Az új röntgenfelvételek feltárták a rejtélyt egy híres ókori egyiptomi múmia körül, amelyet olyan szarkofágban helyeztek el, amelynek nem volt valódi belépési pontja.
Rájöttek a 3 ezer éves ókori egyiptomi bezárt múmia rejtélyére
A bizarr, 3000 éves rejtély végül megoldódhatott, miután a közelmúltban új CT-vizsgálatokat végeztek a Chicago Field Múzeumban, és a tudósok új, friss perspektívákat kaptak a történelem egyes aspektusairól.
Feltárták az ókori Egyiptomban élő emberek életét és halálát, valamint a halotti gyakorlatokat. Egy négynapos tanulmány során 26 ókori egyiptomi múmiát vetettek alá egy CT-szkenneres vizsgálatnak. Több ezer röntgenfelvétel készült, amelyek által a kutatók a szarkofágok mögé pillantottak.
Hogyan éltek az ókori Egyiptomban?
Stacy Drake, a Field Museum emberi maradványgyűjteményének menedzsere kifejtette: „Régészeti szempontból hihetetlenül ritka, hogy egyetlen egyén szemszögéből kutassák vagy szemléljék a történelmet.
Ez egy igazán nagyszerű módja annak, hogy megnézzük, kik voltak ezek az emberek – nem csak az általuk készített dolgokat és a róluk kitalált történeteket, hanem az abban az időben élő személyeket is."
Az egyik múmia különösen érdekes volt: Lady Chenet-aa arisztokrata, a legnépszerűbb a múzeum mintegy tucatnyi múmiája közül.
Különös temetési eljárása tette kiemelkedővé, mivel a teste úgy nézett ki, mintha egy papírmasé típusú dobozba zárták volna, amelyen nem látszott bejárat.Több kutatót is zavarba ejtett, hogy a maradványai hogyan kerültek be, és ezért „bezárt múmia rejtélynek" titulálták, de úgy tűnik, az új CT-röntgenvizsgálatok feltárták, mi segített megőrizni Chenet-aa maradványait három évezreden keresztül.
„Az új felvételeken átható, hogy van egy varrás a hátulján, és van némi fűzés" – magyarázta JP Brown, a Field Museum vezető antropológiai konzervátora.
Különös temetkezési szokások
A szkennelések során a kutatók elmondták, hogy felfedeztek egy hasítékot, amelyet hátul tetőtől lábig húztak, és ez kinyílt, amikor a becsomagolt testet leeresztették a szarkofágba.
Ezt a rést ezután bezárták, mivel a lábhoz rögzített varrás és fapanel mindent egyben tartott ennyi idő után.
Az is kiderült, hogy az arisztokrata a 30-as éveiben vagy a 40-es éveinek elején járt, amikor több ezer évvel ezelőtt meghalt.
Továbbá az is kiderült, hogy elvesztette több fogát, mivel az elfogyasztott étel némelyikében homokszemek voltak, amelyek károsították a fogzománcot – írja a Ladbible.
A mumifikálódott maradvány szemüregeibe hamis szemeket helyeztek, mivel az ókori egyiptomiak azt hitték, hogy a szemek vele együtt a túlvilágra is eljutnak.
Dr. Brown hozzátette: „Az ókori egyiptomi nézet a túlvilágról hasonló a nyugdíj-megtakarításokról alkotott elképzeléseinkhez. Ez olyasvalami, amire készülsz, félreteszel rá pénzt egész életed során, és reméled, hogy a végén lesz elég, hogy igazán jól érezd magad. A kiegészítések nagyon szó szerintiek. Ha szemeket akarsz, akkor szükséged van fizikai szemekre, vagy legalább valami fizikai utalásra a szemekre."
Az alábbi videóban 10 olyan érdekesség hangzik el az ókori Egyiptomról, amelyet talán még nem tudtál: