Megdöbbentő dolgok derültek ki a mágikus rituálékra használt ókori Egyiptomi tárgyról

Az ókori Egyiptom történetét vizsgáló kutatók megdöbbentő felfedezésre bukkantak egy 2000 éves, mágikus rituálékra készült műtárggyal kapcsolatban, amely négy évtizede egy múzeumban pihen.

Megdöbbentő dolgok derültek ki az ókori Egyiptomi tárgyról - illusztrációForrás: Shutterstock/ AnnaNel

Az ókori Egyiptomi bögre titkai

Az 1984-ben a Tampai Művészeti Múzeumnak adományozott lenyűgöző, kézzel készített bögre Jézus Krisztus születése előtt készült, és egy ókori egyiptomi istenséget ábrázol. Most a tudósok végre megfejtették a használatát, miután számos vizsgálatot követően új tudományos jelentést tettek közzé a mágikus rituálékhoz használt műtárgyról.

Kr.e. 200 körül, az ókori egyiptomi civilizáció vége felé készült, és az öröm, a termékenység és a háztartás védelmének egyiptomi istenét, Bészt ábrázolja.
Most, a Scientific Reports -ban megjelent új jelentésben a tudósok úgy gondolják, hogy végre tudják, mire használták a bögrét.

„Az egyiptológusok már nagyon régóta találgatják, hogy a Bész fejű bögréket milyen célra használták, és milyen italokat töltöttek bele, például szent vizet, tejet, bort vagy sört" - mondja Branko van Oppen társszerző, a múzeum görög és római művészetének kurátora.
„A szakértők nem tudták, hogy ezeket a bögréket a mindennapi életben, vallási célokra vagy mágikus rituálékhoz használták."

Az ókori Egyiptomban a Bész isten fejét ábrázoló bögréket mágikus rituálékhoz használtákForrás: Allard Pierson Múzeum / Stephan van der Linden

Pszichedelikus tartalmak, rekreációs drogok

Az új fejlett kémiai tanulmányban, amely a műtárgy belsejében lévő maradékot vizsgálta, a kutatás arra a következtetésre jutott, hogy pszichedelikus komponensek voltak jelen.

Különösen sokat találtak a peganum harmala növény maradványaiból, amelynek a magvai hallucinációkat és álomszerű látomásokat okozhatnak.

Ezen túlmenően az egyiptomi lótusznak is megtalálták a nyomait, amely az ókori Egyiptomban enyhe nyugtató volt, de a lakosság rövid eufóriakitörésekre is használta. Ezeket manapság divatosan rekreációs drogoknak hívják.

Testnedvek, mint szimbolikus katalizátorok

A természetes hatás eléréséhez használt darabok mellett édesgyökér, szőlő, szezámmag, fenyőmag, méz és alkohol nyomai voltak kimutathatók a bögréből. Sőt, korábbi tanulmányok kimutatták, hogy vért, valamint más testnedveket is találtak benne. A társszerző, Enrico Greco, az olaszországi Trieszti Egyetem vegyésze elmondta a Newsweek-nek, hogy miért igazán fontosak az eredmények.

„A mágikus rituálékra használt bögrében vérből, hüvelynyálkahártyából és az anyatejből származó fehérjéket azonosítottak. Ezek a folyadékok szimbolikus vagy rituális jelentőséggel bírhattak, hangsúlyozva az élet, a termékenység és a regeneráció témáit. Az emberi testnedvek, például a vér és a nyálkahártya-váladék felfedezése váratlan és erősen szimbolikus elem volt."

Greco mellett Davide Tanasi, a vezető szerző, a Dél-Floridai Egyetem régésze azt mondta, hogy a bögrét „inkubációs rituálékhoz" használhatták, hogy segítsék az emberek számára elaludni és közben gyógyulni.

„Aszklépiosz, az orvostudomány istenének görög kultuszában a beteg hívőknek a szentélyben kellett éjszakázniuk, és várniuk kellett, hogy meglátogassa őket álmukban a gyógyító isten. Ezeket az álmokat a papok által kiadott gyógyszerek [pharmaka] váltották ki. Kutatásunk tehát megerősít egy korábbi gyakorlatot, amelyet később több más kultúrában is összehasonlítottak. A terv most az, hogy újra megnézzük az ókori egyiptomi Bész bögrét, hátha van valami közös recept, ami beazonosítható belőle."

Az alábbi dokumentumfilm az ókori egyiptomi piramisok titkaiba avat be:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek