Vannak köztéri alkotások, amelyeket szinte észre sem vesznek a járókelők, és vannak olyanok is, amelyeket a helyiek és a messziről érkezettek egyaránt a szívükbe zárnak. Olyannyira, hogy időnként fel is öltöztetik azokat, és nem csak ilyenkor, télvíz idején.
Miért öltöztetjük fel a szobrokat?
Évszázadok óta a legnépszerűbb
A 17. század elején gyakran előfordult Brüsszelben, hogy vizelő gyerekeket ábrázoló szobrokat emeltek, sőt, akadt egy köpködő lurkót formázó köztéri alkotás is. Az egyik pisilő szoborról azt mondják, egy olyan fiúnak állít emléket, aki ily módon oltotta a tüzet a város ostroma idején. Mindenesetre ez lett mind közül a leghíresebb: a Manneken Pis 400 éve vizel egy barokk szökőkútba, és csaknem ugyanennyi ideje visel különféle jelmezeket. Eleinte királyok küldtek öltözeteket a 60 cm-es szobornak, hogy ily módon fejezzék ki jóindulatukat a város iránt, és annak vezetői is ellátták ruhákkal a bronzfiúcskát.
Ma már a világ szinte minden tájáról kap jelmezeket szervezetektől, csoportoktól, így a gardróbja (amely egy ennek szentelt múzeumban meg is tekinthető) több mint 900 szettet tartalmaz. A pisilő kisfiúnak saját öltöztetője van, aki az év nagyjából 130 napján reggel 9-re ráadja az éppen aktuális alkalomhoz illő gúnyát. December 6-án idén is Szent Miklósnak öltözött a kis szobor, előtte két nappal tűzoltójelmezt öltött, karácsonykor viszont Mikulás-ruhában díszeleg majd, de öltözött már Elvis Presley-nek, Miki egérnek és magyar huszárnak is.
Utat a kacsáknak!
Boston legszebb parkjában, a Public Gardenben 1987 óta nyolc kis vadkacsa totyog sorban egymás után, élükön a mamájukkal. Mintha csak egy mesekönyvből léptek volna ki! És valóban így is történt: Mrs. Mallard és gyermekei egy népszerű amerikai gyerekkönyv szereplői. A történet szerint ebben a parkban lel otthonra a kacsacsalád, melynek tagjait a valóságban Nancy Schön szobrászművész formázta meg bronzból.
A város lakói odáig vannak a park örökös lakóiért, és ennek időről időre jól látható jelét adják: eleinte a nagyobb ünnepekkor kezdték az alkalomhoz illő ruhadarabokba öltöztetni a kis szobrokat, később viszont már bármilyen okból megtették, ami csak az eszükbe jutott.
Gyakran politikai üzenetet közvetítenek vagy aktuális eseményekre utalnak a kis szárnyasok, de rendszeresen öltik magukra a Boston Red Sox baseballcsapat mezét is. Máskor kötött sapkában-sálban feszítenek, a járvány miatt pedig már maszkot is kaptak a csőrükre.
Győzött a skót humor
Glasgow-ban az 1980-as években egy átmulatott éjszaka után valaki úgy gondolta, hogy jól mutatna egy közúti jelzőbója Skócia legnagyobb városának egyik legméltóságosabb emlékművén, Wellington hercegének a feje búbján. Napóleon legyőzőjének bronz mása a központban, a Modern Művészetek Galériája előtt feszít büszkén.
A városvezetés elszántan küzdött a vicces kedvű elkövetők ellen, újra és újra leszedték a szokatlan sapkát, magasabbra emelték a lovas szobor talapzatát, ám mindhiába, a tréfa számtalanszor megismétlődött. Néhány éve pedig 24 óra alatt 10 000 aláírás gyűlt össze azoktól, akik követelték, hogy ne távolítsák el a fejfedőt. Így a városvezetés beérte annyival, hogy térfigyelő kamerát szereltetett fel, a bója pedig ott díszeleg a szobor fején (néha a lova is kap egyet), időnként pedig aktuális üzenetet is hordoz. Előfordul például, hogy skót zenészek vagy politikusok fotóját ragasztják rá.
Rejtélyes akció
A pécsiek kedvence a város főterén áll: az itt lakók gyakran adnak egymásnak találkát „a ló farkánál", azaz Hunyadi János lovas szobránál. Így megy ez már évtizedek óta, ám van egy újabb keletű hagyomány is, mely a törökverő hős emlékművéhez kötődik: az utóbbi években többször előfordult, hogy Pécs más fontos köztéri szobraival együtt ez is Mikulás-sapkát kapott a fejére december 6-án, egy titokzatos kommandónak köszönhetően. A csoportról csak annyit lehet tudni, hogy fiatalokból áll, valószínűleg ezért sem okoz gondot számukra, hogy akár ilyen magasságban is elhelyezzék a piros sapkát.