Fotók: Bejártuk a dinnyési Várparkot és Skanzent

A Velencei-tó környékének egyik legizgalmasabb látnivalója kétség kívül az öt Guinness-rekorddal büszkélkedő dinnyési Várpark. Alakeszi Zoltán munkájának nyomán az anyaghű, akár ember magasságú makettek között sétálva érdekfeszítő időutazást tehetünk Magyarország viharos századaiba, miközben megismerhetjük a várak történetét, az uralkodóinkat, fejedelmeinket, szentjeinket, Árpád-kori őseink építészetét és kézművességét.

A dinnyési Várpark építményei lenyűgözik a látogatókatForrás: Szekáry Zsuzsanna

A két hektáron elterülő Várpark és Skanzen 2014-ben nyitotta meg kapuit a Fejér vármegyei Dinnyés településen. Mi is több alkalommal beszámoltunk róla, hogyan gyarapodnak Alekszi Zoltán keze nyomán a történelmi Magyarországon állt, hiteles forrásokat alapul vevő várak és templomok makettjei.

A várak gondos kutatások után készültek elForrás: Szekáry Zsuzsanna

A Várpark Dinnyés területén belül, a Kossuth utca 17. szám alatt található. Előtte egy tágas belső udvaros parkoló helyezkedik el, ahol egy automatából lehet megvásárolni a belépőjegyeket. Fontos információ, hogy kutyát nem lehet bevinni, valamint kizárólag készpénzzel lehet fizetni. A QR-kód leolvasása után a jeggyel egy forgókapun jutunk be, ami nem akadálymentesített, tehát ha valaki babakocsival vagy kerekesszékkel érkezne, előre egyeztetnie kell a park személyzetével. Az elektromos forgókapun átjutva azonnal elénk tárulnak az impozáns várak, bal oldalon pedig az Emese álma mondának emléket állító szobor fogad minket.

Az Emese álma az egyik legrégebbi magyar monda, amely 820 és 997 között keletkezettForrás: Szekáry Zsuzsanna

A várak a történelmi Magyarország térképét formázó sétányon belül állnak. Alekszi Zoltán ráadásul arra is figyelt, hogy az épületeket az eredeti elhelyezkedésüknek megfelelően, megyényi pontossággal építse fel. A Nagy-Magyarország „térkép" szélén kerámia portrékkal ellátott faoszlopok állítanak emléket a magyar uralkodóknak és fejedelmeknek. A sétányon túl több árnyas pihenőhely hívogatja a látogatókat, ahol az iskolai csoportok átbeszélhetik a látottakat, vagy ehetnek egy fagyit a büfében.

A dinnyési Várpark 5 Guinness-rekordot tudhat magáénakForrás: Szekáry Zsuzsanna

A várak között sétálni óriási élmény, felnőttként is elvarázsoltak. Az emlékoszlopokhoz hasonlóan mindegyiknél 3 nyelvű tábla tájékoztat az adott építményre vonatkozó legfontosabb információkról. A makettvárak között vannak viszonylag kicsik, mint például az egyik földsánc, de egészen nagy, ember magasságú építmények is. A közel 50, ma már csak romokban látható vagy teljesen eltűnt várak megépítése előtt Alekszi Zoltán alaposan utánajárt az építmények történetének, anyagának, alaprajzának, hogy a lehető leghitelesebben tudja visszaadni a mai kor emberének. Ez a különleges történelmi lenyomat ugyanis az értékmentést és az oktatást szolgálja.

A dinnyési Várparkhoz egy Árpád-kori Skanzen is tartozikForrás: Szekáry Zsuzsanna

Közvetlenül a vármakettek mellett található a Várkutatók Emlékháza, amelyben átfogó információkat kapunk a park létrejöttéről és céljairól. Az érdekfeszítő kisfilm után a hívogatóan zöld gyeppel borított, szépen karbantartott Skanzen felé vettük az utunkat, ami egy Árpád-kori települést hív életre. Némely házba be is mehetünk, hogy megcsodáljuk a különböző magyar tájegységekre jellemző kerámiaművészetet és mesterségeket. De ha elég kreativitást érzünk magunkban, az egyik házban működő keramikusnál is próbára tehetjük magunkat.

Népművészeti alkotásokban is gyönyörködhetünkForrás: Szekáry Zsuzsanna

Egy másik veremháznál háztáji állatok – tyúkok és rackajuhok – élnek, de egyéb érdekességeket is találunk a Skanzenben. A világon egyedülálló az életnagyságú Árpád-kori cölöptemplom, amelyben egy magyar oltárt is berendeztek.

Az Árpád-kori cölöptemplomForrás: Szekáry Zsuzsanna

Szent István király, Szűz Mária és Szent László király szobrai mellett az összes Árpád-házi szent szobra felsorakozik, valamint megcsodálhatjuk Szent István kardjának rekonstruált mását is. Ez a megszentelt épület teljesen alkalmas az áhítatra.

A templom belsejében átélhetjük, milyen volt a katolikus hitélet Szent István korábanForrás: Szekáry Zsuzsanna

A cölöptemplomtól nem messze áll egy másik életnagyságú fatemplom, ami ott jártunkkor zárva volt. A közelében áll a Várpark két legújabb épülete, a koronázó bazilika és a dinnyési templom, amelyeket a többi objektumhoz hasonlóan Spányi Antal megyéspüspök áldott meg. Az új épületekről február végén Alekszi Zoltán így mesélt a feol.hu-nak: „Párhuzamosan építettem a kettőt, s közel azonos időben készültem el velük. Vasbeton alapokon nyugszik mindkettő, fehér kőből épültek. A dinnyési templom egy főépületből és egy szentélyből áll, a bazilika pedig egy főhajóból, mellékhajókból és a szentélyből". Az épületek kicsinyített másai régészeti dokumentációk és kutatások alapján épültek meg.

Két hadászati különlegesség is megtalálható a Skanzen területén: egy 30 méter átmérőjű palánkvár, amely Székesfehérváron állt az Árpád-korban, és egy szekérvár. Mindkettő már az ókorban is fontos szerepet játszott a háborúk során.

Ilyen lehetett a székesfehérvári palánkvárForrás: Szekáry Zsuzsanna

A Várparkot áthatja a keresztény szellemiség. A Skanzent mintegy keretbe foglalja az elképesztően hosszúnak tűnő, 300 méteres Szentek Fala, amely 614 szentnek állít emléket egyedi kerámiaszobrok formájában.

Forrás: Szekáry Zsuzsanna

Amennyiben igény van rá, a Várparkban interaktív, jelmezes múzeumpedagógiai foglalkozások is várják az óvodás, általános- és középiskolás, valamint a felnőtt csoportokat.

Összegezve a dinnyési Várpark egy izgalmas villámprogram családoknak, kicsiknek és nagyoknak, történelemrajongóknak és mindenkinek, aki játszva tanulva látványos kalandozást akar tenni őseink világába.

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek