Az illuminátusokkal kapcsolatos közkedvelt összeesküvés-elmélet a XVIII. század óta, a rend megalakulása óta világméreteket öltött. De kik azok az illuminátusok, mi közük volt e titkos társaságnak a szabadkőművesekhez, hogyan alakult ki egyfajta mítosz a rend körül, milyen szimbólumokról ismerhetjük fel őket, és léteznek-e napjainkban is? Ennek jártunk most utána.
Az illuminátusok világuralomra tör?
Az illuminátusok (annyi mint 'megvilágosodottak') vagy latinul illuminati néven ismert titkos társaság létezése továbbra is a modern idők egyik legmakacsabb összeesküvés-elmélete.
Celebritásokat, politikusokat és más prominens személyiségeket vádoltak azzal, hogy tagjai a csoportnak – egy állítólagos földalatti totalitárius globális kormánynak, amelyről az összeesküvés-elméletek hívei úgy vélik, hogy irányítja a világot – írta a South China Morning Post (SCMP).
Noha a szóbeszéd nagy része fikció, maga az illuminátus valóban létezett, bár befolyása közel sem volt olyan hatalmas és tartós, mint azt a modern összeesküvők állítják.
A kezdetek - Hogyan indultak az Illuminátusok?
Az Illuminátusok Rendje egy titkos csoport volt, amelyet 1776-ban Adam Weishaupt, az Ingolstadti Egyetem egyházjogásza alapított Bajorországban, aki úgy gondolta, hogy „a monarchia és az egyház elnyomja a gondolatszabadságot" – írja a National Geographic .
Weishaupt "úgy döntött, hogy megtalálja a "megvilágosodás" egy másik formáját, olyan eszmék és gyakorlatok összességét, amelyekkel radikálisan megváltoztatható az európai államok irányítása" - áll a folyóiratban. Társadalmát a szabadkőművesekre alapozta, hierarchiával és titokzatos rituálékkal, és az Illuminátusok Rendjének nevezte el, hogy tükrözze művelt tagjainak felvilágosult eszméit.
A rend célja az volt, hogy a felvilágosodás és az erkölcsi fejlődés által az ember mások feletti uralmát szükségtelenné tegye. Tagjainak erkölcsi fejlődését erős kézzel kontrollálta, így juttatva őket a rend magasabb fokozataiba.
Az illuminátusok tagjai a szabadkőműves páholyokba is beléptek, valamint erre érdemesnek tartott szabadkőműveseket vettek fel köreikbe. Magyarországon több, a rendhez tartozó ember is bekerült az államigazgatás egyes vezető beosztásaiba, de páholyt valószínűleg nem tudtak alapítani, mivel működésükről csak Martinovics Ignác vizionált.
Az 1700-as években az illuminátusok "politikai szatírákat tettek közzé, hogy felhívják a figyelmet a kormányzati korrupcióra" - írja az SCMP. A mai megfelelője valami hasonló lenne, mint a WikiLeaks, amely "lehetővé tette a visszaélést bejelentőknek, hogy névtelenül információkat adjanak át a nyilvánosságnak".
A társaság egy maroknyi emberből néhány ezerre nőtt, köztük néhány befolyásos taggal, a leghíresebb mind közül a német gondolkodó, Johann Wolfgang von Goethe volt – bár ez is vitatott. Azonban működésük nem tartott sokáig, miután Károly Tivadar, Bajorország hercege az 1780-as évek végén halálbüntetés terhe mellett betiltotta a titkos társaságokat.
"A rend legtöbb titkát nyilvánosságra hozták, és ha hinni a történészek nagy részének, az illuminátusok ezzel el is tűntek" – írja a Vox . Mégis attól a pillanattól kezdve, hogy a rend, mint létező társaság feloszlott, „a mítosz elterjedt".
Hogyan alakult ki a mítosz?
David Bramwell szerző szerint az 1960-as évek „a hippi mozgalom, az LSD és a keleti filozófia iránti érdeklődés korszaka nagymértékben felelős a csoport (teljesen megalapozatlan) modern inkarnációjáért" – írta a BBC Future . „Az egész valahol a szerelem nyara és a hippijelenség közepette kezdődött, amikor megjelent egy kis nyomtatott szöveg Principia Discordia" (Greg Hill és Kerry Wendell Thornley könyve 1963-ból) címmel.A könyv egy alternatív hiedelemrendszert – a diszkordianizmust – magasztalta, amely az anarchizmus egy formáját hirdette, és megszületett a diszkordianizmus mozgalma, amely végül viccekkel és álhírekkel akart polgári engedetlenséget okozni.
Ennek az új ideológiának az egyik fő támogatója egy Robert Anton Wilson nevű író volt, aki a káoszt akarta visszahozni a társadalomba azáltal, hogy „téves formációkat terjeszt minden portálon – az ellenkultúrán, a mainstream médián keresztül" – mondta Bramwell. Követői ezt úgy tették, hogy álhíreket tartalmazó leveleket küldtek magazinoknak, vagy olyan összeesküvés-elméleteket, mint például a JFK- gyilkosságot, melyet az Illuminati nevű titkos elitszervezetnek tulajdonítottak.
Wilson ezeket az elméleteket beleszőtte a „The Illuminatus! Trilogy" (Az Illuminátus! trilógia) című könyvébe, amely meglepő kultikus sikert aratott, és Liverpoolban színdarabot is készítettek belőle, elindítva Bill Nighy és Jim Broadbent brit színészek karrierjét.
