Egy brazil férfi, akinek ritka lehetősége volt átrepülni a gízai nagy piramis felett, elképesztő felfedezést tett az ókori Egyiptom egyik legnagyobb titkával kapcsolatban.
Az ókori Egyiptom egyik legnagyobb titkára derült fény a gízai nagy piramisnál
A legtöbb utazó, ha felkeresi a gízai nagy piramist, általában alulról tekint fel a gigantikus ókori síremlékre, ugyanis a helyi kutyafalka tagjain kívül más már nem mászhatja meg az építményt. Ám, ha valaki speciális engedélyt szerez, van lehetősége rá, hogy felülről megnézze az ókori Egyiptom csodáját. Így tett paramotorja segítségével a 35 éves Yanis Terzis is, aki sokkal közelebbről is szemügyre vette.
A brazíliai Campinasból származó pilóta és pszichiátriai adminisztrátor számos ókori egyiptomi helyszín, köztük a Szfinx felett is elrepült, amikor az egyiptomi Karióba és Luxorba utazott egy paramotoros eseményre.
A hagyományos siklóernyőhöz hasonlóan a paramotorok is szárnyat használnak a levegőben maradáshoz, de van egy hatalmas ventilátor, amely segíti a pilótát. Miután hozzáadta a megbízható GoPro Hero 10-et a sisakjához, Terzis elindult a kalandra.
„A legtöbb paramotoros pilóta magasan repül a biztonsági óvintézkedések miatt. Én viszont néha szeretek egy kicsit kockáztatni a repüléseim során, és közel menni a földhöz, vagy az épület fölé, hogy csodálatos felvételeket és videókat készítsek. Ez történt a piramisokkal és a templom feletti repülésemkor is, csodálatos felvételek születtek, amelyeket több mint 7 millióan néztek meg a YouTube-on."
Terzis engedélyt kapott, hogy átrepüljön a gízai piramisok felett, így a repülésével nem sértett törvényt. Abban reménykedett, hogy „a legcsodálatosabb felvételeket más szögből rögzítheti a piramisok és templomok felett".
A pilóta valójában olyan közel került, hogy egyik lábával megérintette a piramisok csúcsát – ez a pillanat, amelyre „élete végéig emlékezni fog". Mivel a legtöbb ember csak a földről látja a piramisokat, Terzis megjegyezte, hogy a legtöbben nem tudják, hogyan néz ki a tetejük.
A piramisok tetején található „szent írásokra és hieroglifákra" hivatkozott, miközben alaposan megnézte a fehér kőbe vésett szavakat. A hihetetlen kilátás 4k-ban egy másik perspektívát ad, és minden részletet láthatsz az emlékműveken." A Terzis repüléséről készült felvételek azt mutatják, hogy átsiklik a piramisok tetején – amelyek valójában inkább laposak, mint a csúcson hegyesek –, és lenéz a Szfinxre.
A gízai piramisokat gyakran a világ hét csodája egyikének tartják, a legnagyobbat, a gízai nagy piramist pedig Kr. e. 2560 körül fejezték be.
A gízai piramis (más néven Hufu-piramis vagy Kheopsz-piramis) eredetileg magasabb volt, de az erózió és néhány kő eltávolítása miatt a piramis magassága mára körülbelül 137,3 méterre csökkent.
Hogyan építették az egyiptomi piramisokat?
Korábban írtunk róla, hogy míg a kisebb építményeknél az emberi erő és a rámpák jelenthették az egyedüli építőerőt, addig a nagy piramisoknál más technikákat is alkalmazhattak. Egy májusban közzétett tanulmány a hatalmas folyó egy kiszáradt ágát találta meg, és azt feltételezte, hogy a folyamot valószínűleg arra használták, hogy hatalmas mészkőtömböket szállítsanak a több piramis építési helyszíneire.
Ami azt illeti, hogy más piramisokat is ezzel a módszerrel építettek-e, Landreau szerint további vizsgálatokra van szükség. "Ez lehet a kulcsa annak a rejtélynek, hogy hogyan emelték a legnagyobb monolitokat, amelyeket olyan piramisokban találtak, mint a Khufu.Ezek a monolitok több tíz tonnát nyomnak, ami lehetetlenné teszi, hogy csak emberi erővel lehessen őket felhúzni.Ezzel szemben egy közepes méretű hidraulikus emelővel 50-100 tonnát is fel lehet emelni.
Ha többet szeretnél tudni az ókori egyiptomi piramisokról, nézd meg az alábbi dokumentumfilmet: