Alagutakat találtak, amelyekről azt gondolta az ősi zapotec civilizáció, hogy az alvilág bejárata. A régészek mélyen a földbe hatoltak egy évszázados templom alatt és elképesztő dolgokra bukkantak.
Az alvilág bejáratát fedezték fel régészek egy ősi templom alatt
Mitla, azaz a halottak helye, egy dél- mexikói város volt, amely Pitao Bezelaóval, a zapotec halálistennel való kapcsolatáról ismert. De a 16. században megérkeztek a spanyolok, és lerombolták a várost, majd templomot építettek a legfontosabb templomának romjaira. Egy pap később azt írta, hogy „a pokol kapuja" a város alatt feküdt – a hatalmas barlangokról úgy tartják, hogy a zapotec alvilág kapujához vezetnek. De befalazták, és a későbbi ásatások során nem találtak semmit, ami megfelelt volna a leírásának – egészen mostanáig.
Non invazív technikák segítségével a régészek a közelmúltban egy sor kamrát és alagutat tártak fel a város alatt. Öt különböző romhalmazt vizsgáltak meg: a templomcsoportot, az arroyo csoportot, a vályogcsoportot, a déli csoportot és az oszlopok csoportját. Marco Vigato, a kutatást vezető ARX Project alapítója a következőket mondta: „Néhány alagút és kamra jelentős mélységig, több mint 15 méterig terjed. A déli csoport esetében 30 méteres mélységig, addig tudtak behatolni a műszerek. Az egyik kamra a San Pablo Apostol templom alatt körülbelül 15 méter hosszú és 10 méter széles.
Lehetséges, hogy az alagutak, különösen az egyházcsoport alattiak, tovább nyúlnak északra, keletre és délre. Elképzelhető, hogy a többi csoport alatt azonosított geofizikai anomáliákhoz kapcsolódnak.
Királyi sírok a föld mélyén
Ha ezek a legendákban szereplő alagutak, a zapotec királyok ott lehetnek eltemetve.
Francisco de Burgoa, a fent említett pap 1674-ben írt Geografica Descripción című szövegében a királyi sírkamráról fest egy képet. Azt írja, hogy a királyokat „legjobb öltözékükben gazdagon" temették el, „tollakkal, ékszerekkel, arany nyakláncokkal és drágakövekkel, bal kezükben pajzs, jobbjukban pedig gerely van, ahogy a háborúban is használták".
Két további barlangban található egy kápolna, illetve egy temetkezési kamra a zapotec főpapok számára. Az utolsó kamra, írja, „egy sötét és hátborzongató helyiségbe vezet, ahol a nagy urak és vezérek áldozatainak holttestét rejtették el el, akik a csatában estek el".
Vigato azt mondja: „A zapotékok azt hitték, hogy a barlangok és a Mitla alatti földalatti labirintus az alvilág, vagyis Lyobaa bejárata. Emiatt Mitla Pitao Bezelao, a halál és az alvilág zapotec istene kultuszának központja volt, és évszázadokon át a zapotec királyok és főpapok temetője volt.A templomot szándékosan építették a Zapotec mitla legfontosabb templomának tetejére.
„Ez egy már létező vallási helyszín megtérésének módja volt, és az új hit diadalát jelképezi. A romok jelentős része a templom alapjaiba épült, amely az ókori épületekről leválasztott kövekből épült."
A földalatti alagutak földradar, elektromos ellenállás-tomográfia és szeizmikus zajtomográfia kombinációjával derültek ki.
Az első módszer radarhullámokat használ a felszín alatti modellezéshez, míg a második az eltemetett szerkezeteket érzékeli a földön áthaladó elektromos áram mérésével – írja a Dailymail.
Ősi alagutak
Hogy az alagutak mennyi idősek, azt még nem tudják. „Mitla területén a természetes barlangokat évezredek óta emberek foglalták el és részben módosították. A legkorábbi bizonyítékok Mitla területén a növények háziasítására csaknem 10 000 éves múltra tekintenek vissza.
„Lehet, hogy a zapoték hozták létre őket, de lehet, hogy sokkal idősebbek. A geofizikai vizsgálatok eredményeit régészeti módszerekkel kell megerősíteni. Ez meghatározhatja a lelőhely alatt azonosított üregek jellegét, és azt, hogy tartalmaznak-e régészeti jelentőségű leleteket" – mondja a kutatás vezetője.