Október 31-én ünnepeljük Halloween-t, november 1-jén mindenszenteket és november 2-án pedig a halottak napját. Halottak hetét annak nevezzük, amelyikbe beleesik november 1-je, amihez babonák és hagyományok sora kapcsolódik. Ekkor szokás a temetőket és sírhelyeket gyertyákkal kivilágítani, hogy az eltévedt lelkek visszataláljanak. Ezen kívül a lakást is szokás gyertyákkal kivilágítani, hogy a hazalátogató szellemek ne tévedjenek el.
Babonák és hagyományok mindenszentek napján
Miért legyen szép a sír?
A sírhelyeket nem csak gyertyákkal szoktuk körbe rakni, hanem virágokkal is szokás díszíteni. A babona szerint ez a nyugalom miatt fontos, hogy a szellemek jól érezzék magukat nyugvóhelyükén és nem akarják elhagyni.
Csak Isten ismeri őket
Mindenszentekkor minden szentet és elhunytat ünneplünk. A babona szerint Isten az egyetlen a Földön, aki mindenkit ismer név szerint. Isten ilyenkor mindenkit egyesével köszönt, aki erre rászolgált élete során és üdvösségben részesül.
Eljönnek vendégségbe
Mindenszentek estéjén bizonyos településeken a halott szeretteik számára is megterítenek az asztalnál. Egyéb tájegységeken pedig a temetőbe sót, vizet és kenyeret visznek. Szeged környékén nem csak az elhunytakat kínálják étellel, hanem kalácsot adományoznak a szegényeknek, ez a „mindenszentek kalácsa".
Tilos a munka
Egyes hagyományok szerint mindenszentek és halottak napján tilos földet művelni és betakarítani. Ugyanis hangos zaj és gépek megzavarhatják a halottakat, akik haragra gerjednek és visszajönnek kísérteni.
Tegyük át a mosást
Ahogy újévkor kötelező a mosás, úgy mindenszentekkor kifejezetten tilos. A régi hiedelmek szerint ugyanis, ha vizes ruha van a lakásban, akkor a minket meglátogató szellemek lába vízbe fog lógni.
Az első kihunyó láng
A hagyományok szerint mindenszentekkor és halottak napján szokás az asztal mellett mindenkinek meggyújtania egy gyertyát. A babona szerint akié először kialszik, ő hal meg a családban legelőször.
A sírokról nem szokás semmit elvenni
Nem szokás más sírjáról elvinni a virágokat vagy gyertyákat, azon kívül, hogy ez etikátlan, a hiedelmek szerint még rosszat is jelent. Aki elveszi más mécsesét vagy áthelyezi, az a halott összes bűnét is átveszi.
A harangszó
Sok helyen úgy tartják, hogy mindenszentek és a halottak napja közötti éjszakán a halottak misét tartanak. Amikor a harang megszólal, akkor pedig a szellemek hazalátogatnak, hogy újra szeretteikkel lehessenek. A babonában hívők ilyenkor a lakás és ház elé is égő gyertyát tesznek, hogy a szellemek eltaláljanak hozzájuk és könnyedén eligazodhassanak, majd visszatérhessenek saját helyükre.
Milyen lesz az időjárás?
Régebben az emberek a mindenszentek napi időjárásból jósolták meg, hogy mennyire lesz hideg a tél. Ha nap közben esett, akkor az azt jelentette, hogy valószínűleg kemény fagyra és hóra lehet majd számítani. Viszont, ha az égen egy felhőt sem láttak, akkor arra következtettek, hogy a decemberi és januári hónapok kellemesek lesznek.
A töklámpás elűzi a rossz szellemeket
A halloweeni töklámpás faragásának már teljesen más hagyománya van, mint korábban. Most azért készítjük, hogy a család együtt szórakozzon és kiváló díszletet legyen belőle a bulis estén. Régebben viszont azért tettek ijesztő arcú tököket a kertbe vagy ablakba, hogy a rossz szellemeket és kísérteteket távol tartsák az otthontól.
A jelmezek is hasonló szolgálatot tettek. Egy időben tilos volt ünnepelni a Halloweent, ugyanis sátánista és boszorkány jelképnek számított. Vannak olyan helyek, ahol a mai napig tiltólistán vannak bizonyos (pl. pápa) jelmezek.
Valaki gondol ránk
Nagyon sokan rettegünk a pókoktól, pedig egyes babonák szerint szerencsét hoznak. Ez Mindenszentek és Halottak napján pedig pláne így van. Egy hiedelem szerint, ha ezeken az ünnepnapokon pókot látunk, akkor az azt jelenti, hogy egy elhunyt szerettünk éppen minket figyel.
Találkozás a boszorkánnyal
Nem csak a pókok hoznak szerencsét, hanem a kifordított ruhadarabok is. Október 1-jén és 2-án viszont nem feltétlenül van így. Egyesek azt mondják, hogy aki ezeken az ünnepnapokon kifordított pólót hord, és hátrafelé jár, az egy boszorkánnyal fog találkozni.
A Fiumei úti sírkert különösen szép ilyenkor: