Megnyitott a Tihanyi Bencés Apátság alapítólevelét bemutató kiállítás az apátsági múzeumban. Ha egyébként is tervben volt egy tihanyi látogatás idén nyáron, akkor Magyarország első eredetiben fennmaradt, 1055-ben keletkezett okmányát mindenképpen érdemes megnézni a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeumban augusztus 31-ig.
A múzeumban persze, nem csak a kincsnek számító okmányát csodálhatjuk meg, de megismerhetjük az apátság megalapításának történeti körülményeit, és egykori működését is. A kiállítás megnyitóján Mihályi Jeromos, az apátság perjele örömét fejezte ki, hogy a tihanyi altemplom 2021-2022-ben történt régészeti feltárása és kutatása után most a kezdetek idejéből, az államalapítás korából származó emléket bemutató kiállítást szervezhettek meg.
Dénesi Tamás, a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár igazgatója Magyarország legfontosabb okiratának nevezte a kiállított Tihanyi alapítólevelet. Mint mondta, az oklevelet a király ellátta kézjegyével. Az latinul íródott, de magyar szavakat is tartalmaz. Az aláírók között van német, szláv és magyar nevű ispán és ilyen módon a kultúrák találkozásának a szimbólumává is vált.
A tárlat központi része a Tihanyi alapítólevélnek szentelt terem, ahol a biztonsági és műtárgyvédelmi szabályok legkörültekintőbb betartásával egy speciális vitrinbe helyezték el a dokumentumot.
A kiállítás része a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum látogatói útvonalának, amely a barokk templom melletti látogatóközpontból a bemutatkozó filmmel indul. A kiállítás végén, a múzeumpedagógiai foglalkoztatóban a gyerekeket egy nagy társasjáték várja.
Az apátság tájékoztatása szerint több rendezvényt is szervez a Tihanyi alapítólevél és korának élményszerű bemutatására. Június 24-én, a Múzeumok éjszakáján két szakvezetés is indul a látogatóközpontból. A túrákon korabeli gregorián ének csendül fel, az érdeklődők találkozhatnak I. András királlyal és lovagjaival, valamint megkóstolhatják a szerzetesek által készített italokat és ételeket is.