A teljes játékot egy iráni katakombasírban találták meg, de a szabályok leírása nélkül. Azonban úgy fest, hogy hosszú évezredek után végre kiderül, mégis, hogy kell játszani vele. Az ősi társasjáték most talán felfedte titkait a kutatók előtt.
Különleges lelet egy iráni sírban
1977-ben olasz és iráni régészek egy szokatlan tárgyat tártak fel az Irán délkeleti régiójában található Shahr-i Sokhta temetőjében. Az úgy nevezett 731-es számú ál-katakomba sír belsejében egy ősi társasjátékot találtak, amelyet nagyjából Kr. e. 2600–2400 közé datáltak a radiokarbonos kormeghatározás alapján.
Sajnos felelőtlen őseink a a társasjátékot a szabályok leírása nélkül temették el, így most több ezer évvel később egy (remélhetőleg) komplett társasjátékunk van, de fogalmunk sincs, hogyan kell játszani. Van azonban néhány nyom, amelyek segíthetnek a kutatóknak, hogy megpróbálják meghatározni, beazonosítani a lehetséges szabályokat.
Hasonlóság Ur királyi játékával
Korábban már több hasonló társasjátékot is találtak, köztük az úgy nevezett Ur királyi játékát, amely nagyjából egyidős az iráni lelettel, éppen csak Mezopotámiában játszottak vele. Ennek a játéknak a szabályait egy ékírásos táblán találták meg.
A tábla megfejtése lehetővé tette a British Múzeum kurátora, Irving Finkel számára, hogy alaposan áttanulmányozza a szabályokat, így több ezer évvel a játék feltalálása után újra játszhatóvá vált. Ennek ellenére a játék pontos szabályai továbbra sem tökéletesen tiszták, bár feltételezik, hogy egy kockával játszott versenystratégiai játék lehetett.
A Shahr-i Sokhta-i játékot vizsgáló szakértői csapat többi ősi társasjáték szabályrendszere alapján megpróbált szabályokat javasolni, köztük Ur királyi játékának szabályait is. Ezzel pedig azt sugallják, hogy a két társasjáték hasonló elven működhetett, bár a sok különböző darab, illetve több védekező figura miatt valamivel bonyolultabb, vagy összetettebb lehetett.
Lehetséges szabályok
"A védekező figurák nem támadhatják meg az ellenfél védekezőit, mivel a játékmenet lényege a verseny, és a szabályoknak a verseny szempontjára kell összpontosítaniuk. Sőt, a védekező figuráknak összetettebb mozgásra is alkalmasnak kell lenniük" – írja tanulmányában a csapat, ízelítőt adva a szabályokból.
"Az ősi szabályokban az egyik lehetőség a futó és a védekező figurák mozgatása egy kocka dobásával. A védekező figurák azonban csak speciális dobás számával mozoghatnak, és a játékosok eldöntik, hogy mozgatják-e őket, vagy nem."
Az online is játszható játékot "a backgammon (ostábla) egy igazán régi változataként" írják le .
"Ennek a játéknak az elsődleges célja, hogy mind a 10 bábu lekerüljön a tábláról, mielőtt a másik játékos járna sikerrel" - magyarázza a csapat a legfontosabb célt, a játékosok ugyanis képesek kiiktatni ellenfelüket, ha azok megtámadják őket. "
A játékot 50 tapasztalt játékossal próbáltatták ki, akiket felkértek, hogy értékeljék a játékmenetet, és hasonlítsák össze azt Ur királyi játékával. Az eredmény egy olyan játék lett, amely több ezer évvel a feltalálása után ma is játszható, még akkor is, ha pontosan nem lehetünk biztosak abban, hogy megfelelő módon betartottuk-e a szabályokat.
De ha igazán őszinték akarunk lenni önmagunkhoz, valószínűleg mi sem a Hasbro által meghatározott szabályok szerint játszunk otthon a Monopoly-val.
Így kell játszani a Shahr-i Sokhta-i játékkal: