Nem csak 'csokit vagy csalunk' játékból, ijesztő dekorációkból és faragott tökökből áll Halloween. A világ egyik legrégebbi ünnepének változatos hagyományai vannak, amelyek között léteznek szépek és hangulatosak is. Mutatjuk a világ olyan pontjait, ahol nagyon készülnek rá minden évben, a végén pedig fergeteges partikkal zárják az éjszakát.
A Halloween eredete Írországban, pontosabban Samhainban, a kelta újévben keresendő. A samhain a gael nyelveken beszélő (ír, skót) népeknél a november hónap elnevezése, valamint a kelta nyelvi-kulturális kör egyik legjelentősebb ünnepe, mely október 31-én sötétedéskor kezdődik és november 1-jén ér véget.
Hajdanán ilyenkor a szabadban örömtüzeket gyújtottak, a családok pedig bent körbeülték a tűzhelyet, és kísértethistóriákkal szórakoztatták egymást. A különböző jelekből való jóslás is igen elterjedt volt. Az évszázadok során alaposan átalakult ez az ősi kelta-pogány fesztivál, de sokféle hagyomány él ma is világszerte Halloween idején, amelyek némileg különböznek egymástól. Nézzük a legjelentősebbeket!
Írországban és általában az Egyesült Királyságban még manapság is tüzeket gyújtanak a kelta kultusz emlékére, különösen vidéken, éppen azért, hogy valamilyen módon folytassák a pogány rituálék hagyományát.
A brit szupermarketek polcait már jó ideje elárasztották a Halloweenhez kacsolódó tárgyak és harapnivalók. Szó szerint mindent megtalálhatunk a Drakula gróf csokitortától a gonoszt elijesztő fokhagymás kenyéren túl, a zombi ujjakat formáló gumicukrokig. Igazi bulik kerekednek, ahol csontvázaknak, szellemeknek, boszorkányoknak és egyéb, másvilági lényeknek öltözve összegyűlnek az utcákon, hogy csokikat csaljanak ki, ha pedig nem kapnak, akkor csínyeket eszeljenek ki.
Az írek asztalairól ilyenkor elhagyhatatlan a barmbrack nevű desszert, amelyhez más legendák és babonák is fűződnek.
Az USA-ban nagyon komolyan veszik ezt az ünnepet
A halloween a 19. század közepétől honosodott meg Amerikában, amikor a nagy írországi éhínség elől százezrek vándoroltak ki a Zöld Szigetről az óceánon túlra, és magukkal vitték szokásaikat, legendáikat is.
Az ikonikus csokit kicsaló trükkök mellett a városok negyedeit, utcáit, épületeit faragott tökökkel, mesterien borzongtató dekorációkkal, csontvázakkal, szellemekkel és egyéb szörnyekkel díszítik fel. Nem hiányozhatnak a túlvilági lények sem az ablakokból, sem a bejáratok elől és az utakról sem.
Európában is vannak még fontos hagyományai az ünnepnek
Például a szomszédos Ausztriában is, ahol Halloween éjszakáján az emberek kenyeret, gyümölcsöt és vizet hagynak az asztalon elhunyt szeretteiknek, abban a hitben, hogy meglátogatják őket.
Németországban a házban lévő késeket elrejtik, hogy a halottak ne sérüljenek meg. De ez még nem minden, mert az ajtókra krétával szimbólumokat rajzolnak, hogy megvédjék házaikat a gonosz szellemektől.
Mi a helyzet a többi kontinensen?
Európán kívül Kínának is van saját Halloweenje, amelyet Teng Chiehnek hívnak. Ott október 31-én éjszaka lámpások milliói világítják be az egész országot: ezzel segítik a halottak lelkét, hogy otthonra találjanak.
A világ leghíresebb hagyományai közül nem hagyhattuk figyelmen kívül a Dia de los muertos ünnepet Mexikóban, amely elképesztően látványos. Október 31-től november 2-ig színes koponyákkal, körmenettel, énekekkel, tánccal és hagyományos zenével ünneplik az elhunytakat. Erről az ünnepről egy hete írt cikkünkben olvashattok bővebben.
A Halloweenhez kapcsolódó szokások eljutottak Magyarországra is, amelyek közül leginkább a faragott a világító töklámpásokat vettük át, de sokféle rendezvény, fesztivál és buli is szerveződik, ahol vidám forgatagban ünnepelhetnek a résztvevők.
(Forrás: siviaggia.it, wikipedia.org)