Egy kétezer éves római temetőre bukkantak egy építkezés munkásai a Gázai övezet északi részén. A temetőt, amelyben legalább 20 gazdagon díszített sír található, az elmúlt évtized legfontosabb felfedezésének nevezte a helyi régiségügyi minisztérium, írja a Reuters.
A Palesztinához tartozó Gázai övezet régiségekben gazdag terület, mivel számos civilizáció fontos kereskedelmi helyszíne volt, egészen az ókori egyiptomiaktól és a Bibliában ábrázolt filiszteusoktól kezdve a Római Birodalomig és a keresztes hadjáratokig. Az itt feltárt romok közé tartoznak Nagy Sándor ostromának és egy mongol inváziónak a maradványai.
Eddig húsz római sírt találtak, de a csapat összesen 80 sír feltárására számít az 50 négyzetméteres temetőben. Csak két sírt nyitottak fel eddig, az egyikben csontvázmaradványok és néhány agyagkorsót találtak. A sírok alakjából és gazdag díszítéséből arra következtetnek a régészek, hogy magas rangú rómaiakat temettek ide – mondta Dzsamal Abu Rida, a gázai Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium főigazgatója. A későbbi muszlim sírokkal ellentétben, amelyek észak-déli tájolásúak, a római sírokat kelet-nyugati irányban fektették le, tette hozzá.
Több felfedezést tettünk a múltban, de ez a legfontosabb az elmúlt 10 évben".
A régészeti helyszínre, amelyet jelenleg egy francia szakértői csoport felügyel, egy Egyiptom által finanszírozott lakásépítési projekt közben találtak rá az építkezésen dolgozó munkások. Amikor rábukkantak a temető hatalmas, ősi tégláira, abbahagyták a munkát, és kihívták a régészeket.