Itt a karácsony, és azon gondolkodunk, hogy az ünnepi vacsora előtt, vagy után melyik karácsonyi filmet nézzük meg, amelyek nélkül nem lehet teljes az ünnep hangulata. Ezúttal öt kevésbé ismert filmet ajánlunk.

Karácsonyi filmnézős hangulatban
Gyerekkoromban minden második évben A fáraó című lengyel drámát adták karácsony esténként, bár nem értettem, hogy a sztorinak mi köze a keresztény ünnephez. Később szinte biztosra lehetett venni, hogy Szenteste a Reszkessetek betörők, az Igazából szerelem, illetve A Grincs biztosan a kínálatban lesz, de valljuk be, lassan nincs olyan ember, aki még nem látta volna ezeket a karácsonyi filmeket, és ne vágyna inkább valami másra helyettük. Most öt olyan, kevésbé ismert filmet ajánlunk, amelyek tökéletesek a karácsony hangulatához, és amelyeket kicsiktől a nagyokig, mindenki szívesen megnéz.
A fiú, akit Karácsonynak hívnak (2021)
A film egy, a régi tradíciókat tiszteletben tartó szívhez szóló, modern mese, amelyet a Netflix készített el Matt Haig azonos című meseregényéből. A történet nem a már unásig ismételgetett nagy szakállú, piros ruhás Santa Claus, Joulupukki, Father Christmas toposzokról szól, bár megmarad a jól ismert főszereplőnél. Ezúttal Nikolas gyermekkorát ismerjük meg, aki a történet szerint egy félárva, nincstelen kisfiú, aki favágókunyhójukból elindulva bebarangolja a mitikus, meseszerű Északot, ahol manókkal és tündérekkel találkozik, mielőtt Mikulássá válna. A történet elbeszélője a Downton Abbeyből ismert, nemrég elhunyt Maggie Smith.
Karácsonyi ének (2009)
A kedves animációs film Charles Dickens halhatatlan klasszikusát, a Karácsonyi éneket dolgozza fel olyan sztárok részvételével, mint Jim Carry, Gary Oldman, vagy Colin Firth, a történet pedig az 1800-as évek Londonjába kalauzolja a nézőket, ahol a magányos, hideg szívű és megkeseredett Ebenezer Scrooge szívmelengető, felemelő újjászületésének lehetünk tanúi. A filmet – mely minden pillanatában hű maradt Dickens regényéhez, így hitelesen átadva mondanivalóját a szegényekkel és rászorulókkal való bánásmódról, az önmagunkkal való őszinte szembenézésről, és a legmélyebb emberi érzések megéléséről – Robert Zemeckis rendezte.
Az élet csoda szép (1946)
Egy igazi klasszikus a XX. század derekáról. Egy olyan film, amilyeneket ma már nem gyártanak, éppen ezért (is) olyan szívmelengető, amit újra és újra szívesen megnézünk. Frank Capra 1946-os filmje egy jó emberről, George Baileyről szól, akinek éppen karácsony estéjén kicsúszott a lába alól a talaj, ezért úgy dönt, véget vet az életének. Hogy ezt megakadályozzák, a mennyből leküldenek egy angyalt a földre, akinek az a feladata, hogy rendbe hozza a problémákat. Clarence, az angyal pedig megmutatja, hogy milyen üres hely lenne a város George nélkül, egyben bármiféle giccses szirup nélkül rámutat arra is, hogy az élet igenis szép, értékelni kell.
Az elfeledett karácsony (2019)
Egy bájos norvég film a nyolcéves, vörös hajú kislányról, Eliséről, aki egy nap titokzatos, különleges reggelre ébred, épp csak azt nem tudja, hogy miben különbözik a többi megszokott hétköznaptól. A film a Norvégiában népszerű Alf Prøysen meséje alapján készült, így garantált a fanyar, kissé bizarr humor, a történetben szereplő falucska lakói ugyanis nem csak a karácsonyra, de semmire sem emlékeznek, arra sem, hogy hol van az ágyuk, ki a feleségük, vagy hogy húztak-e reggel nadrágot, vagy sem. Így nem meglepő az sem, hogy Elise is hiába kérdezősködik, miért érzi oly különlegesnek azt a napot, ezért aztán kénytelen egyedül felkerekedni, hogy kiderítse, mitől olyan különleges a karácsony.
Fegyverszünet karácsonyra (2005)
Egy szívmelengető francia film, amelyet valós események inspiráltak 1914 Szentestéjén, az I. világháború harcmezején. Még a karácsony szentsége sem tudott megálljt parancsolni a borzalmas világégésnek, mégis egy máig emlegetett, örömteli esemény történt akkor a francia, skót és német lövészárkokban, ez a csodálatos dolog pedig örökre megváltoztatta négy ember, egy anglikán pap, egy francia hadnagy, egy német tenor és egy énekesnő életét. Karácsony éjjelén a katonák kimásztak a lövészárkokból, s fegyvertelenül kezet ráztak az ellenséggel: az 1914-es karácsonyi fegyverszünet a békevágynak és embertársaink egymás iránti szeretetének a spontán megnyilvánulása volt.