Egy új lelet szerint így nézett ki valójában Kleopátra, az ókori Egyiptom leghíresebb királynője

Egy régész, aki az ókori Egyiptomban uralkodó VII. Kleopátra rég elveszett sírjának felkutatására törekszik, jelentős felfedezést tett egy olyan helyen, amelyről úgy véli, hogy ez a híres királynő végső nyughelye. Ráadásul neki köszönhetően kiderült, hogy nézett ki valójában a leghíresebb ókori uralkodónő. 

Az ókori Egyiptom leghíresebb királynője Kleopátra volt, egy régész pedig úgy gondolja, hogy megtalálta a sírját - illusztrációForrás: Shutterstock/ snova.mir

Megtalálták Kleopátra, az ókori Egyiptom leghíresebb királynőjének sírját

Kathleen Martinez régész, aki közel 20 éve keresi az ókori Egyiptom leghíresebb királynőjének, Kleopátra fáraónőnek a sírját, feltárt egy szobrot, amely a  Kr.e. 51-30 között uralkodó királynő valódi arcát ábrázolhatja. A fehér márványszobor egy nőt ábrázol, kis orral, duzzadt ajkakkal és a fej köré fonott hajjal.

Martinez és csapata 337 Kleopátra képmását viselő érmét, valamint egy sor kerámiát, olajlámpákat, figurákat és egyéb tárgyakat talált a Taposiris Magna templomban. A szakértő régóta úgy gondolja, hogy a királynő sírja valahol a templom romjai között rejtőzik, amely egy több, mint 1300 méter hosszú alagút végén található, 13 méterre a föld alatt. Martinez úgy véli, Kleopátra holttestét a palotából az alagúton vitték el, és egy titkos helyen temették el. Más régészek szerint azonban a szobor egy másik királyi személyt ábrázol.

A Taposiris Magna templom EgyiptombanForrás: Shutterstock/ Moustafa Yehia

Martinez kritikusai a királynő temetéséről szóló elméletét is cáfolták, mondván, Kleopátrát Alexandria városában helyezték örök nyugalomra , nem pedig 40 kilométerrel odébb. Mohamed Ismail Khaled, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára szerint ez egy másik „jelentős megállapítás".
Az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium azt mondta, hogy a Taposiris Magna felfedezései döntő fontosságúak ahhoz, hogy a szakértők jobban megértsék az akkori építészeti, kulturális és szertartási gyakorlatokat.

Kincsek a sírban

A potenciális Kleopátra-szobor mellett Martinez és csapata  feltárta egy fáraó mészkőből készült mellszobrát is, amelyet a fáraók ünnepi fejdísze ékesít. Martinez egyiptomi és dominikai régészekből álló csapatot vezetett ehhez az ásatáshoz, amelyet a Pedro Henríquez Ureña Nemzeti Egyetemmel együttműködve végeztek.

Az új lelet: most már tudjuk, hogy nézett ki valójában KleopátraForrás: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Egy közlemény szerint a kutatók alapozási lerakódásokat fedeztek fel a templom külső burkolatának déli fala alatt. A női szobor volt a legjelentősebb lelet, egyes szakértők megkérdőjelezik, hogy valóban Kleopátrát ábrázolja-e, ahogy Martinez hiszi. Mások rámutattak a szobor és az ókori királynő arcvonásaiban mutatkozó különbségekre, ami arra utal, hogy inkább egy hercegnőt ábrázolhat. De nem ez a műtárgy az egyetlen felfedezés, amely Kleopátrára hasonlít. Martinez és csapata több mint 300 érmét is talált, amelyek közül sokat az ő képe díszített.

Az egyéb figyelemre méltó leletek közé tartozik egy szkarabeusz alakú amulett, amelyen a „Ra igazságossága ragyogott" felirat szerepel, egy bronzgyűrű, amelyet Hathor istennőnek és ősi temetkezési helyeknek szenteltek.
A kutatók egy nagy temetőt fedeztek fel, amely 20 sírkamrát tartalmaz, és egy háromkamrás sírt a Taposiris Magna világítótorony alatt.Martinez 2022-ben fedezte fel az alagutat, amely állítólag a görögországi Samos szigetén található Eupalinos alagútjához hasonlított – amelyet a klasszikus világ egyik legfontosabb mérnöki vívmányaként tiszteltek.

Berlinben is őriznek egy Kleopátra királynőt ábrázoló fejszobrotForrás: Shutterstock/Achim Wagner

Martinez 2022-ben így nyilatkozott a Heritage Key-nek: „Ha egy százalék esély van arra, hogy az ókori Egyiptom utolsó királynője is ott temetkezzen, akkor kötelességem felkutatni őt. Ez az első alkalom, hogy bármely régész alagutakat, átjárókat talált a föld alatt [és] a templom bekerített falain belül, így örökre megváltoztattuk azt, amit tudnak az építészetről."

A régész úgy véli, hogy miután  Marcus Antonius megölte magát az Octavianusként is ismert Caesar Augustustól elszenvedett veresége után, Kleopátra részletes terveket készített mindkettőjük eltemetésére.

Ezenkívül a misszió egy görög templom maradványait is megtalálta, amelyek az ie. negyedik századból származnak, viszont a Kr.e. második század és a Kr. u. korszak kezdete között elpusztult.
Ez a templom egy összetett földalatti alagútrendszerhez kapcsolódik, amely a Mariout-tótól a Földközi-tengerig húzódik. Az ásás során feltárt kerámiatöredékek elemzése is megerősítette, hogy a Taposiris Magna templom építésének ideje a Kr. e. 1. század.

Istennővé válás

A templom neve „Ozirisz nagy sírját" jelenti, ami arra utal, hogy Ozirisz istennek és királynőjének – Ízisz istennőnek – szentelték fel, akiről azt hitték, Kleopátra reinkarnációja. Napjainkban a Taposiris Magna romokban hever, mert az egyiptomi partvidéket az évszázadok során földrengések sújtották, aminek következtében az ókori egyiptomi templom egyes részei összeomlottak és a tengerbe süllyedtek. A helyet többször feltárták, az első ásatást Napóleon rendelte el a 19. század elején.

Már Napóleon is ásatást rendelt el a Taposiris Magna környékénForrás: Shutterstock/ Moustafa Yehia

Martinez 2005-ben kezdett először nyomozni a helyszínen, mivel úgy véli, hogy Kleopátrát a Kr.e. 30-ban történt öngyilkossága után ott helyezték örök nyugalomra. Úgy gondolja, hogy Kleopátra halála ceremoniális cselekmény volt – egy rituális apoteózis része, hogy egy istennő állapotába emelkedjen.Ha ez igaz lenne, akkor egy templomban temették volna el, valószínűleg egy Ízisz tiszteletére emelt templomban.

Az elmúlt 20 év során Martinez számos felfedezést tett, amelyek megerősítik a szakértők megértését a Ptolemaioszi korszakról, beleértve a csontvázmaradványokat is, de még mindig nem találta meg az ősi királynő sírját - írja a Dailymail

Ha többet szeretnél tudni Kleopátráról, nézd meg az alábbi videót:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek