Úgy fest, hogy a késő bronzkori „Villena-kincs" elnevezésű aranylelet egy része földönkívüli eredetű: a kincs ugyanis vasat tartalmaz, azonban jóval a vaskor kezdetét megelőző időkből származik.
Titokzatos leletek, földönkívüli anyag
Az Ibériai-félszigeten talált Villena-kincs elnevezésű lelet egy része feltehetően az űrből származik - derült ki egy új kutatásból.
Az 1963-ban felfedezett lelet, a Villena-kincs 66 különböző tárgyat tartalmaz, amelyek nagyrészt aranyból és ezüstből készültek. Az európai bronzkorból származó leletegyüttes – beleértve a karkötőket, tálakat, palackokat és egyéb dísztárgyakat – jelentős felfedezés volt, amely a környék ötvösségének egyik legkiemelkedőbb példája.
Kronológiai probléma
A kincs pontos datálása azonban némileg problémás volt egy konkrét fém jelenléte miatt.
„A Cabezo Redondo-kincs (Villena, Alicante), amelyet szintén 1963-ban fedeztek fel, és a Villenával rokon arany leleteket tartalmaz, a késő bronzkorból (Kr.e. 1400-1200) származik, így ez segíthet meghatározni a másik lelet korát is. Azonban a Villena-kincsben két vasból készült tárgy is megtalálható: az egyik egy kis üreges félgömb, amelyet áttört aranylap borít, és feltehetőleg valamiféle bot, vagy kardmarkolatként lehet azonosítani, a másik pedig egy nyitott karkötő."
Ezek a tárgyak éppen azért zavarba ejtőek, mert vasból készültek, ami a datálás szempontjából nem illik a képbe, ugyanis a vaskor csak később, a Kr. e. 9. században kezdődött a területen. Ez arra késztette a régészeket, hogy a kincset e későbbi időszakra datálják.
Az égből érkezett?
Van azonban egy másik lehetőség is; mégpedig, hogy a tárgyakban lévő vas meteoritokból származott, és nem földi eredetű. Hasonló lelet Tutanhamon tőre is, amely szintén egy meteorit által a Földre került vasból készült. Azt, hogy egy fém meteorit eredetű-e, tömegspektrométerrel lehet megállapítani.
„A Villena-kincs" vasleletein végzett elemzések eredményei nagy valószínűséggel azt mutatják, hogy meteoritvasból készült tárgyakról van szó" – magyarázta a kutatócsoport.
Az üreges félgömb feltehetőleg meteoritvasból készült, amely 5,5%-os nikkelt tartalmaz. A karkötő kezdetben úgy tűnt, hogy kevesebb nikkelt tartalmaz, csupán 2,8 százalékot, de a tesztek végül valamivel magasabb nikkeltartalmat mutattak ki. További elemzésekre lenne azonban szükség, hogy biztosan kijelenthessük, a fém földönkívüli forrásból származik. Azonban a régészeti és történelmi összefüggéseket, valamint a kémiai elemzést tekintve valószínűnek tűnik, hogy a fém meteoritból származik.
„A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a „Villena-kincsből" származó félgömb és karkötő az Ibériai-félszigeten talált első két meteoritvasnak tekinthető darab, ami a földi vaskitermelés megkezdése előtti késő bronzkori kronológiához illeszkedik" – írta következtetésében a csapat.