasariano, vagyis a Vasari-folyosó ma egy olyan „titkos" átjárót kínál Firenze legismertebb látványosságai felett, amely lenyűgöző kilátást kínál anélkül, hogy az embert a városi tömeg zavarná. Miközben a tömeg a Ponte Vecchión – Firenze híres, üzletekkel beépített középkori hídján – hömpölyög, a folyosó kellemes magányában sétálók ugyanazt a kilátást élvezik a város felett, éppen csak a tömeg kellemetlensége nélkül.
A folyosó páratlan kilátását a magasságának köszönheti – a sétány épületek, paloták, tornyok tetején fut végig – sőt, még a Ponte Vecchio tetejét is érinti.
A folyosó fő szakasza, amely az Uffizitől a Palazzo Pitti melletti Boboli-kertig tart, pénteken nyílt meg a nagyközönség előtt. Ez az első alkalom a történelem során, hogy a nagyközönség is birtokba vegye. Évszázadokon át a toszkán nagyhercegek magántulajdonú folyosója volt – olyan privát hely, ahová még a személyzet tagjai sem léphettek be.
A folyosó az elmúlt évtizedekben ugyan már megnyílt az exkluzív élményért horribilis díjat fizetni hajlandók előtt, 2016-ban azonban egészségügyi és biztonsági okokból bezárták. A belépő jelenleg 20 euró, a látogatókat most 25 fős csoportokban kísérik végig.
A folyosó útvonala
A Corridoio az Uffizi második emeletéről indul, ahol ajtók és lépcsősorok után egy freskókkal díszített, magas mennyezetű helyiségbe ér. Innen ismét lefelé ereszkedik, majd valódi folyosóvá alakul: egy terrakotta téglával burkolt fedett sétánnyá, jobb oldalt utcákra néző lőrés ablakokkal, illetve nagy négyzet alakú ablakokkal, amelyek az Arno-folyóra néznek.
Ezt követően a Ponte Vecchio tetején fut végig, félúton panorámaablakokkal, amelyeket Benito Mussolini diktátor építtetett hozzá – aki a látványtól elragadtatott Adolf Hitlert kísérte végig a folyosón. Hitler később megkímélte a Ponte Vecchiót, miközben a második világháború során az összes többi firenzei hidat leromboltatta.
A Ponte Vecchiót elhagyva a folyosó egy középkori tornyot kerül meg, majd a XVI. századi díszkút, a Grotta del Buontalenti mellett kiér a Boboli-kerthez. A látogatókat ezután a Palazzo Pittibe kísérik, ahol vagy egyedül folytathatják látogatásukat, vagy a nagy udvaron keresztül távozhatnak.
A túra során összesen 106 lépcsőt kell megtenni, a fogyatékkal élők számára azonban mozgólépcsők állnak rendelkezésre.
Párhuzamos város a városban
Simone Verde, az Uffizi igazgatója a CNN-nek elmondta, hogy a folyosó egyfajta „mitikus hely a nyugati világ számára", amely korábban csak „kevesek számára volt elérhető". Firenzén belül ez volt az összekötőkapocs a Mediciek „fellegvárai között".
Míg korábban a folyosót a XVIII. századtól kezdődően több mint 1000 műalkotás, köztük egy hatalmas önarcképgyűjtemény töltötte meg, mára a falak csupaszok – így újrateremtve az 1500-as évek eredeti hangulatát. Verde hozzátette, hogy később azért néhány műalkotást ide is elhelyeznek.
A látogatók olyan szögből élvezhetik a városra nyíló kilátást, amilyet egykor csak az elit élvezett, miközben szállodai és irodai ablakokon pillantanak be, sétálnak a Ponte Vecchión a tömeg felett, végül belesnek a Santa Felicita templomba. Pont úgy, ahogy egykor a Mediciek tették.
Nincsenek azonban ismertető leírások, és a csoportkísérők sem tartanak tárlatvezetést, így azoknak a látogatóknak, akik többet szeretnének megtudni a folyosóról, látogatás előtt érdemes elolvasni a hely történetét tartalmazó információs anyagokat.
A jegyek ára 43 euró a galériába és a folyosóra, ez 2 óra tartózkodást kínál a galériában, mielőtt a túra elindulna a folyosón (érdemes gondosan időzíteni – a látogatókat nem engedik vissza a galériába). Alternatív megoldásként a látogatók 20 eurót fizethethtnek a már megvásárolt Uffizi-jegy mellé, a szabad helyek függvényében. Minden hónap első vasárnapján ingyenes a belépés, bár a következő hónapokra már teljesen beteltek az időpontok.