Még ha nem is vagy keresztény, talán elgondolkodtál azon, hogy egy Jézus Krisztus nevű ember valóban élt-e 2000 évvel ezelőtt Izraelben. Az, hogy a vizet borrá változtatta-e, és feltámadt-e a halálból, talán inkább vita tárgya az ateisták között, de a történészek hét bizonyítékkal rendelkeznek, amelyek arra utalnak, hogy Jézus valóban létezett.
A történész bizonyítékai, hogy Jézus valóban létezett
1. Torinói lepel
Vannak, akik úgy vélik, hogy Jézus testét a torinói lepelbe, egy ősi szent ereklyébe csavarták a keresztre feszítése után. De az új vizsgálatok is két tábort hoztak létre: vannak, akik kétségbe vonják, hogy ez valóban így volt-e, mások szentül hiszik, hogy valódi.
A brazil grafikai szakértő, Cicero Moraes elkészítette a lepel virtuális szimulációját, hogy egy test képére helyezze azt, hogy lássa, a szöveten lévő lenyomatok megegyeznek-e egymással.
Azzal érvelt, hogy a Jézus beburkolására használt ruha helyett, ez valójában a keresztény művészet alkotása.
Moraes azt mondta: „Az egyik oldalon azok állnak, akik azt hiszik, hogy ez Jézus Krisztus hiteles halotti lepléről van szó, a másik oldalon azok, akik hamisítványnak gondolják. De hajlok egy másik megközelítésre: ez valójában egy keresztény művészeti alkotás, amely nagyon sikeresen tudta átadni a kívánt üzenetet."
2. Irodalom, Biblia
Magától értetődő, jó elképzelésünk van arról, hogy Jézus Krisztus valóban létezett, mert több száz részlet van róla a Bibliában, és más könyvekben.
Vannak nem keresztény szerzők, akik valójában ellenezték a kereszténységet, de ők is beszélnek erről az emberről, akit Jézusnak hívnak.
Dr. Lawrence Mykytiuk, a Purdue Egyetem hebraisztikai szakértője a MailOnline-nak nyilatkozva azt mondta: „Sok nagyon jó okunk van arra, hogy elfogadjuk a Názáreti Jézus valódi, történelmi létezését. Jó 1000 éven át senki sem állította, hogy Jézus nem létezik.
Minden egyes nem keresztény forrás az ókortól kezdve kimondva elismeri, hogy valódi személy volt, aki valóban létezett."
3. Egy sarok egy keresztre feszített embertől
Egyes tudósok úgy vélik, hogy ha Jézus valóban létezett, akkor nem kapott volna megfelelő temetést. Azzal érvelnek, ha az állam ellensége lenne, a keresztre feszítés után tömegsírba dobták volna.
De még 1986-ban egy építőcsapat több sírra is rábukkant Jeruzsálem északi részén, és az egyiken a Jehohanan név volt feltüntetve – és egy szög volt a holttest sarkában, jelezve, hogy keresztre feszítették.
Ez alátámasztja Jézus keresztre feszítésének részleteit, és azt is sugallja, hogy a családtagok visszahozhatnák a keresztre feszített bűnözők maradványait, ahogy azt a Biblia is ábrázolja.
Ez nem bizonyítja pontosan Jézus létezését, de kezeskedik az evangéliumban leírtak szerinti haláláról.
4. Jézust „Istenként" említette egy felirat
Egy izraeli börtön padlóján a következő felirat olvasható: „Az istenszerető Akeptous felajánlotta az asztalt Istennek, Jézus Krisztusnak emlékül" – és ez egészen a 230-as évekig nyúlik vissza.
Eszerint már 200 évvel később is isteni alaknak tekintették. Az 581 négyzetméteres mozaikot a Bibliamúzeum vezérigazgatója, Carlos Campo „a holt-tengeri tekercsek óta a legnagyobb felfedezésnek" minősítette.
5. Az Apostolok Egyháza
2017-ben a régészek egy bizánci bazilika maradványait fedezték fel, amely egy nagy építmény lehetett Izrael El Araj régiójában, a Jordán folyó mellett. Úgy tartják, Péter, András és Fülöp, Jézus apostolai éltek ott.
Steven Notely professzor 2021-ben beszédében a Bibliai Régészeti Társaságnak azt mondta: „Nincs más templom a közelben, amelyet a bizánci látogatók említettek a Szentföldön, és nincs ok megkérdőjelezni, hogy ez az Apostolok temploma."
6. Graffiti vagy „Alexamenos Graffito"
Igen, körülbelül 1900 és 1700 évvel ezelőtt valaki Jézus egy meglehetősen durva változatát graffitizte egy falra a Palatinus-domb közelében található Rómában, Olaszországban.
Alexamenosz Graffittónak nevezték el, és egy férfit ábrázolt keresztre szegezett szamárfejjel, míg egy másik férfi egy üzenettel imádta őt, amely a következő volt: "Alexamenos imádja az ő istenét."
7. Jézus testvére, Jakab
A Jakab osszáriumán, ami egy emberi maradványokat őrző doboz, a következő felirat szerepelt: „Jakab, József fia, Jézus testvére."
Az Asbury Teológiai Szeminárium bibliatudósa, Dr. Ben Witherington III a MailOnline-nak ezt mondta: „Valószínű, hogy e három név kombinációja utal Jakabra, az apjára és testvérére, Jézusra.
Ha igaz lenne, hogy a keresztre feszítés Jézus történetének a vége, akkor senki sem dicsekedne azzal, hogy rokonságban áll vele."
Bár az ereklye az Izraeli Régiségügyi Hatóság szerint hamisítvány, és bíróság elé vitte miatta Oded Golan izraeli üzletembert. De ha mégis valós, akkor ez minden bizonnyal azt jelzi, hogy Jézus élt – írja az Unilad.
Nézd meg a Spektrum dokumentumfilmjét a Torinói lepelről: