A világ lakosságának több mint 80%-a fényszennyezett égbolt alatt él, számukra nem lehetséges az univerzum szépségét a maga tiszta valójában megtapasztalni. Ez a gondolat hívta életre a Seeing stars, azaz Csillagok látása című művészeti projektet, amelyben egyszerre kapcsolták le egy holland város összes, nem létfontosságú fényforrását.
Az akció egy holland művész, Daan Roosegaarde és az UNESCO Hollandia ötlete volt, és a város lakosainak, önkormányzatának és üzleteinek az együttműködésére volt szükség, hogy megvalósulhasson. Lekapcsolták a lámpákat a háztartásokban, az utcákon, kikapcsolták a reklámtáblákat is, hogy egy időre a teljes sötétségből figyelhessék az emberek a föléjük boruló égboltot. Az eseményről film is készült, melyet ma mutattak be először az interneten, írja a Designboom, ahonnan az akcióról értesültünk.
„Manapság mindenki elzárkózik a saját kis buborékjába" – magyarázza a művész. „Rájöttem, hogy minden este elképesztő fényjáték zajlik az égen, és elképzeltem milyen lenne, ha lekapcsolnánk az összes a villanyt, hogy együtt gyönyörködhessünk a csillagokban?" "Mindenkinek joga van látni a csillagokat a szennyezetlen éjszakai égbolton" – mondta Kathleen Ferrier, az UNESCO holland bizottságának elnöke, aki szeretné a csillagok látását egyetemes örökségként elismertetni.
A csillagokat nézve egymáshoz kapcsolódunk, átélhetjük, hogy a hatalmas kozmosznak mindannyian részei vagyunk. Ez az a közösségi és egyetemes örökség, amelynek a megóvására törekszem. A Csillagok látása akciót fontos előrelépésnek tartom." Az első villanyokat lekapcsoló akció Franekerben valósult meg, de a szervezők azt tervezik, hogy más helyeken is megismétlik majd. A következő városok Leiden, Sydney, Velence, Stockholm és Reykjavik lesz.