A világ uralására összeesküvő erős globális elit gondolata a 90-es évekig csak egy maroknyi fanatikus rajongó által életben tartott elmélet maradt. Az internet azonban mindezt megváltoztatta, és globális platformot kínált az összeesküvés-elméletek híveinek, hogy kifejtsék elméleteiket és bemutathassák bizonyítékaikat az óriásira nőtt közönség előtt.
De mégis mit csinálnak az illuminátusok?
Kétes öröksége ellenére a mai napig "a világ egyik legszélesebb körben elterjedt összeesküvés-elmélete" – jelentette ki a BBC Future.
Az illuminátusokhoz kapcsolódó teória átfedésben van más feltételezett titkos szervezetekkel, mint például az Új Világrenddel – amely „a francia forradalomtól kezdve JFK meggyilkolásáig mindenhez kapcsolódik", és „ihletet adott Dan Brown „Angyalok és démonok" és Umberto Eco „A Foucault-inga" című művéhez." – jelentette ki a History.com. Mindezek az összeesküvések osztják azt az alapvető meggyőződést, hogy "a színfalak mögött az elit konspirál, hogy globális hatású eseményeket szervezzenek, hogy rabszolgasorba taszítsák a globális lakosságot" - írta a Middlebury Institute of International Studies.
Az összeesküvés-elmélet hívei gyakran az illuminátusok befolyásának „bizonyítékaként" jellemeznek bizonyos eseményeket. Az illuminátusokhoz leginkább kapcsolódó szimbólumok közé tartoznak a pentagramok, a kecskék, a háromszögben elhelyezett mindent látó szem – ami például az amerikai 1 dolláros bankjegyeken is látható – és a 666-os szám.
Ez olyan állításokhoz vezetett, hogy az amerikai alapító atyák egy része az illuminátusok tagja volt, ahogy Thomas Jefferson is, akit pedig a függetlenségi háború utóhatásaival vádolnak.
A jelenlegi amerikai elnök, Joe Biden is szította az összeesküvést 2022-ben, amikor az ukrajnai válság nyomán kialakuló „új világrendre" utalt. Az Independent jelentése szerint azonban egyértelműen „a geopolitikai viszonyok folyamatos változására utalt". Ez azonban nem akadályozta meg a közösségi médiát abban, hogy a témát tekintve félreértelmezheztő meghatározásokkal éljen.
Kik az állítólagos tagjai?
Az évek során számos ikont vádoltak meg a popkultúrából azzal, hogy kapcsolatban állnak az illuminátusokkal – Beyoncétől és Jay-Z-től kezdve Rihannáig, Madonnáig, Donald Trumpig, Kim Kardashianig és LeBron Jamesig – írja a Buzzfeed.
Beyonce-t hatalmas hírneve és népszerűsége régóta az összeesküvés-elméletek kedvelt célpontjává tette. Az illuminátusok „szakértői" a 2013-as Super Bowl szünetében történt fellépését említik, mint „ördögimádó" koreográfiát, és színpadi alteregóját, Sasha Fierce-t azzal is vádolták, hogy „démoni entitás".
Jay Z-t azzal vádolták, hogy olyan titkos szimbólumokat rejtett el zenei videóiban, mint a kecskeképek és az ördögszarv. Saját zenei kiadójának, a Roc-A-Fella Recordsnak a logója egy piramis – az egyik legismertebb Illuminati logó.
Úgy tűnik, néhány zenész szívesen játszik a titkos társaságokhoz kapcsolódó szimbólumokkal. Például Rihanna is beépített illuminátus képeket zenei videóiba, az „S&M" videóban például egy hamis újság látható, amelynek főcíme „Az Illuminátusok Hercegnője".
David Rockefeller, Henry Kissinger, Jacob Rothschild és még II. Erzsébet királynő is a pletykák áldozata lett, amelyek szerint gazdagságuk és befolyásuk okán feltehetőleg tagok lehettek. A néhai királynőt azzal vádolták, hogy egy „klónozóközpontot" vezetett, ahol hírességeket reprodukált, hogy ezzel is segítsen megvalósítani az Illuminátusok elképzelését az Új Világrendről.
Katy Perry egyszer azt mondta a Rolling Stone-nak, hogy az elméletet „az internet furcsa emberei" terjesztik, de bevallotta, hízelgő volt, hogy a feltételezett tagok közé sorolták.
Tágabb értelemben – zárta Vox – az Illuminátusok és a hírességek kapcsolatáról szóló pletykák „a kultúránkban elfoglalt helyükről beszélnek".
Mark Fenster, a Floridai Egyetem jogászprofesszora és az "Összeesküvés-elméletek: Titoktartás és hatalom az amerikai kultúrában" című könyv szerzője a híroldalnak azt mondta, hogy az illuminátus tagsággal kapcsolatos félig ironikus, félig komoly vádak csak egy régi amerikai jelenség legújabb kifejezése.
"Ez azt jelzi, hogy Jay Z és Beyoncé egy másik univerzumban élnek, mint mi" - mondta. "Titkos életük van és titkos hozzáférésük, ami hüllőszerűnek tűnik. Látjuk, milyen bizarrnak tűnik az életük, és milyen hatalmasnak tűnnek."
További érdekességek az Illuminátus Rendről: