Mózes az egyik legismertebb bibliai alak. A judaizmus, a kereszténység, és az iszlám prófétája. 120 éves volt, amikor Isten elvette tőle az életet, halála után eltemették, sírhelye azonban nem is egy van...
Miután Konstantin császár 313-ban engedélyezte a keresztényeknek vallásuk gyakorlását, a bibliai helyszínek azonosítására vágyó keresztények Mózes sírját egy jordániai hegycsúcson vélték megtalálni, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílt a Jordán völgyére, és bazilikát építettek a ma „Siyagha" nevű csúcson, a Nébó-hegyen.
A templom és a próféta üres sírja hamar népszerűvé vált a zarándokok körében. A helyszínt végül mégis elhagyták és feledésbe merült. Az 1930-as években azonban elkezdték feltárni a jordániai hegycsúcsot, amelyről az ókeresztények azt állították, hogy Mózes sírját őrzi.
Megtalálták az egykori bazilika mozaikjait is. A ferencesek modern templomot építettek a korábbi templom mozaikjaira, és követ állítottak Mózes tiszteletére.
Az Úr megmutatta az akkor 120 esztendős Mózesnek az ígéret földjét, őt magát azonban nem engedte Kánaánba bemenni, hanem elvette tőle a földi életét. Izráel fiai harminc napig siratták, s mikor letelt a gyászidő eltemették. Azt azonban senki sem tudja hová. Mégis van sírja, nem is egy.
A másik sír egy sivatagban található
Mivel Mózes nem csupán a keresztények és zsidók prófétája, hanem az Iszlám öt fontos prófétájának az egyike, az iszlám hagyomány is ismerni véli a sírját. Az iszlám szerint Nebi Musa vagyis Mózes sírja a 13. században épült, egy ősi muszlim szent helyen, a Jeruzsálemből Jerikóba vezető út szélén van. A muszlim hagyomány szerint ugyanis a prófétát ott, a vörös domb közelében temettek el.
A fallal körülvett komplexum 120 szobát rejt, fehér kupolái és magas tornya már mesz-sziről látható. A komplexum körüli mezőkön hatalmas ősi temető található és ma is népszerű zarándokhely.
(Forrás: biblewalks.com)