Az elismerésre a tavalyi évhez hasonlóan idén is lehetett saját elhatározásból, vagy a jelölő grémium által javasolt jelölés alapján pályázni. Összesen 10 intézmény felelt meg a pályázók közül azoknak a kritériumoknak, amelyek alapján viselhetik „Az Év Múzeuma 2023 jelöltje" kitüntető címet. Nagymúzeum kategóriában a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum lett a nyertes, de mutatjuk a többi díjazottat is.
A szentendrei Skanzen a sokrétű, stratégiai alapú - többek között az egész életen át tartó, élményalapú tanulás és ismeretátadás területén végzett - példamutató, úttörő jellegű fejlesztéseiért, az Erdély tájegység létrehozásáért és működtetéséért, a hazai múzeumügyet szolgáló, hosszú évek óta folytatott szakmai tudásmegosztásért nyerte el a díjat.
A „kis múzeumok" kategóriájában Az Év Múzeuma 2023 elismerést a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum vihette haza. Értékelték a település fejlődését és megtartó erejét támogató innovatív tevékenységét.
Az Országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíját a cigándi Bodrogközi Múzeumporta kapta meg. Itt figyelembe vették a látogatóbarát fejlesztéseket, a gyűjtemények gyarapítását, a szakszerű és interaktív kiállításokat, és a helyi közösségek bevonását a munkákba.
A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége különdíját a zalaegerszegi Göcseji Múzeum kapta, az ICOM Magyarország különdíját pedig a Tatai Német Nemzetiségi Múzeum, a német nemzetiségi gyűjtemény szakszerű feldolgozásáért, bemutatásáért.
Az Év Múzeuma 2023 jelöltje oklevelet kapott a jászberényi Jász Múzeum, a jász hagyományok ápolása és megőrzése terén végzett példaértékű tevékenységéért, a budapesti Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár pedig a látogatóbarát projektjeiért. Díjazott lett még a budapesti Magyar Természettudományi Múzeum, és a Néprajzi Múzeum, az új és a felújított múzeumépületeiben a magas színvonalú műtárgyraktárak, a muzeológiai feldolgozó műhelyek létrehozásáért - tudtuk meg a magyarmuzeumok.hu hírlevelléből.