Az ősz és a tél eleje tökéletes időpont arra, hogy felfedezzük Európa városait. Ám a látványosságokon és a karácsonyi vásárokon túl egyéb remek elfoglaltságokat is beiktathatunk, például rövidebb múzeumlátogatásokat, ezért elhoztuk nektek a legkülönlegesebb múzeumokat Európában. Egy magyar érdekességet is hoztunk.
Kémmúzeum – Berlin, Németország
A német főváros egyik legkülönlegesebb épülete, ahol az ókortól napjainkig mutatják be, hogyan dolgozik egy kém. Mi magunk is bemehetünk egy irodába, ahol hirtelen megcsörren az asztalon a telefon, és ha felvesszük, rögtön egy ügynökjátszma közepén találjuk magunkat, és helyes megfejtést kell adnunk. Jó megfigyelők vagyunk? Rögtön kiderül!
Bármely bizarr vagy titkos titkosszolgálati módszert kipróbálhatunk: kódot fejthetünk meg, laborvizsgálatokon vehetünk részt, kúszhatunk egy lézerlabirintusban.
Travelo tipp: próbáljuk ki, mennyire biztonságos kedvenc jelszavunk! Vagy bújjunk álruhába és készítsünk úgy szelfiket.
Megtört szívek múzeuma – Zágráb, Horvátország
Tönkrement házasság, véget ért első szerelem – ki gondolná, hogy ennek a témának is lehet múzeumot állítani? A veszteség, a szakítás, a szerettünk elvesztése mindennapjaink része, ugyanakkor ehhez kapcsolódó tárgyakat nemigen szoktak bemutatni. Itt viszont kiállítottak szakító levelet, ott hagyott post it-et, azzal a szöveggel, hogy vége, összetépett közös képet, befőttes üvegbe gyömöszölt menyasszonyi ruhát. Ez a kiállítás mindannyiunkról szól, arról a fájdalomról, amit akkor élünk meg, ha egy érzelmi kapcsolat véget ér.
Travelo tipp: keressük meg az ajtót, amire egy kamasz halála után a barátai írtak üzeneteket. Megrendítő, ahogy a fiatalok búcsúznak...
Harangmúzeum – Innsbruck, Ausztria
A látogatók Innsbruckban megismerhetik, hogyan készülnek a harangok, az egyszerű, kisebb testűektől a nagy templomiakig. Betekintést nyerhetnek a harangozó céhek életébe, megmutatják, hogyan működik egy harangöntöde – ahol 200 éves a fatüzelésű kályha, és 10 tonna bronzot is képesek megolvasztani.
Travelo tipp: a hangtérben bárki meghúzhat vagy megkongathat egy harangot, és kipróbálhatja, milyen erő vagy ritmus szükséges ahhoz, hogy valóban szépen szóljon.
Illúziók Múzeuma – Szófia, Bulgária
Vajon mire képesek a fizikai jelenségek, ha illúziókról van szó? Valóban nem csal meg a szemünk? Az a valóság, amit látunk? Különböző érdekes tárgyak, optikák, fény-árnyék jelenségek – és szinte úgy érezzük, a mesék palotájában járunk, pedig csak azt mutatják be nekünk, a tudomány milyen szemfényvesztésre képes és hogy ez nagyon régóta érdekli az embereket.
Travelo tipp: a múzeum állandó kiállítása mellett mindig van időszakos is. A tárgyakat kipróbálni számos asszisztens segíti.
Patikamúzeum – Radovljica, Szlovénia
Sokan utaznak el Bledbe, de kevésbé ismerik az útba eső Radovljicát. Két különleges múzeuma is van pedig, a Méhecske Múzeum és a Patikamúzeum. Utóbbi egy középkori házban kapott helyet, s a gyűjtemény lenyűgöző: az ókortól kezdve mutatja be számos értékes tárgy segítségével, hogyan próbálták gyógyítani az embereket, milyen gyógynövényeket, szereket, balzsamokat használtak. Az alkímia és a parfümgyártás is előtérbe kerül, számos kincs, üvegcsék, könyvek, edények láthatóak több termen át.
Travelo tipp: bátran keressük fel gyerekekkel. Nekik külön feladatokat állítottak össze, rejtvényt kell megfejteniük és, mondjuk, a sárkány hangját elővarázsolni egy nagy tálból.
Boszorkánymúzeum – Zsámbok, Magyarország
A Boszorkánymúzeum mindenkit szívesen fogad: a kíváncsi érdeklődőket és a szkeptikusokat egyaránt. Tudományos alapossággal igyekeznek olyan átfogó képet festeni, hogy jobban megismerjük, miért féltek az emberek a boszorkányoktól és miért izgalmas a szellemvilág a mai napig.
Travelo tipp: a Boszorkánymúzeum többféle tárlattal várja a látogatókat, az iskoláscsoportoktól kezdve a 18 éven felülieknek szóló, a boszorkányság szexuális oldalát bemutató kiállításokig, így akár randiprogramnak is tökéletes.
Amennyiben fellelkesültél, és más boszorkánymúzeumot is megnéznél, irány Anglia: