Az Adachi Művészeti Múzeum falain Japán legjobb modern művészeinek festményei láthatók. Sok látogató azonban teljesen figyelmen kívül hagyja az épületet, és szívesebben tölti idejét az épületen kívül, a kertben. Nem véletlenül.
A Sukiya Living magazin már 20 éve minden esztendőben a Yasugi nevű városban található Adachi Művészeti Múzeumnak ítéli oda a legmagasabb kitüntetést – a legszebb hagyományos kert címét. A rangos elismerés ellenére a múzeumot körülvevő kertek viszonylag ismeretlenek a kiotói és a tokiói japánkertekhez képest.
A kert, amiben nincs virág
Sok nyugati látogató összezavarodik, amikor ellátogat egy japánkertbe, ahol egyetlen virágot sem láthat. Ezek a kertek a különféle zöld növényekre helyezik a hangsúlyt, legyenek azok mohák vagy a fák, vagy csak sziklákat alakítanak ki egy homokágyban. Itt többek között fenyvesek, sziklakertek, mohakertek és vízesések láthatók.
„A japán kertek olyan módon törekednek a magas művészetre, ahogyan Nyugaton nem" – magyarázza Sophie Walker, a „The Japanese Garden" című könyv szerzője.
A múzeumot is a kerthez tervezték, melynek nagyméretű ablakaiból a kert legfigyelemreméltóbb tájaira lehet rálátni.
Kemény munka áll mögötte
„A japán festményeket még akkor is nehéz értékelni, ha az emberek nézegetik, míg a kerteket bárki könnyedén megtekintheti" – magyarázza Takodori Adachi, Zenko Adachi alapító unokája és a múzeum jelenlegi igazgatója. „Ezek a japánkertek egybeépültek a háttérben lévő hegyekkel" – teszi hozzá.
Mielőtt a látogatók megtekintenék a japán festményeket, megnézhetik ezeket a lenyűgöző kerteket, ahol japán és angol nyelvű táblákon kérnek elnézést, hogy napközben kertészek vagy más karbantartók fáradoznak a kertben – ezzel bizonyítva, hogy a kertek látszólag könnyed eleganciája mögött emberi munka áll.
Az élő japán festmény
A „kert is egy kép" – ez a mottója a múzeumnak. A megjelenése azonban minden nap változik, és mindig tele van szépséggel. Az alapító Adachi Zenko „a kert is egy kép" hitével a kertészkedésnek szentelte életét egészen 91 éves korában bekövetkezett haláláig.
A kertek összesen mintegy 165 000 négyzetméteresek. Minden évszakban másként mutatnak, és egyensúlyban állnak a környező természetes hegyekkel. Így Adachi kertjéről azt mondják, hogy egy „élő japán festmény" – olvasható a múzeum weboldalán.
A táj szemrevételezésének egyik legjobb módja, ha megállunk a múzeum teázóinak egyikében. Itt a vendégek élvezhetik a matcha teát és az édességeket, miközben a kilátásban is gyönyörködhetnek, a lehető legjobb szögben kialakított ablakokból.
Az Adachi Múzeum több ajándékboltja is megér egy kis időt. Ahelyett, hogy csupán képeslapokat és más, a múzeum népszerű darabjaival nyomtatott tárgyakat árulnának, kézműves sörökkel, fagylaltokkal, palacsintákkal várják a vendégeket.
(Forrás: CNN)