Elképesztő, így menekült meg az ókori egyiptomi piramis a rombolástól

Az ókori egyiptomi Menkauré-piramis a mérnöki tudomány csodája annak ellenére, hogy a legkisebb a gízai nekropolisz három híres piramisa közül. Egyszer mégis az elpusztítására törtek.

Az ókori egyiptomi piramis, Menkauré-piramisa a legkisebb a gízai piramisok közülForrás: Shutterstock/BERK OZDEMIR

Így menekült meg az ókori egyiptomi piramis a rombolástól

A Nílus folyó nyugati partján elhelyezkedő ikonikus emlékmű Kr.e. 2530 körül épült Menkauré fáraó számára, aki az ókori Egyiptom negyedik dinasztiája idején uralkodott.

Eredetileg a piramist csillogó fehér mészkő borította, amelyet a kőrablók az építése után évszázadok alatt leszedtek. Mára ezeknek a burkolóköveknek csak maradványai maradtak meg, így a fáraó emlékműve masszív megjelenést kölcsönöz az eredeti pompájával.

A 65 méter magas piramis kicsinek tűnhet Kheopsz nagy piramisa és Khephrén piramisa mellett. Ennek ellenére bonyolult felépítése és történelmi jelentősége Egyiptom kulturális örökségének központi elemévé teszi. Menkauré fáraó, a nagy piramis építőjének, Kheopsznak az unokája és Khafre fia, örök nyughelyéül választotta ezt a piramist.

Menkauré körülbelül 20 évig tartó uralkodása a monumentális építészethez való hozzájárulása és az egyiptomi hatalom maradandó szimbólumai miatt maradt emlékezetes.

A Menkauré-piramis az ókori Egyiptom egyik leghíresebb síremlékeForrás: AFP/Khaled Desouki

A fáraó piramisának hiányzó része

A Menkauré-piramis egy másfajta sebhelyet is visel, az északi részén látható egy hasadék, amely egy ambiciózus, de kudarcba fulladt bontási kísérlet eredménye 1196-ból. Al-Aziz Uthman, Egyiptom szultánja és Szaladin fia elrendelte a piramisok lerombolását, kezdve Menkauréval. A cél az volt, hogy a köveiket más projektekhez újra felhasználják, de a művelet majdnem olyan költségesnek bizonyult, mint az építés.

Nyolc hónapon keresztül a munkások különféle módszereket alkalmaztak, hogy elmozdítsák a hatalmas köveket. Minden leesett blokk gyakran a súlya miatt mélyen a homokba fúródott, és fáradságos erőfeszítést igényelt, hogy elmozdítsák. A fáradozásuk ellenére a csapat naponta csak néhány követ távolított el. A lassú haladás és a rendkívüli költségek végül a projekt félbeszakadásához vezettek, így a piramis sértetlenül maradt, de jellegzetes sebhelye emlékeztet a kísérletre.

Manapság a Menkauré-piramis továbbra is világszerte vonzza a látogatókat, lenyűgözi az embereket a története és építésének rejtélye. Azok számára, akik utazást terveznek, ajánlott a kora reggeli látogatás, hogy elkerüljék a tömeget, és élvezzék a helyszínt a nap hűvösebb szakában.

A Menkauré-piramis bár a legkisebb a gízai piramisok közül, de történelmi jelentősége óriási. Elképesztő építészetétől a bontási kísérletek túléléséig tiszteleg az ókori egyiptomi építők ügyessége és eltökéltsége, valamint Egyiptom kulturális örökségének tartós vonzereje előtt – írja az Express.

Nézd meg belülről is a Menkaré-piramist:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek