Napra pontosan 52 esztendeje, vagyis 1972. november 16-án született meg a világ kulturális és természeti örökségének megóvását célzó egyezmény, az UNESCO Világörökségi program. Bemutatjuk a legkülönlegesebb helyszíneket.
Ezek az UNESCO Világörökség legkülönlegesebb helyszínei
Ennek a kicsit több, mint fél évszázados események az apropóján összeszedtünk hat kevésbé ismert, de igazán lenyűgöző UNESCO Világörökségi helyszínt, melyek nagyobb figyelemre is érdemesek lehetnek. Ha arra jársz, és teheted, látogasd meg őket!
Perszepolisz, Irán
Az Óperzsa Birodalom egykori szakrális fővárosa a Kr. e. VI. században épült, majd Kr. e. 330-ban Nagy Sándor felgyújtatta, amelynek következtében az egész város leégett. Egykor díszes paloták, kincstárak, kaputornyok sorakoztak itt, melyeket egy gazdagon díszített trónterem, és egy hatalmas fogadócsarnok is kiegészített.
1971-ben, Reza Pahlavi sah kezdeményezésére itt ünnepelték a királyság fennállásának 2500. évfordulójára rendezett nagyszabású eseményt, melyen mintegy kétszáz állami vezető vett részt, Magyarországot Losonczi Pál képviselte.
Perszepolisz 1979 óta szerepel a világörökségi listán.
Georgetown, Malajzia
A Melaka-szoros gyönyörű történelmi városa, a Penang-szigeten található Georgetown – mely a délebbre fekvő Melakával közösen osztozik a címen – Malajzia gyarmati múltját tükrözi, ugyanakkor kiváló példája a maláj, a kínai, és az indiai építészet és várostervezés harmonikus összeolvadásának. Az 1786-ban alapított város volt az Egyesült Királyság legelső délkelet-ázsiai gyarmata.
Georgetown napjainkban egy lüktető, színes és rendkívül barátságos multikulturális település, ahol a történelmi, építészeti és vallási látnivalók, illetve a természeti nevezetességek mellett a tradicionális gasztronómia is izgalmas vendégcsalogató.
Georgetown 2008 óta szerepel a világörökségi listán.
Białowieża-erdő, Lengyelország
A Lengyelország és Fehéroroszország határán elterülő erdőség Európa utolsó ősrengetege, amely Kr. e. 8000 körül alakulhatott ki. Területére szélsőséges klimatikus viszonyok jellemzőek, így élővilága meglepően változatos: a lucfenyők és kőrisek árnyékában medvék jávorszarvasok, hiúzok, farkasok élnek, és itt él a kihalástól megmentett európai bölények legnagyobb populációja is, amelyet 1952-ben telepítettek vissza a térségbe.
A terület egykor a lengyel királyok és orosz cárok kedvelt vadászterülete volt, de itt vadászott Báthory István erdélyi fejedelem is, aki 1575-től lengyel király és litván nagyfejedelem is volt. A rezervátumban ma az egyik 450 éves tölgyfa az ő nevét viseli.
A Białowieża-erdő 1979 óta része a Világörökségnek.
Nan Madol, Mikronézia
Nan Madol a Csendes-óceán nyugati részén található Mikronézia egyetlen UNESCO Világörökségi helyszíne. A különleges hangulatú, elhagyatott romváros egy mesterséges szigetekből, csatornákból, és megalitikus, bazalt kőépítményekből álló labirintus, amely a Saudeleur-dinasztia szakrális központjának maradványa. Egykor paloták, templomok, lakóépületek és temetkezési helyek sorakoztak itt, de a várost 1820 körül hirtelen elhagyták.
Napjainkban a trópusi viharok, a gyorsan burjánzó növényzet, illetve a rekonstrukciós munkálatok hiánya erősen meglátszik a romváros képén, amelynek köszönhetően Nan Madol a veszélyeztetett Világörökségi helyszínek listájára is felkerült.
Nan Madol 2016 óta szerepel a Világörökségi listán.
Dzsenné óvárosa, Mali
A Niger-folyó, és egyik legfontosabb mellékfolyója, a Bani között található Dzsenné a preiszlám időszak egyik legjelentősebb kulturális emléke. A települést Kr. e. 250 óta folyamatosan lakják, ez volt a Szaharán keresztül folytatott gyapot, arany és rabszolga-kereskedelem egyik legfontosabb központja. A település – mely a XV-XVI. századben vette fel az iszlám vallást – tradicionális házaiból mintegy kétezer ma is áll, ezeket alacsony dombokra építették, hogy védekezzenek a folyó áradásaitól.
Dzsenné építészete marokkói hatásokat tükröz. Legjelentősebb épülete a különösen szép dzsennéi nagymecset, mely a város emblematikus épülete. Hagyományos szudáni Száhel vályogtégla-stílusban épült jelenlegi formáját 1907-ben nyerte el.
Dzsenné 1988 óta része a Világörökségnek.
Szokotra szigete, Jemen
Az Ádeni-öböl bejáratánál fekvő Szokotra-szigetcsoportot gyakran az Indiai-óceán Galapagosának is nevezik különlegesen egyedi endemikus növény és állatvilága folytán, annak köszönhetően, hogy a sziget legalább 15 millió éve elszakadt az afrikai szárazföldtől. Az aprócska szigetdarab – melyhez három további kis lakatlan sziget tartozik – a világ egyik legnagyobb fajgazdagságú szigetcsoportja.
A sziget – melyen nem élnek őshonos emlősök – legkülönlegesebb növényei a szokotrai sárkányfa, illetve a látványos palacktörzsű fák, de bőségesen akad itt a tömjénkészítéshez szükséges mirha és aloé is, ami miatt az ókor óta fontos kereskedelmi célállomás volt.
Szokotra szigete 2008 óta szerepel a Világörökségi listán.
Ilyen gyönyörű Socotra festői szigete: