Egy kutató rámutatott Tutanhamon maszkjának egy figyelmen kívül hagyott aspektusára, amely megváltoztathatja azt, amit az ókori egyiptomi fáraóról tudunk.
Új titkok derültek ki a leghíresebb ókori egyiptomi fáraóról, Tutanhamonról
Az ókori Egyiptom tanulmányozása nem újdonság, de a történészeket régóta lenyűgözi a történelem ezen időszaka. A régi fáraók nagy sírjainak felfedezése során a szakértők megpróbálták jobban megérteni az embereket és az időszakot.
Most, Joann Fletcher egyiptológia professzor elmagyarázott néhány figyelmen kívül hagyott részletet Tutanhamonnal kapcsolatban, és azt javasolta, hogy ha nagyobb figyelmet fordítanak rá, az segíthet jobban megérteni az uralkodót és halálát.
Fletcher elmagyarázta, hogy miért fontos, hogy mélyebbre merüljön Tutanhamon történelmében.
Tutanhamon halotti maszkja az ókori Egyiptom megtestesítője, olyan egyedülálló kincs, ami komoly titkot rejt. Ezért az Oxfordi Egyetem Griffith Intézetébe jöttem, hogy megvizsgáljam a temetésének legrészletesebb feljegyzéseit. Megvizsgáltam a finom üveglemezeken lévő eredeti negatívokat, amelyeket Howard Carter fotósa készített a 10 éves ásatás minden szakaszában.
Olyan módon mutatják be Tutanhamon temetését, ahogyan azt általában nem látják.
Az ókori történelem leghíresebb műtárgya, Tutanhamon arany halotti maszkja
Fletcher elmagyarázta, hogy a maszk egy részletét gyakran figyelmen kívül hagyták, és utat engedtek a halálával kapcsolatos különféle elméleteknek.
A professzor hozzátette: „A legújabb kutatások egy régóta figyelmen kívül hagyott tulajdonságra támaszkodtak – ez pedig a határozottan átszúrt fülek.
Azt feltételezték, hogy ezt a maszkot eredetileg valaki másnak készítették.
A kutatások azt sugallják, hogy Tutanhamon gyermekkora után nem hordott fülbevalót. Tehát 20 éves korára, amikor meghalt, nem ábrázolták volna átszúrt fülekkel."
Fletcher azzal érvelt, hogy a maszkot eredetileg valaki másnak szánták, és azt sugallta, hogy ez azt jelenthette, hogy a fáraó előre nem látható körülmények között halt meg.
A régészek festékfoltokat is dokumentáltak a falon, amelyek arra utalnak, hogy az még nem száradt meg, amikor a sírt gyorsan lezárták. Megkérdőjelezték a sír kis méretét is.
Ez megerősített néhány elképzelést a meggyilkolásának lehetőségéről
A legtöbb történésznek azonban kétségei vannak ezzel a forgatókönyvvel kapcsolatban. Sokan úgy vélik, hogy a fáraó bizonyos betegségekben halt meg, mivel úgy tartják, hogy számos egészségügyi problémától szenvedett, beleértve a lúdtalpat, a szájpadhasadékot, a csontbetegséget és a gerincferdülést. Sőt más kutatások szerint a fiatal fáraó halálát az okozta, hogy leesett a harci szekeréről és nyílt csonttörést szenvedett.
Fletcher hozzátette: „Ezt a maszkot nem egy felnőtt férfi fáraónak készítették – amikor az aranyat összehasonlították, arra jutottak, hogy az arc teljesen más aranyból készült, mint a többi. A forrasztás nyoma jól látható a maszkon.
Most úgy tűnik, mintha Tutanhamon saját arcát ténylegesen az előző uralkodó álarcába oltották volna.
Lehet, hogy átszúrták a fülüket, lehet, hogy a maszk eredetileg egy nőé volt, vagy Nefertitié, Tutanhamon anyjáé. Nefertiti királynő sírját vagy holttestét soha nem fedezték fel – írja az Unilad.
Ha még többet szeretnél megtudni Tutanhamon titkairól, nézz bele az alábbi videóba: