A művészet történetének egyik legszebb piknik-jelentét festő Szinyei Merse Pál életművéből nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alakjáról készült kiállítás mától, azaz november 12-től február 13-ig látogatható.
A kiállítás Szinyei fő műveit magyar és nemzetközi – elsősorban osztrák, német és francia – kontextusban, az egykorú rokon törekvések és tematikus összefüggések tükrében mutatja be. A tárlatra több mint 20 külföldi festmény – köztük Monet, Sisley, Corot, Courbet, Gainsborough remekművei – érkezett neves köz- és magángyűjteményekből.
A közönség nemcsak a Szinyei-életműből láthat gazdag, számos ritkán látható művet felvonultató válogatást, hanem példátlan részletességgel megismerheti Szinyei kultuszát is. Méghozzá olyan művészek alkotásain keresztül, mint Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Bernáth Aurél vagy a kortársaink közül Konkoly Gyula, Tót Endre és Szabó Ábel.
A kiállítást eredetileg 2020-ban, a művész születésének 175. és halálának 100. évfordulója alkalmából tervezte a Magyar Nemzeti Galéria. A világjárvány azonban felülírta a múzeum tervét, így a tárlat most, 2021 őszén valósulhat meg.
Idén viszont több olyan alkotás is látható lesz, amit tavaly még nem tudott volna bemutatni a múzeum, s amit a múlt században is csak ritkán láthatott a közönség
- olvasható az MTI hírében.
Ilyen például Szinyei Merse Pál Vitorlás a Starnbergi-tavon (1867) című festménye, amely korábban a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből a második világháború viszontagságai során tűnt el, de a közelmúltban felbukkant, és egy magyar származású New York-i műgyűjtő ajándékaként visszakerülhetett a múzeum gyűjteményébe. Szinyei Fehér fa (1909) című, magántulajdonban lévő műve pedig több mint száz év után látható ismét kiállításon.