Az elmúlt néhány év technológiai fejlődése a tudás egész más aspektusát nyitotta meg előttünk, amikor történelmi helyszínek felfedezéséről van szó. Most egy robotkamera soha nem látott képet mutatott a világ hét csodájának egyikéről, az ókori egyiptomi gízai nagy piramisról.
Az ókori egyiptomi gízai nagy piramis újabb titka
Mostanáig a történészek és a régészek számára elérhetetlenek voltak az ókori egyiptomi gízai piramis bizonyos területei, amelyek elérhetetlenek voltak az emberek számára. Ugyanis a legendás síremlék egyes részei túl kicsik voltak ahhoz, hogy az emberek hozzáférjenek, de ez a technológia fejlődésének köszönhetően mára megváltozott.
A régészek egy keskeny aknát találtak a gízai nagy piramis belsejében, amely 40 fokos szöget zár be, és csak 20x20 cm méretű, így az emberek nem fértek hozzá a körülbelül 60 méterre benyúló folyosóra.
2011-ben kutatók és tudósok csapata viszont olyan robotot fejlesztésébe kezdtek, amely képes bejutni és felvételeket készíteni a piramis titokzatos részének belsejében. A „Djedi Project" nevet kapta, és a brit Leedsi Egyetem és a francia Dassault Systèmes koprodukciójában jött létre.
Rob Richardson professzor a robotikai csapat tagja elmagyarázta, hogy a technológia létrehozása korántsem volt egyszerű, majdnem öt évig tartott.
„Ez a kialakítás minden bizonnyal kihívást jelentett. A robotnak rendkívül könnyűnek kellett lennie, így végül sikerült 5 kg-ra csökkentenünk a súlyát.
Végül a kihívások kezdtek lehetőségekké válni. Olyan rendszert fejlesztettünk ki, amely nagyon finoman mozgatja a robotot a folyosón."
A csapat sikeresen elérte a célját, és kilenc órányi nyers felvételt sikerült leforgatniuk az ókori egyiptomi piramis belsejében. Legnagyobb örömükre a robotkamera végre feltárt néhány olyan titkot, amelyekre még soha nem volt példa.
„Körülbelül 50 méterrel az akna mentén – néhány méterrel azelőtt, amiről azt gondoljuk, hogy a vége – van egy kő, amely megakadályozza a további hozzáférést" – mondta Richardson professzor.
„Nem tudjuk, hogy ez a kő miért van ott, viszont sikerült egy kamerát a kő mellett átjuttatnunk. Feltárt egy kis kamrát, a padlóra festett bonyolult szimbólumokkal."
Ez a felfedezés azt jelenti, hogy a csapat meg van győződve arról, hogy az akna „nagyobb célt szolgált, mint hogy légtelenítőként működjön". A valódi célja egyelőre még ismeretlen, de vannak remények arra, hogy a technológia továbbfejlődésével még több felfedezés várható – írja az Unilad.
Viszont vannak olyan izgalmas részei, ahová a látogatók is bejuthatnak: