A római Appio Latino negyedben, a Via Luigi Tosti alatt történelmi jelentőségű tárgyra bukkantak a csöveket fektető közüzemi munkások. Egy sor, földalatti sziklasírt fedeztek fel, amelyeket jellegzetes méretükről és formájukról lehetett felismerni. Az egyikben, egy temetési urnában egy feltűnő római terrakotta kutyaszobor volt – írja az ancient-origins.net.
Nem szokatlan, hogy az ókori temetkezések során különféle tárgyak kerülnek elő, a feltűnő és precízen megmunkált kutyaszobor azonban váratlan felfedezés volt. A tárgy akkora, hogy elfér egy ember tenyerében, és a tetőkre telepített római vízelvezető rendszerekben gyakran használt díszítőelemekhez hasonlít.
A terrakotta fejen azonban nincs vízelvezető lyuk, ami azt jelenti, hogy vagy letörték, vagy egyáltalán nem volt ott, és a kutyaszobrot más célra használták. Adódik a következtetés, hogy a szobor az eltemetetthez tartozott. Bár a kutya fejének vonásai jól megőrződtek, a régészek szerint nem lehet azonosítani a kutyafajtát, amelyet képvisel.
You know what, I'm going to worship it until I figure this thing out.
— pourmecoffee (@pourmecoffee) January 5, 2022
"Tombs Unearthed in Rome Produce Unusual 2,000-Year-Old Dog Statue" https://t.co/MhfuXkqNCSpic.twitter.com/L4raDNWKMU
A sír a Via Luigi Tosti és a Via Latina kereszteződésében volt, ez utóbbi volt az egyik legkorábbi római út, mely építésekor körülbelül 200 kilométer hosszú volt. Az ókori római temetőket és sírokat gyakran építették ilyen utak mellé.
A temető maradványai három különálló sírból állnak, melyek mindössze fél méterrel a modern utca felszíne alatt helyezkednek el. Nem csoda, hogy a környéken korábban végzett közmű-munkálatok már kárt tettek bennük. A régészek becslése szerint a komplexum valamikor a Krisztus előtti vagy utáni első században épült.
A címlapkép illusztráció, forrás: Nimrod Oren/Pixabay